Rakovina děložního čípku – příznaky, léčba a očkování

15. 12. 2022 · PharmDr. Radka Procházková · 9 minut čtení

Rakovina děložního čípku je po rakovině prsu nejčastější onkologickou příčinou úmrtí žen. Ročně je v České republice nově objeveno kolem 900 případů a téměř 400 žen na něj umírá. Přitom se jedná o onemocnění, kterému lze zcela předejít. Klíčová je gynekologická prevence a očkování.

Co je to rakovina děložního čípku?

Co je vlastně děložní čípek a kde se nachází? Děložní čípek je nejspodnější část dělohy, která zasahuje do pochvy. Čípek zamezuje průniku choroboplodných zárodků a nečistot do dělohy. Čípek (cervix) vypadá jako hlavička hříbku, který má uprostřed maličký otvor.

Hlavní příčinou vzniku rakoviny děložního čípku je dlouhodobá infekce lidským papilomavirem HPV.

Virus HPV 

Rakovina děložního čípku (hrdla) je následkem dlouhodobého působení lidského papilomaviru (human papilomavirus - HPV). Pokud dojde na povrchu čípku k nekontrolovanému množení buněk změněných infekcí HPV, mluvíme o rakovině.

Tento virus má přes sto geneticky odlišných genotypů. Čtrnáct z nich má vysoký rakovinotvorný potenciál. K nejrizikovějším patří genotypy označené jako HPV 16 a HPV 18. Vývoj karcinomu děložního čípku je velmi pomalý a podmíněný dlouhodobou infekcí (trvající déle než 6 měsíců) vysoce rizikových typů HPV.

Za jak dlouho vzniká rakovina děložního čípku?

I když se žena nakazí HPV, nemusí automaticky onemocnět rakovinou děložního čípku. V 90 % případů se s HPV infekcí vyrovná imunitní systém sám a nezůstanou žádné následky. Někdy ale infekce přetrvává několik let. Způsobuje buněčné změny v dlaždicovém epitelu nebo ve sliznici děložního čípku, a tak mohou vzniknout tzv. prekancerózní léze děložního hrdla, které většinou samy zmizí. Pokud tomu ale tak není a přednádorové stadium není objeveno a léčeno, může se z něj během 8 až 15 let vyvinout rakovina děložního čípku.

Příznaky rakoviny děložního čípku

Příznaky nádoru na děložním čípku jsou velmi nespecifické a v počátečních stádiích nemusí pacientky vůbec žádné obtíže pozorovat. Proto je důležitá gynekologická prevence. Pokud se určité gynekologické příznaky objeví, je třeba změny nepodceňovat a navštívit gynekologa, obzvlášť pokud se problémy objevují delší dobu nebo se opakují. Mezi nejběžnější příznaky patří krvácení a špinění mimo menstruační fázi cyklu, krvácení po pohlavním styku, krvácení v přechodu, poševní výtok (převážně bílé barvy – může být ale přítomen i u genitálních zánětů, typicky u kandidóz a jiných mykóz - výtok je též bílý tvarohovitý), bolest v pánvi, bolest zad, bolest při pohlavním styku, bolest při močení nebo stolici, nevysvětlený úbytek tělesné hmotnosti.

Rizikové faktory rakoviny děložního čípku

Za většinou rizikových faktorů si stojí bohužel člověk sám. V první řadě se jedná o velké množství sexuálních partnerů, a to jak ze strany ženy, tak i muže. I když má žena jen jednoho partnera, ale ten se chová promiskuitně, hrozí jí riziko úplně stejné, jako by partnery střídala sama. Dalším faktorem je nízký věk při prvním pohlavním styku, snížená funkce imunitního systému (HIV pozitivita, imunosupresivní léčba) a kouření. Kuřačky jsou k rakovině děložního čípku asi 2 x náchylnější než nekuřačky.

Stadia rakoviny děložního čípku

Na základě tzv. FIGO klasifikace (pode International Federation of Gynecology and Obstetrics) onkologové rozlišují 4 stádia rakoviny děložního čípku. Samozřejmě platí, že čím nižší stádium nemoci je odhaleno, tím vyšší je šance na vyléčení.

Stadium I: Nádor se rozšířil ze sliznice děložního hrdla do hlubších tkání, ale stále se nachází pouze v děloze, nerozšířil se do jiných částí těla.

Stadium II: Nádor se rozšířil mimo dělohu do okolních oblastí, například do pochvy nebo tkáně v blízkosti děložního hrdla, ale stále se nachází uvnitř pánevní oblasti. Nerozšířil se do jiných částí těla.

Stadium III: Nádor postihuje dolní třetinu pochvy a/nebo: rozšířil se až k pánevní stěně; způsobuje otok ledviny, tzv. hydronefrózu; zabraňuje funkci ledviny a/nebo zasahuje regionální lymfatické uzliny. Nádor se nerozšířil do jiných částí těla.

