Kapavka – příznaky, přenos a léčba
Kapavka spolu se syfilidou, chlamydiemi a trichomoniázou patří mezi čtyři nejčastěji se vyskytující pohlavně přenosné choroby na světě. Každý rok se kapavkou nakazí asi 80-90 milionů lidí, v České republice přes 1 400 lidí za rok, což je dvojnásobný počet než v roce 2008. Léčbu kapavky komplikuje stále narůstající rezistence vůči antibiotikům. Jak kapavku poznat a jaká je základní prevence?
![Kapavka – příznaky, přenos a léčba Kapavka – příznaky, přenos a léčba](/_i/77788275.webp?path=https%3A%2F%2Fbackend.drmax.cz%2Fmedia%2Fwysiwyg%2Fkapavka-prenos-lecba.jpg&format=webp)
Co je to kapavka?
Kapavka (latinsky gonorrhoea, gonorea) je vysoce nakažlivá pohlavně přenosná choroba. Jedná se o bakteriální infekci vyvolanou diplokokem Neisseria gonorrhoeae (gonokok). Kapavka provází lidstvo od nepaměti, nicméně tuto bakterii jako jejího původce identifikoval Albert Neisser až v roce 1879. Gonokok napadá povrch sliznice, kde se přichytí a následně vyvolá hnisavý zánět. Tato nemoc primárně zasahuje urogenitální trakt, konečník, oční spojivky a nosohltan. Ve vážných případech se může rozšířit do celého těla, což je označováno jako diseminovaná gonokoková infekce. Název nemoci pochází z řečtiny: „gonos” znamená semeno a “rhoia” tok. Tento název reflektuje hlavní z příznaků, tedy že u mužů z penisu vytéká bělavá tekutina. Neléčená kapavka může u můžu i žen způsobit neplodnost. Nejčastěji se vyskytuje u lidí mezi 15-39 lety.
Příznaky kapavky
Kapavka může probíhat i bezpříznakově, zejména u žen – dokonce až v 50-75 % případů. Muži mají příznaky výraznější.
Příznaky kapavky u mužů
U muže dochází po nákaze kapavkou k zánětu močové trubice (uretritida), což se projeví výtokem z penisu. Nejdříve je výtok čirý a řídký, posléze se mění na hnisavý. Výtok je doprovázen pálením a řezáním při močení. Ústí močové trubice je zarudlé a oteklé. Dalšími příznaky jsou zvýšená teplota, bolestivá erekce, zduření nadvarlete (je bolestivé tuhé) a zarudlý šourek. Ke komplikacím patří zánět prostaty, zánět Littreových žlázek (v části močové trubice procházejí penisem) nebo Cowperových žláz (připojených na vývodné cesty pohlavní).
Příznaky kapavky u žen
Příznaky u žen jsou méně výrazné, buď nejsou přítomny vůbec, nebo nejsou akutní a kapavka přechází do chronického stadia. I přesto jsou však infikované ženy nositelkami infekce a během pohlavního styku ji mohou partnerovi předat. Pokud se u žen příznaky projeví, je zpravidla přítomen hnisavý výtok, ústí močové trubice je zarudlé a oteklé, při močení pacienty pociťují pálení. Dalším příznakem kapavky u žen je zánět děložního hrdla, dochází k jeho zduření a k poškození tkání na děložním čípku. Ke komplikacím patří absces (dutina vyplněná hnisem) v blízkostí močové trubice, zánět pobřišnice, zánět sliznice vejcovodu, zánět děložní sliznice nebo chronické zánětlivé onemocnění malé pánve. Důsledkem může být také neplodnost nebo stav, kdy je žena sice schopna otěhotnět, ale není schopna donosit a porodit živé dítě.
![](/_i/-1030103840.webp?path=https%3A%2F%2Fbackend.drmax.cz%2Fmedia%2Fwysiwyg%2FDr.max_gonorrhea.jpg&format=webp)
Kapavka přenos
Kapavka je vysoce přenosná infekční nemoc, která se přenáší všemi formami sexuálního styku, včetně styku análního či orálního. Ovšem možný je také přenos během porodu infikovanými porodními cestami matky na novorozence. V tom případě gonokok u novorozence vyvolává závažný zánět spojivek. Nemoc může být přenesena i při nedodržování hygienických pravidel (zejména umývání rukou) – tímto způsobem se nemoc v rodině přenést na děti.
