Šelest na srdci – proč vzniká a jak se léčí?
Šelest na srdci si představme jako zvuky „navíc“ při srdeční činnosti. Šelest může být odrazem rychlého růstu při dospívání nebo zvýšeného momentálního zatížení. Stejně tak se může jednat o projev řady nemocí, přičemž na vině nemusejí být pouze poruchy srdce. Jak se šelest projevuje, proč vzniká a jak se léčí? Podrobnosti najdete v našem článku.
Obsah článku
Co je to šelest?
Šelest srdce je při poslechu srdce vnímán jako vibrace, pískání, foukání nebo skřípání. Zvukové vjemy vznikají při víření krve, pokud některá část srdce, nejčastěji chlopně, nepracuje správně. Chlopně fungují jako ventily, které zajišťují jednosměrný průtok krve při složitém a vysoce synchronizovaném mechanismu srdečních stahů. Při správné funkci nedochází ke zpětnému proudění krve.
Rozdělení
Šelesty se klasifikují podle různých kritérií:
- podle hlasitosti (od 1 (velmi slabé) až po 6 (velmi hlasité, slyšitelné bez fonendoskopu))
- podle časování v průběhu srdečního cyklu (systolické, diastolické a kontinuální šelesty)
- dále je možné šelesty dělit podle místa vzniku, místa šíření, nebo podle jejich průběhu při jednotlivých polohách těla nebo fázích dýchání
Příznaky šelestu
Některé srdeční šelesty nejsou doprovázeny žádnými příznaky a obvykle se na ně přijde v rámci preventivních lékařských prohlídek, při kterých si lékař poslechne srdce fonendoskopem. Šelest se také může projevovat přítomností těchto varujících příznaků:
- přetrvávající kašel
- promodralá kůže v okolí rtů nebo konečků prstů
- bušení srdce (palpitace)
- pocit sevření nebo bolest na hrudníku
- dušnost
- únava, slabost, poruchy vědomí
- otoky břicha nebo dolních končetin
- nadměrné pocení
- zvětšené krční cévy
Pro malé děti jsou typické tyto příznaky:
- obtížný příjem potravy
- namodralá kůže při krmení nebo pohybové aktivitě
- dýcací potíže
- úzkost
Jak se léčí šelest na srdci?
Nevinné šelesty zpravidla nevyžadují žádnou léčbu, pouze se nadále sledují. Pokud je příčinou srdečních šelestů onemocnění mimo srdečně-cévní systém jako např. horečka, nadměrná funkce štítné žlázy, horečka nebo anémie, zpravidla dojde k úpravě potíží po léčbě nemoci, která šelest vyvolala. V případě infekčních nemocí srdce je nutné nasadit antibiotika. Léčba srdečních šelestů, které jsou způsobeny srdečními vadami, patří do rukou kardiologa a závisí na řadě faktorů. Využívá se jak chirurgických zákroků, tak podávání léků. Obecně se kontroluje výše krevního tlaku a upravuje průtok krve srdcem, aby nedocházelo k dalšímu poškození srdeční tkáně. Nejčastěji se využívají antihypertenziva, antiarytmika a léky upravující srážlivost krve.
Šelest na srdci u dětí
Až u 80 % dětí ve věkovém rozmezí 2–14 let je zjištěn „akcidentální“ šelest (tzn. náhodný, nepodstatný), který se může objevovat po několik dalších let. Nejčastějším důvodem je rychlý srdeční rytmus a zároveň menší cévy, což vede ke vzniku turbulentního toku krve. Šelest nebývá v takových případech doprovázen porušením srdeční tkáně. Rodiče by měli zpozornět a vyhledat lékařskou konzultaci v případech, pokud u dítěte pozorují:
- chladné končetiny
- promodrávání nebo bělání konečků prstů nebo oblasti okolo úst
- příliš rychlý nebo pomalý tep
- dušnost
- neobvyklé pocení
- opožděný růst
Srdeční šelest je výsledkem nestandardního průtoku krve srdečním svalem. V některých případech představuje šelest vážné zdravotní riziko a vyžaduje adekvátní lékařský zásah, v dalších případech jde pouze o přechodný, nezávažný projev. Prevencí zdravotních komplikací je pravidelná návštěva preventivních lékařských prohlídek a konzultace s lékařem v případě výskytu výše uvedených varovných příznaků. Věnujte pozornost také zásadám správného životního stylu. Dbejte na pestrou a vyváženou stravu, hlídejte si tělesnou hmotnost, nekuřte a staňte se nejlepším trenérem svého srdce – pravidelným pohybem, který vás bude bavit.