Novorozenecké akné – příznaky a léčba
Narození miminka je spojeno se spoustou nových situací, prožitků, radostí, ale někdy i pocitů nejistoty. Je přirozené, že novopečení rodiče jsou plni otázek, které se týkají zdraví miminka. V prvních měsících života je u novorozence často zaskočí kožní vyrážky. Mnohé z nich ale patří k věku a postupně se vytratí. Mezi takové případy patří novorozenecké akné. Kdy se nejčastěji objevuje, jak ho rozeznat od jiných kožních onemocnění a co na něj pomáhá?
Obsah článku
Specifika novorozenecké kůže
Kůže novorozence je v porovnání s kůží dospělého o 40–60 % tenčí, méně ochlupená a zároveň zranitelnější a náchylnější k infekcím. Novorozenec přichází na svět s ochrannou vrstvou na pokožce, které se říká vernix caseosa. Ta přispívá k lepší hydrataci pokožky, brání tepelným ztrátám a zároveň chrání pokožku před mikroorganismy. Celkově je však pokožka novorozence méně elastická, snížená je činnost potních žláz, avšak naopak zvýšená je činnost žláz mazových. Právě zvýšená činnost mazových žláz má vliv na vznik akné.
Akné u novorozence
Akné u novorozenců, tzv. acne neonatorum, se projevuje podobně jako u adolescentů. Objevuje se až u 20 % novorozenců, přitom častěji se vyskytuje u chlapečků. Novorozenecké akné se objevuje jako následek hormonální bouře, a to jednak vlivem hormonů (androgenů) přijatých z organismu maminky, tak i vlivem hormonů zastoupených v organismu vyvíjejícího se nemluvněte.
Novorozenecké akné je často zaměňováno za:
Akné u kojence
Tzv. acne infantum se projevuje se komedony (ucpaná ústí mazových žláz, černé tečky), stejně tak i zánětlivými pupínky. Pokud se u kojence vyskytuje dlouhodobě, neustupuje a spíše má tendence se zhoršovat, je vhodné, aby děťátko viděl pediatr a zhodnotil, zda je vše ještě v normě. V ojedinělých případech je potřeba endokrinologické vyšetření a zhodnocení dalších možných projevů (například ochlupení přirození, růst prsou). Nutno však podotknout, že většina projevů akné nebývá velkého rozsahu a bez doprovodných potíží, situace se do několika týdnů až měsíců zlepšuje, až obtíže nakonec zcela vymizí. Není třeba se tedy zbytečně stresovat tím, co se vašeho miminka s největší pravděpodobností vůbec netýká.
Jaké jsou příznaky u novorozence?
Zarudlé pupínky se nejčastěji objevují na tvářích a mohou se šířit do celého obličeje, někdy až na hlavičku. U novorozeneckého akné se většinou objevují pouze komedony, jsou převážně uzavřené s bílým zakončením. U kojeneckého akné, zvlášť trvá-li delší období, se mohou objevit i zanícená začervenalá ložiska.
Léčba akné
Novorozenecké akné odeznívá do 2–3 měsíců. Běžné projevy, které se vyskytují u velké části nemluvňat, není třeba léčit. Je možné pokožku 1x denně omývat jemným nedráždivým mycím gelem určeným pro nejmenší, rovněž lze postižená místa jemně otřít výluhem z řepíku lékařského. Důležité je nenechávat pokožku po omytí mokrou, ale jemně osušit přiložením čistého vatového tampónku. Pokud v pokožce probíhá zároveň zánětlivý proces a ložiska jsou zarudlá, lékař může předepsat speciální mastičky – dle potřeby působící antibioticky nebo antimykoticky. Důležité je vědět, že novorozenecké akné není předzvěstí těžkého akné během dospívání, že je do určité míry fyziologické a jeho výskyt je dočasný.
Vyrážky u malých dětí
Novorozenecké akné, milia a potničky jsou jen částí kožních projevů, které můžeme u malého miminka spatřit. Dalším častým trápením bývá atopický ekzém, jenž je ve většině případů projevem alergie či přecitlivělosti na okolní vlivy (prací prostředek, vlivy počasí – ke zhoršení často dochází na jaře či na podzim). Dále nutno zmínit seboroickou dermatitidu, která se objevuje u malých kojenců v obličeji, často v oblasti obočí či oušek, obvykle je však především ve vláscích. Poznáme ji podle mléčně až medově zabarvených krust. Vyrážky u malých dětí jsou také projevem tzv. běžných dětských nemocí – pokud je vyrážka doprovázena horečkou, je vhodné se poradit s pediatrem. Kožní vyrážky u dětí, včetně jejich projevů a léčby, najdete v našem dalším článku.