Premenstruační syndrom – příznaky a léčba PMS

8. 1. 2024 · 4 minuty čtení

Premenstruační syndrom, známý pod zkratkou PMS, je nepříjemnou součástí ženského menstruačního cyklu. I když je považován za běžný jev, ženám přináší řadu omezujících fyzických i psychických obtíží. Proč se PMS objevuje, v jakém věku a existuje pomoc, jak si od potíží před nástupem menstruace ulevit?

PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
Premenstruační syndrom – příznaky a léčba PMS

Co je to PMS?

Premenstruační syndrom (PMS) je nepříjemný stav, který ženy trápí před začátkem menstruace a objevuje se každý měsíc. Nepříjemné zdravotní potíže přicházejí několik dní až dva týdny před začátkem krvácení. Tento stav má fyzické i psychické projevy, které obvykle se začátkem menstruace vymizí (někdy přetrvají až dva dny po nástupu menstruace). Udává se, že premenstruačním syndromem trpí každý měsíc až 80 % žen. Zhruba 15–25 % z nich má tak závažné a silné projevy, že nejsou schopné dělat běžné činnosti a normálně fungovat. Pozitivum je, že se PMS nevyskytuje u žen během těhotenství ani po menopauze.

Příčiny PMS

Přesné příčiny vzniku PMS nebyly dosud jednoznačně určeny. Lékaři tvrdí, že příčinou je celá řada různých vlivů, a jedná se tedy o multifaktoriální poruchu. S velkou pravděpodobností může za PMS hormonální nerovnováha v druhé polovině cyklu (po ovulaci) společně s nastupující menstruací. Hlavní roli tak hraje progesteron, který je ve větší míře vylučován do krevního oběhu v druhé polovině menstruačního cyklu.

Také dochází k přirozenému zvýšení hladiny prolaktinu, což může mít za následek rozvoj typických tělesných a psychických změn (například zadržování vody v tkáních nebo zvýšenou citlivost prsou). Ženské pohlavní hormony mají vliv na některé neurotransmitery, konkrétně serotonin, což by mohlo vést ke změnám duševního rozpoložení. Svou roli jistě hraje i rodinná predispozice, konzumace alkoholu, kouření a stres. Podrobnosti o menstruačním cyklu a jeho fázích se můžete dočíst v samostatném článku.

Příznaky PMS

Jednotlivé projevy a jejich intenzita mohou být u každé ženy jiné. Podle lékařů existuje více než 150 různých příznaků, které lze přisoudit PMS. Mohou být tělesného i duševního charakteru.

Mezi fyzické příznaky PMS například patří:

  • bolesti břicha a křeče v podbřišku, nevolnost, trávicí obtíže, zvracení, plynatost, zácpa, zadržování vody a pocit nafouklosti,
  • migréna, bolesti hlavy, svalů a kloubů,
  • napětí v prsou a bolestivé bradavky,
  • zvýšená teplota a pocit vyčerpání,
  • neovladatelná chuť na jídlo („žravost“) nebo naopak ztráta chuti k jídlu,
  • mastná pleť, zhoršení projevů akné a dalších kožních obtíží,
  • pokles sexuální touhy.

Mezi duševní příznaky lze zařadit například:

  • výkyvy nálad a přecitlivělost, celková podrážděnost
  • agresivita, zlost, vztek, ale i úzkostné stavy, deprese, bezdůvodné návaly pláče (ev. pokles zájmu o běžné činnosti)
  • snížené sebevědomí
  • nesoustředěnost, zhoršená koncentrace,
  • negativní emoce a psychické vypětí.
Mění se PMS s věkem?
Ano, mění. Průměrný věk začátku potíží je 26 let, ale objevit se mohou kdykoliv po nástupu menstruace. Kolem 40. roku věku obvykle potíže dosahují maxima.

