Preeklampsie - příznaky a léčba
Slyšeli jste o preeklampsii? Tento závažný stav komplikuje přibližně 5 % těhotenství. Nejčastěji se objevuje ve třetím trimestru těhotenství a představuje nebezpečí pro budoucí matku i nenarozené dítě. Jak preeklampsie vzniká, jak se projevuje a jaké jsou možnosti léčby? Může těhotná žena rozvoji preeklampsie nějak předcházet?
Obsah článku
Co je to preeklampsie?
Preeklampsie představuje závažnou komplikaci těhotenství. Je spojena se špatným vývojem placenty, kdy dochází k nedostatečnému prokrvení a okysličení plodu. Na toto nedostatečné zásobení reaguje plod vytvářením látek, které zvyšují krevní tlak matky. Tyto látky mimo jiné postihují stěnu cév budoucí maminky a mohou způsobit nežádoucí změny v některých orgánech, jako jsou játra, ledviny nebo mozek. Miminko samo neprospívá, preeklampsie se projevuje výrazným zpomalením růstu. V nejhorších případech preeklampsie může mít pro těhotnou ženu nebo miminko fatální důsledky.
Preeklampsie se dělí na časnou formu a pozdní formu. Časná forma se rozvíjí před 34. týdnem těhotenství, mívá rychlejší průběh a nese s sebou více komplikací. Pozdní formou označujeme preeklampsii, která se objeví po 34. týdnu těhotenství.
Mezi rizikové faktory rozvoje preeklampsie patří výskyt preeklampsie v minulosti nebo v rodině, vysoký krevní tlak před těhotenstvím, přidružené nemoci, jako je např. diabetes, nemoci ledvin, endokrinologická onemocnění či kouření a obezita. Ohroženy jsou také více ženy pod 20 let nebo nad 40 let, dále ty, u nichž se jedná o první těhotenství nebo je u nich potvrzeno vícečetné těhotenství.
Příznaky preeklampsie
Začínající preeklapsie je obvykle bezpříznaková a na onemocnění upozorní až běžná prohlídka u gynekologa, kdy je ženě naměřen vysoký krevní tlak. Varovným signálem jsou hodnoty krevního tlaku měřeného v klidu, které se opakovaně dostávají nad 140/90. Dalším předpokladem k diagnostice preeklampsie je zjištění přítomnosti bílkovin v moči těhotné.
Mezi další možné příznaky preeklampsie řadíme:
- Otoky rukou a nohou
- Rychlé přibývání na váze
- Bolest hlavy
- Zdvojené vidění, neostré vidění
- Bolest pod žebry
- Nevolnost a zvracení
Pokud není onemocnění včas rozpoznáno, může se u těhotné ženy projevit tzv. HELLP syndrom. Zkratka vznikla z počátečních písmen příznaků tohoto syndromu, kterými jsou:
- H - Hemolysis čili rozpad červených krvinek
- EL - Elavated Liver Function Tests neboli zvýšení jaterních testů
- LP - Low Platelet Counts čili nízké hladiny krevních destiček
Další velice vážnou komplikací je eklampsie, při níž látky uvolňované z placenty způsobí křečovité stažení cév v mozku. Postižená žena trpí křečovitými záškuby celého těla, připomínajícími epileptický záchvat, až nakonec upadá do bezvědomí. Pokud nedojde k léčbě, tak eklampsie může vést k úmrtí matky i plodu.
Prevence preeklampsie
Nebezpečí preeklampsie se skrývá v tom, že může být dlouho zaměněna za klasické potíže v těhotenství. Základem prevence jsou pravidelné návštěvy u gynekologa, kdy se těhotné ženě měří krevní tlak a vyšetřuje moč. Pokud lékař u ženy zaznamená vysoké riziko preeklampsie, může ženě doporučit vyšetření na specializovaném pracovišti, které může odhalit nemoc ještě před prvními příznaky. Toto vyšetření se provádí mezi 11. a 14. týdnem těhotenství a je hrazeno ze zdravotního pojištění. Pokud žena nespadá do rizikové skupiny, může jej absolvovat jako samoplátce (cena se liší u jednotlivých pracovišť, cca 1 000 – 1 500 Kč). Ve 24. týdnu těhotenství se provádí další test na preeklampsii, a to u žen, které prodělaly preeklampsii v předchozím těhotenství, a u žen, kterým vyšla při prvním testování vysoká pravděpodobnost rozvoje této nemoci.
Pokud je riziko rozvoje preeklampsie u pacientky vyšší, pak se těhotné ženě může doporučit užívání nízkých dávek kyseliny acetylsalicylové (léky Anopyrin, Aspirin, aj.) Tato látka se nasazuje od 16. týdne těhotenství a je nezbytné ji užívat až do 34. týdne těhotenství. Podávání kyseliny acetylsalicylové může snížit riziko vzniku časné preeklampsie téměř o 80 %.
Léčba preeklampsie
Léčba je zaměřena především na udržování správného krevního tlaku za pomoci antihypertenziv bezpečných v těhotenství. Budoucí maminku čekají častější kontroly, ve vážnějších případech hospitalizace. V případě, že je zjištěna těžká forma preeklampsie, pak je jedinou možností léčby vyvolání předčasného porodu. Ten je veden nejčastěji císařským řezem. K rychlejšímu vyzrání plic a dalších orgánů plodu lze využít kortikosteroidní hormony.
Prevence po porodu
Porod většinou onemocnění zastaví a preeklampsie postupně odezní. Existují však i případy, kdy se preeklampsie objeví až po porodu. Stává se to nejčastěji během prvních 48 hodin porodu. Ženě předepsány léky na snížení krevního tlaku. Následky preeklampsie se v některých případech mohou rozvinout i po několika letech (hypertenze, poruchy ledvin, aj.). Proto je důležité maminku, u které se rozvinula preeklampsie, i po porodu nadále sledovat.
Přestože není dosud objasněno, proč některé maminky preeklampsie potká a jiným se vyhne, díky pravidelným kontrolám v těhotenství ji máte možnost včas odhalit. Vzhledem k vysoké úrovni současné zdravotní péče mívají ve většině případů i těhotenství s preeklampsií radostné konce. Těhotenské prohlídky však nezanedbávejte, i pokud žádné obtíže nepociťujete.
Zdroje:
- https://www.nedoklubko.cz/predcasnyporod-zakladni-informace/preeklampsie/
- https://www.preeclampsia.org/faqs
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3881982/pdf/jocmr-06-01.pdf
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3148420/pdf/vhrm-7-467.pdf
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/preeclampsia/symptoms-causes/syc-20355745
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/preeclampsia/diagnosis-treatment/drc-20355751
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32513597/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30704316/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33004135/
- https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2779753