Syfilis – příznaky, léčba, prevence a výskyt onemocnění
Syfilis je pohlavně přenosná nemoc, která už od středověku klame svými nevyzpytatelnými příznaky. V dnešní době je již dobře zvládnutelná, neléčená však může vést k devastujícím zdravotním komplikacím. Jak se syfilis šíří, jaké má příznaky a jakou léčbu vyžaduje, vám přiblížíme v našem článku.

Obsah článku
Co je syfilis a jak se přenáší?
Syfilis (nebo také lues či příjice) je infekční onemocnění způsobené bakterií Treponema pallidum subsp. pallidum. Nejprve napadá pohlavní orgány, ale posléze zasáhne také kůži, srdce, oči nebo centrální nervový systém. Neléčená pozdní postižení organismu jsou nevratná a mohou vést k úmrtí.
Co je to Treponema pallidum?
Treponema pallidum je bakterie způsobující syfilis. Nesnáší teplotu nad 39 °C, kyslík i běžné dezinfekční prostředky. K přenosu dochází výhradně přímým kontaktem, kdy tato bakterie díky svému tvaru spirály dokáže rychle prostoupit přes sliznici či kůži. Téměř výlučně se tak stane při nechráněném pohlavním stylu nebo z matky na dítě. Jakmile bakterie překoná vstupní bariéru, šíří se lymfatickým či krevním oběhem do celého těla.
Díky pomalému množení a specifickým povrchovým vlastnostem dokáže unikat imunitní odpovědi organismu, což umožňuje dlouhodobý průběh infekce. Za poškození tkání může nejen přímé působení bakterie, ale také zánětlivá odpověď imunitního systému.

Jak vypadá syfilis a její příznaky
Jak vypadá syfilis? To záleží na stádiu onemocnění, každé z nich se projevuje svými specifickými příznaky. Syfilis má několik stádií, přičemž nejnakažlivější je onemocnění během prvních dvou z nich.
Stádia syfilitidy

Syfilis u žen
Syfilis u můžu a žen probíhá obdobně. U žen je však navíc potřeba vzít v úvahu, že může dojít v průběhu těhotenství k přenosu infekce na plod. Pokud se žena nakazí v časné fáze těhotenství, dojde zpravidla k potratu. Při pozdějším přenosu může dojít k závažnému poškození plodu, objevuje se poškození zraku, sluchu nebo kostí. V ČR je proto na syfilis testována každá těhotná žena.
Vrozená syfilis
U vrozené syfilitidy je rozsah postižení závislý na období, kdy matka infekci prodělala. V časných fázích těhotenství dochází zpravidla k potratu. Při pozdějším přenosu onemocnění se objevují vředy, poruchy zraku, sluchu nebo kostí objevují se tedy příznaky terciárního stadia syfilidy. V Česku je na syfilis testována každá těhotná žena.
Jak poznat syfilitický vřed
Vředy se tvoří již během prvního stádia onemocnění. Najdete je v místě vstupu infekce do těla, což je ve většině případů oblast genitálu, zhruba 14 až 21 dní po rizikovém kontaktu. Odborně se pro vřed používá termín ulcus durum, což odkazuje na fakt, že jeho okraje jsou tvrdé a tuhé na pohmat. Dále jsou pro vřed typické tyto vlastnosti:
- nebolestivost, což často vede k jeho přehlédnutí
- velikost 1 mm–2 cm
- lesklý povrch
Kde se syfilitický vřed vyskytuje?
Kromě genitálu se vřed může objevit i na dalších místech. Při nechráněném análním styku s nakaženou osobou se vřed může rozvinout v oblasti řitního otvoru, při nechráněném orálním sexu se vřed může objevit na rtu, v ústech nebo velmi výjimečně v nose.
- syfilis na rtu je charakterizován vznikem vředu zpravidla na spodním rtu a je doprovázen zvětšením čelistních a krčních mandlí
- syfilis v ústech se projevuje vznikem léze na dásních, na jazyku, pod jazykem a v krku a je doprovázen zvětšením krčních mandlí
Zhruba do dvou týdnů od vytvoření vředu se zvětší lymfatické (mízní) uzliny, které se nacházejí v jeho blízkosti (např. v tříslech). Vřed se během několika 2 až 6 týdnů sám zhojí a zůstane po něm vybledlá jizva. Samovolné zmizení vředu však neznamená, že by byla infekce vyléčena. V případě, že nebyla zahájena adekvátní léčba, nemoc přešla do dalšího stadia.

Diagnostika nemoci
O syfilitickém onemocnění je nutné uvažovat při výskytu jakéhokoliv vředu v intimní oblasti. V diagnostice se uplatňuje sérologické vyšetření protilátek z krve nebo mozkomíšního moku. V současné době se využívá především molekulárně-biologických technik (tzv. PCR).
Léčba syfilitidy
Syfilis se zpravidla léčí antibiotikem penicilinem. V případě časných stádií se antibiotika podávají 1–2 týdny, u latentní formy zpravidla 3 týdny, v případě orgánového postižení až 6 týdnů. První den po zahájení léčby se až v 75 % případů objeví tzv. Jarisch-Herxheimerova reakce, kdy endotoxin uvolněný z bakterií způsobí třesavku, horečku, bolesti hlavy a svalů a tachykardii. Potíže však ustoupí do 24 hodin. V případě alergie na penicilinová antibiotika lze podat alternativní antibiotika doxycyklin nebo ceftriaxon.
Ať už léčba probíhá ambulantně nebo je pacient hospitalizovaný, vždy je onemocnění hlášeno na hygienickou stanici. Pacient je sledován po celou dobu léčby, a pokud jsou všechna vyšetření po dvou letech negativní, je následně vyřazen z evidence.

Šíření a riziko syfilitidy jsou stále aktuální
Počet nakažených jedinců v Česku v posledních letech přibývá, blíží se již tisíci ročně. Největší nárůst pohlavních nemocí, včetně syfilis, je v současnosti evidován u mladých lidí v kategorii od 15 do 30 let. Může za tím stát skutečnost, že o této choulostivé chorobě chybí širší osvěta a lidé mají zároveň pocit, že syfilis je historická záležitost.
Nepříznivý trend se přisuzuje větší promiskuitě, nepoužívání bariérové ochrany při sexu i rizikovým sexuálním praktikám. Častěji (ale nikoliv výlučně) se s nemocí setkávají lidé se stejnopohlavní sexuální orientací, HIV pozitivní nebo drogově závislí lidé.
Co můžete udělat v rámci prevence?
Nejúčinnější zbraní proti syfilidě je zodpovědné sexuální chování. Přetrvávajícím mýtem je představa, že nemoci se přenášejí při nechráněném vaginálním nebo análním styku, zatímco orální sex v obou podobách je bez rizika. Co v zásadě platí pro přenos HIV, neplatí pro syfilis a neplatí mnohdy ani pro další, neméně závažné pohlavně přenosné nemoci. Používejte proto při sexu důsledně bariérovou ochranu, pokud dobře neznáte zdravotní stav a návyky vašeho sexuálního partnera nebo partnerky. Zásady bezpečného sexu vám umožní prožívat intimitu bez obav.