Kapavka a inkubační doba
Inkubační doba kapavky je obvykle dva až čtrnáct dnů od rizikového pohlavního styku. První příznaky u mužů se objevují obvykle dva až pět dní po nákaze. Naproti tomu u žen je tento interval delší, obvykle čtyři až deset dní, ale může to být i delší doba, např. několik měsíců, během nichž se nemoc dále šíří.
Léčba kapavky
Při podezření na kapavku nelze spoléhat na samoléčbu a pokoutní shánění antibiotik – jednak by tím mohlo dojít ke zdravotním komplikacím a zároveň také k dalšímu šíření nemoci. Je třeba odhodit stud a vyhledat lékaře – ženy gynekologa, muži urologa nebo nejlépe přímo specializované venerologické pracoviště (často spojené s dermatologií). Obrátit se lze samozřejmě také na praktického lékaře, který pacienta dále nasměruje na nejbližší pracoviště, které se danou problematikou zabývá. Doporučení praktického lékaře pro návštěvu specialisty na pohlavní choroby není třeba. Seznam pracovišť, kde se provádí venerologická vyšetření, naleznete například zde: https://www.vimax.cz/venerologie/.
Lékař provede vyšetření, stanoví diagnózu a léčí. Diagnóza je určena orientačně mikroskopickým vyšetřením a kultivačním vyšetřením s identifikací Neisseria gonorrhoeae, případně molekulárně biologickými metodami (ELISA, PCR). Stanovení protilátek v krvi se provádí spíše u chronických případů, nebo u případů bez klinických příznaků. Léčba probíhá pomocí antibiotik. Dále se doporučuje klid na lůžku. U zánětu nadvarlete se aplikují obklady. Samozřejmostí je sexuální abstinence do úplného vyléčení. V případě nekomplikované kapavky je léčba jednodenní a výběr vhodných antibiotik závisí na výsledku citlivosti určité bakterie ke konkrétnímu antibiotiku. Komplikovaný průběh se léčí jinou kombinací antibiotik.
Lékař výskyt kapavky, stejně jako jiných pohlavně šířených nemocí, musí povinně hlásit do registru pohlavních nemocí.
Kapavka a antibiotika, rezistence
Z antibiotik jsou na léčbu kapavky obvykle předepisovány ceftriaxon, ciprofloxacin, aztreonam, azithromycin nebo doxycyklin. Ceftriaxon patří do cefalosporinových antibiotik, doxycyklin do tetracyklinových, ciprofloxacin je fluorochinolon, azitromycin je řazen mezi makrolidy a konečně aztreonam je beta-laktamové antibiotikum. Bohužel v současné době se léčba může zkomplikovat, protože gonokok se na antibiotika v průběhu posledních 50 let stává rezistentní. Často je tedy třeba antibiotika kombinovat nebo v případě neúspěšné léčby měnit. To ostře kontrastuje se situací po druhé světové válce, kdy k léčbě kapavky stačily nízké dávky „obyčejného“ penicilinu.
Kapavka v krku a její příznaky
V tomto případě se jedná o tzv. extragenitální formu kapavky, kdy je postižen hltan – nákaza proběhla formou orálního sexu. Dochází k uchycení bakterií na mandlích a projevům podobným streptokokové angíně. I v tomto případě však může být kapavka bez příznaků, což usnadňuje její šíření.
Je kapavka smrtelná?
Kapavka smrtelná není, nicméně jedná se o onemocnění velmi nepříjemné a jak vyplývá z již uvedených informací, její léčba se může zkomplikovat a vést k závažným následkům (neplodnost, chronické záněty). Proto je zásadní prevence.
Prevence kapavky
Na závěr tedy opět musíme připomenout prevenci kapavky. Základním rizikovým faktorem je promiskuitní chování a nechráněný pohlavní styk (vaginální, anální i orální). Prevence tedy logicky spočívá v zodpovědném přístupu k sexu – tedy dodržování pravidel bezpečného sexu a partnerské věrnosti. Spolehlivou ochranou proti nákaze kapavkou i ostatních pohlavně přenosných chorob je používání kondomu při všech typech sexuálního styku. Zejména v USA je stále častější praxe, kdy se partneři, kteří plánují sexuální vztah, před jeho zahájením nechávají testovat na pohlavní choroby – i to je jistě cesta.