Periorální dermatitida – příznaky a léčba

27. 4. 2024 · 3 minuty čtení

Periorální dermatitida je kožní onemocnění, které se projevuje hnisavými hrbolky, převážně kolem úst. Tento typ dermatózy je často chronický a recidivující, ale může vymizet, pokud se podaří zjistit spouštěč problémů. Jaké jsou příčiny, co odlišuje periorální dermatitidu od akné či růžovky a jakou vyžaduje léčbu, se dozvíte v následujícím článku.

PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
Periorální dermatitida – příznaky a léčba

Co to je periorální dermatitida?

Periorální dermatitida je chronické kožní onemocnění, které se objevuje v oblasti okolo úst, někdy nosu a očí. V některých případech může postihnout celý obličej. Hlavním charakteristickým rysem jsou drobné pupínky a puchýřky, které někdy hnisají, jsou červené a později se olupují. Mohou pálit, pnout a svědit.

Koho nejčastěji toto kožní onemocnění postihuje?
Periorální dermatitida se nejčastěji vyskytuje u žen ve věku 25–40 let, ale může se vyskytnout i u dětí a dospívajících, s mírnou převahou u dívek ve srovnání s chlapci.

Příčiny onemocnění

Přesná příčina onemocnění není doposud známa, pravděpodobně ho způsobují určité látky a další faktory, které jej provokují, udržují a také i zhoršují. Jde například o časté mytí, nevhodné hygienické prostředky (mycí gely, pleťové vody…), kosmetiku (peelingy, masky, make-up…), fluorované zubní pasty apod. Další příčinou může být užívání léků– kortikoidů (lokálních i inhalačních). Onemocnění se často vyskytuje u jedinců s vrozeně suchou kůží a u atopiků. Na rozvoji se podílí i některé mikroorganizmy, určitá onemocnění (Crohnova choroba, myasthenia gravis), vliv mohou mít hormonální změny (ke zhoršení dochází před menstruací, v těhotenství nebo v důsledku užívání antikoncepce).

Periorální dermatitida a přitěžující faktory
Při periorální dermatitidě kůže přestává tolerovat faktory, které dříve běžně snášela (horko, chlad, vítr, UV záření, pocení, parfémy, alkohol, káva, kouření, zubní pasty, kontakt s vodou atd.). Tyto vlivy pak působí jako spouštěcí či zhoršující faktory.

Příznaky periorální dermatitidy

Charakteristickým rysem jsou červené hrbolky (papuly), puchýřky (vezikuly) a zánětlivé vezikuly (papulopustuly) na zarudlém podkladě s tendencí ke splývání. Nejčastěji se objevují okolo úst (s vynecháním úzké oblasti kolem rtů), ale není výjimkou okolí nosu, případně očí. Kůže je suchá, šupinatá a může svědit. Vzhledově připomíná růžovku a do určité míry akné.

Zhoršení periorální dermatitidy mohou ovlivnit vnější faktory jako UV záření či horko/chlad.
Periorální dermatitidu může zhoršovat řada faktorů jako např. UV záření, stres, horko, chlad či alkohol.

Diagnostika

Diagnóza tohoto onemocnění je stanovena na základě klinického obrazu. Běžně se neprovádí žádné laboratorní odběry ani vyšetření. Pokud je podezření na přidruženou bakteriální nebo mykotickou infekci, je proveden stěr na mikroskopické a kultivační vyšetření.

Léčba periorální dermatitidy

Hlavním bodem léčby je důsledné dodržování preventivních pokynů a pravidelné ošetřování pokožky. Přistupuje se k tzv. nulové terapii. Nulová terapie zahrnuje vysazení všech místních preparátů, tzn. nemýt si obličej mýdlem ani jinými prostředky a ochraňovat pokožku před zevními či vnitřními vlivy, které mohou dráždit.

Lokální léčba spočívá v aplikaci zklidňujících léků ve formě roztoku, zásypu či pasty, které doporučí lékař. Jestliže byly používány zevní kortikoidy, po jejich vysazení se vyrážka přechodně zhorší (tzv. rebound fenomén).

Periorální dermatitida někdy vyžaduje systémovou léčbu. V takovém případě se nejčastěji podávají antibiotika s protizánětlivými účinky (tetracykliny, makrolidy) nebo metronidazol. Antibiotika se podávají krátkodobě nebo dlouhodobě. Krátkodobě jsou podávána širokospektrá antibiotika do vymizení pustul. Udržovací dlouhodobější léčba je určená pro zbytkové symptomy onemocnění.

Opatření po zlepšení nebo vyhojení
I po zhojení kůže dodržujte preventivní opatření a kosmetiku používejte s opatrností.

Prevence periorální dermatitidy

Chraňte okolí úst i obličeje během čistění zubů a používání kosmetiky (šampony, laky na vlasy…), pupínky se nepokoušejte vymačkávat, vyhýbejte se činnostem, při kterých dochází ke zvýšenému prokrvení kůže (sport, opalování, sauna, horká koupel), nekonzumujte horká jídla a nápoje, abstinujte, na kůži nepoužívejte žádné přípravky (kromě doporučených lékařem).

Periorální dermatitida u dětí

Periorální dermatitida se může objevit i u dětí a mladistvých. Hlavní příčinou je nadužívání zubních past s fluorem a nadměrná péče o dětskou pokožku. Od tohoto onemocnění je nutné odlišit především akné, seboroickou dermatitidu a atopický  ekzém.

Léčba bývá krátkodobější ve srovnání s dospělými. Zahrnuje proškolení rodičů, nastolení vhodné léčby, pravidelné kontroly, dodržování léčebných a preventivních opatření. Systémová léčba je u dětí používána zcela výjimečně. Lokálně je vhodné nejdříve aplikovat měkké pasty nebo mikronizovaný talek, zinek a TiO2 ve vhodném masťovém základu. Vždy je nutno vzít v úvahu věkovou hranici, od které je možno přípravek použít.

Neléčená periorální dermatitida může trvat měsíce nebo roky. Jestliže existuje podezření na toto onemocnění, je třeba přestat používat všechny kosmetické přípravky na obličej (krémy, make-upy, korektory apod.). Samotné omezení může zlepšit stav pokožky. Nejvhodnější je však navštívit lékaře, který stanoví správnou diagnózu a nasadí vhodnou léčbu.


Články k tématu Periorální dermatitida – příznaky a léčba

O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím v oblasti odvykání kouření se aktivně věnuji na své kmenové lékárně, kam za mnou pacienti dochází. Od roku 2018 jsem rozšířila svoji činnost o poradenství v on-line poradně Dr. Max. Zde se věnuji jak tématice odvykání kouření, tak všeobecnému poradenství. Nedílnou součástí mých zájmů jsou také dětská témata a veterinární farmacie. Jsem též zdravotníkem zotavovacích akcí RESYS. V roce 2020 jsem úspěšně složila atestační zkoušku z veřejného lékárenství. Jelikož mým životem není jen práce, hlavu si provětrávám na své motorce Kawasaki Ninja ZX-6R, relaxuji u pečení dortů a při procházkách do přírody.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Radka Procházková
PharmDr. Radka Procházková
V praxi se pohybuji od roku 2015, kdy jsem zakončila studium na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. Během práce jsem absolvovala garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Konzultacím...
Číst více od autora

Upozornění