Diagnostika PMS

Jelikož se s premenstruačním syndromem pojí mnoho příznaků, určení přesné diagnózy není vždy jednoduché. U každé pacientky je míra a četnost symptomů odlišná. V každém případě, pokud žena pravidelně trpí výše zmíněnými obtížemi, měla by se poradit s gynekologem. Na základě anamnestického rozhovoru bude moci lékař vyloučit jiná onemocnění, která by se mohla projevovat stejně jako PMS (např. deprese nebo onemocnění štítné žlázy). Ideální je, když si žena alespoň dva až tři měsíce zapisuje všechny příznaky a co je případně zhoršuje či zlepšuje. Časová závislost na menstruačním cyklu je pak pro lékaře důležitou informací. S diagnózou může také pomoci gynekologické i ultrazvukové vyšetření. Případný rozbor krve může ukázat, zda příznaky souvisejí s měnící se hladinou hormonů.

 Premenstruační dysforická porucha
Některé ženy trpí závažnější formou PMS. Tzv. premenstruační dysforická porucha významně ovlivňuje každodenní fungování.

Režimová opatření při PMS

Ke zmírnění příznaků premenstruačního syndromu mohou pomoci některá režimová opatření. Jedná se například o dostatečný pitný režim, omezení alkoholu a kouření, dostatek spánku, klid a relaxaci. Některým ženám naopak pomáhá sport nebo pravidelná fyzická aktivita, kdy dochází k vyššímu průtoku krve organismem, a zároveň se tak mohou zmírnit křeče v děloze. Také změna jídelníčku může mít blahodárný vliv. Doporučuje se konzumovat vyvážená strava, která obsahuje dostatek ovoce, zeleniny, vitaminů a minerálů (vitamin B6, E, vápník). Omezit by se měl příjem cukru, soli a kofeinu. Vyzkoušet můžete též bylinné přípravky, jako je třezalka tečkovaná, drmek obecný, kontryhel obecný či řebříček obecný.

Co dělat pro zmírnění příznaků PMS?
Omezte sůl, kofein a cukr, přijímejte dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných produktů. Pravidelně se hýbejte, vhodná je procházka, jóga, plavání nebo jízda na kole. Nestresujte se. Každý den si dejte například šálek kontryhelového čaje, který se pije pro zajištění (před)menstruačního komfortu.

Léčba PMS – jaké léky se používají?

Ženy, které trpí závažnějšími příznaky, mohou premenstruační syndrom potlačit pomocí léků. Použít lze analgetika, které slouží ke zmírnění bolesti (například bolesti hlavy, břicha či zad). Příznaky premenstruačního syndromu mohou potlačit léky bránící ovulaci, tedy prostředky hormonální antikoncepce. Primární možností jsou kombinované antikoncepční pilulky. Ty dokážou v ideálním případě napomoci s řadou symptomů, například s redukcí menstruačního krvácení a bolestivé menstruace. Tyto přípravky potlačují ovulaci a s tím spojené poklesy a zvýšení hladin hormonů. Další variantou jsou diuretika, tedy odvodňující léky. Diuretika pomáhají především ženám, které trápí zadržování vody v tkáních, například v prsou, pažích nebo dolních končetinách. Ženám, které mají závažné duševní potíže (deprese), mohou pomoci antidepresiva ze skupiny selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI).


Články k tématu Premenstruační syndrom – příznaky a léčba PMS

O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím v oblasti odvykání kouření se aktivně věnuji na své kmenové lékárně, kam za mnou pacienti dochází. Od roku 2018 jsem rozšířila svoji činnost o poradenství v on-line poradně Dr. Max. Zde se věnuji jak tématice odvykání kouření, tak všeobecnému poradenství. Nedílnou součástí mých zájmů jsou také dětská témata a veterinární farmacie. Jsem též zdravotníkem zotavovacích akcí RESYS. V roce 2020 jsem úspěšně složila atestační zkoušku z veřejného lékárenství. Jelikož mým životem není jen práce, hlavu si provětrávám na své motorce Kawasaki Ninja ZX-6R, relaxuji u pečení dortů a při procházkách do přírody.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím...
Číst více od autora