Tetanie – příznaky a léčba
Tetanie je stav, při kterém dochází k brnění v končetinách, svalovému napětí, bolestivým křečím a dalším příznakům. Častěji se týká žen, většina osob potýkajících se s tímto syndromem je v mladším středním věku. Jaké formy tetanie rozlišujeme a jaké jsou známé příčiny? Zajímá vás, jak se tetanie projevuje a jak zjistit, že je právě tetanie příčina vašich problémů? Podrobnosti k tomuto tématu i informace k léčbě a prevenci najdete v našem článku.
Obsah článku
Co je tetanie?
Při tetanii dochází k nadměrné aktivaci nervosvalového systému. To se projevuje neovladatelnými svalovými záškuby a křečemi. Mírnější forma bývá vnímána jako napětí nebo brnění konečků prstů a končetin. V závažnějších případech dochází k bolestivému, křečovitému ohnutí zápěstí a současně k natažení nohou. Případně se svalové křeče rozšiřují na celé tělo. V extrémních situacích může být narušena i práce srdečního svalu, což může vyvolat srdeční arytmie.
Rozdělení podle klinických projevů
Rozdělení podle vyvolávající příčiny
Příznaky tetanie
Tetanie se obecně projevuje neovladatelnými, tzv. mimovolnými záškuby svalů, které postihují zejména ruce, nohy a obličej.
K mírnějším projevům tetanie patří:
- svalové křeče, brnění (např. v okolí úst)
- pálení na rukou nebo chodidlech
- bolestivá menstruace
Mohou se objevit i závažnější příznaky:
- laryngospazmus (křečovité stažení svaloviny hrtanu), dušnost
- bronchospazmus (křečovité stažení průdušek)
- bolestivé svalové křeče i v obličeji
- zvracení či přetrvávající průjem
- zrakové obtíže
- paralýza (neschopnost pohybu)
- srdeční arytmie
- tetanický záchvat (viz dále)
Tetanický záchvat
Při tetanickém záchvatu dochází k náhlému rozvoji křečí, které trvají zhruba 5 až 20 minut a jsou doprovázeny dalšími projevy, jako je pocení, zrychlený srdeční tep, nevolnost a celková nepohoda. Objevují se pocity brnění až pálení v končetinách a kolem úst, intenzita potíží může narůstat. V závažných případech může dojít ke křečovitému stažení hrtanu a průdušek nebo k celkovým svalovým záškubům, což může připomínat epileptický záchvat. V případě akutní tetanie však většinou nedochází ke ztrátě vědomí, pacient si potíže uvědomuje, což zpravidla vede k vyděšení. Strach a úzkost často vyvolají nadměrné dýchání, které stav dále zhorší.
První pomocí při tetanickém záchvatu je snaha o zklidnění dýchání. Následně se podává vápník nebo hořčík – ideálně ve formě rychle dostupné pro tělo, jako je iontový nápoj, pomerančový džus, případně kousek čokolády nebo banán. Při intenzivních projevech, jako jsou křeče na celém těle, potíže s dýcháním nebo poruchy srdeční činnosti, je nutná hospitalizace a nitrožilní podávání potřebných látek. Typickým spouštěčem tetanického záchvatu je rozrušení.
Jak se tetanie diagnostikuje?
Svalové křeče mohou být doprovodným příznakem řady neurologických onemocnění, únavového syndromu nebo malabsorbčního syndromu (stavu, kdy je narušené vstřebávání živin a vitaminů). Lékař při diagnostice tetanie využívá možností fyzikálního vyšetření (poklep, pohmat atd.) a laboratorního vyšetření krve (zejm. hladiny vápníku, hořčíku, vitaminu D, parathormonu). Zjišťuje jak projevy samotných křečí, tak přítomnost typických příznaků pro tetanii:
Jak se tetanie léčí?
Terapie tetanie závisí na intenzitě obtíží a vyvolávající příčině. Základem je úprava elektrolytické nerovnováhy – to znamená, že se začne podávat chybějící minerál (nejčastěji vápník nebo hořčík), případně vitamin D. Dlouhodobá léčba tetanie zahrnuje důslednou léčbu onemocnění, které se projevilo vedle dalších příznaků i tetanií. To může znamenat například doplňování parathormonu. V případě neurogenní tetanie se doporučuje osvojení si různých relaxačních technik, které pomohou zvládnout nadměrné dýchání.
Prevence rozvoje tetanie
Ačkoliv se tetanii nelze stoprocentně vyvarovat, riziko jejího rozvoje můžete některými opatřeními značně omezit.
Jak pomůže lékárna?
Vápník, vitamin D, hořčík a draslík je možné přijímat také ve formě doplňků stravy.
Tetanie je velmi nepříjemný stav, při kterém dochází k neovladatelným svalovým záškubům a křečím. Mezi příčinami nacházíme nedostatečnou krevní hladinu některých látek, především vápníku nebo hořčíku, intenzivní hluboké dýchání a přílišné působení zátěžové situace. Při opakovaném výskytu brnění, pálení a křečí se poraďte s lékařem. Pokuste se omezit působení stresu, dýchejte pokud možno klidně, dbejte na pestrý jídelníček a v případě potřeby i na důsledné doplňování chybějících látek.