Stadium IVA: Nádor se rozšířil do močového měchýře nebo konečníku, ale nerozšířil se do jiných částí těla.

Stadium IVB: Nádor se rozšířil do jiných částí těla.

Jaká je úmrtnost na rakovinu děložního čípku?

Podle údajů České onkologické společnosti ČLS JEP je v České republice ročně diagnostikováno 850-900 těchto nádorů. Incidence, což je počet nových onemocnění na 100 000 žen za jeden rok, je i přes mírný pokles v posledních 10 letech stále vysoká a pohybuje se mezi 15.5-16.3/100 000. Např.  roce 2015 byla 16.2, což je 870 nových onemocnění, přičemž na tento preventabilní karcinom zemřelo 380 žen.

Očkování má maximální efekt před zahájením pohlavního života, je však možné kdykoli v průběhu dospělosti.

Očkování a prevence proti rakovině děložního čípku

Základem prevence je vyvarovat se rizikovým faktorům, pokud je to jen trochu možné.

Hlavní součástí prevence jsou pravidelné gynekologické prohlídky. Gynekolog provede stěr buněk z děložního čípku pomocí kartáčku nebo malé špachtličky a pošle vzorek na histologické vyšetření. Jedná se o nejcitlivější vyšetření, které dokáže odhalit změny na děložním čípku hned v počátcích.

Další metodou a doplňkem prevence rakoviny děložního čípku je HPV DNA testace a očkování proti lidským papilomavirům, které podrobněji vysvětlíme v následujících odstavcích. Vhodné je používání kondomu při pohlavím styku, což ale není 100 % ochrana.

HPV DNA testace

Další metodou a doplňkem prevence rakoviny děložního čípku je HPV DNA testace. Od 1. 1. 2021 je HPV DNA test v České republice povinnou součástí běžného screeningu karcinomu děložního hrdla. Provádí se během screeningové kontroly spolu s cytologickým vyšetřením všem ženám ve věku 35 a 45 let, které měly předešlý nález cytologie negativní. Negativní výsledek znamená, že pravděpodobnost onemocnění je velmi nízká a další vyšetření stačí provést v intervalu 3-5 let. Pozitivita naopak poukazuje na možné riziko vzniku rakoviny a umožňuje tak okamžitou léčbu.

Očkování

Dalším a velmi účinným nástrojem prevence je očkování proti lidským papilomavirům. Očkování je doporučováno dívkám, ale i chlapcům ještě před zahájením sexuálního života, tj. před možným prvním setkáním s virem. Vakcíny jsou ve věku 13 let plně hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Ostatní věkové kategorie se mohou informovat u své pojišťovny na možnost příspěvků z preventivních fondů.

Léčba rakoviny děložního čípku

Jestliže je potvrzena rakovina děložního čípku, léčba závisí na jejím stádiu. Stádium rakoviny se určuje podle toho, jaké tkáně jsou zasaženy - zda „jen“ tkáň čípku, či zda již došlo k rozšíření i do okolních tkání a orgánů. Léčba se řídí i věkem ženy a jejím zdravotním stavem. Mezi hlavní metody léčby patří chemoterapie, ozařování a operační zákrok.

V časných stádiích může operace probíhat konzervativně, kdy je zachována možnost mít děti, v pozdějších stádiích je třeba radikálnějšího řešení, kdy je odstraněna děloha, popř. pánevní a paraaortální uzliny. Pokud je nemoc odhalena včas, postačí většinou chirurgická léčba. U nádorů, které jsou rozšířeny do okolí, přichází na řadu radioterapie. Její účinek je podporován současně podávanou chemoterapií (chemoradioterapie).

Gynekologické preventivní prohlídky nevynechávejte

Doporučení je jednoznačné. Každoročně choďte ke svému gynekologovi na preventivní prohlídku, lékaře také navštivte v případě jakýchkoliv obtíží. Čím dříve jsou přednádorové změny nebo rakovina děložního čípku odhaleny, tím větší je šance na vyléčení.



Články k tématu Rakovina děložního čípku – příznaky, léčba a očkování

O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím v oblasti odvykání kouření se aktivně věnuji na své kmenové lékárně, kam za mnou pacienti dochází. Od roku 2018 jsem rozšířila svoji činnost o poradenství v on-line poradně Dr. Max. Zde se věnuji jak tématice odvykání kouření, tak všeobecnému poradenství. Nedílnou součástí mých zájmů jsou také dětská témata a veterinární farmacie. Jsem též zdravotníkem zotavovacích akcí RESYS. V roce 2020 jsem úspěšně složila atestační zkoušku z veřejného lékárenství. Jelikož mým životem není jen práce, hlavu si provětrávám na své motorce Kawasaki Ninja ZX-6R, relaxuji u pečení dortů a při procházkách do přírody.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím...
Číst více od autora

Upozornění