Nepravidelná menstruace – příčiny a léčba
Nepravidelná menstruace není vždy známkou problému. Pokud dojde k situaci, že je vaše menstruace jiná, než jste zvyklá, zbytečně se nestresujte, může se jednat pouze o jednorázovou záležitost. Co ale dělat, Jestliže se nepravidelnosti často opakují? Jaké jsou možné příčiny nepravidelné menstruace? A pro která období v životě ženy je tento problém charakteristický? Podrobnosti se dočtete v následujícím článku.
Obsah článku
Co je to nepravidelná menstruace?
Menstruační cyklus ženy probíhá průměrně 28 dní, menstruace trvá tři až sedm dní. Za normální délku cyklu se považuje rozmezí 23–36 dnů. Pod pojmem nepravidelná menstruace si lze představit odchylku od normálu, jak průměru, tak i změny v cyklu, na které není žena zvyklá (např. síla krvácení).
Související kategorie produktů:
Jestliže přichází menstruační krvácení dříve než za 23 dní, mluvíme o polymenoree, která je také označována jako častější přítomnost menstruace. Pokud se menstruace opozdí a dostaví se po více než 36 dnech, jedná se o oligomenoreu.
V případě, že se menstruace vůbec neobjeví, a žena určitý čas vůbec nemenstruuje, jedná se o amenoreu. Příčinou může být anorexie, tělesné změny po vysazení hormonální antikoncepce či začátek těhotenství.
Příčiny nepravidelné menstruace
Příčin nepravidelného menstruačního cyklu může být celá řada, převážně se však jedná o vlivy vnějšího prostředí.
Nepravidelné měsíční krvácení může ovlivnit i řada dalších faktorů, jako je kojení nebo blížící se menopauza, ale bohužel i některá onemocnění. Mezi tato onemocnění patří gynekologické záněty, endometrióza, mnohočetné cysty na vaječnících, děložní polypy, rakovina děložního hrdla, děložní myom, poruchy štítné žlázy.
Co dělat při nepravidelné menstruaci?
Pokud patříte mezi ženy, které trápí nepravidelná menstruace, prvním a zásadním doporučením je návštěva lékaře, který vás vyšetří a zjistí příčinu obtíží. Tento krok je důležitý hlavně kvůli možnému výskytu závažnějších onemocnění.
Jestliže je příčinou porucha hormonálního systému, lékaři většinou přistupují k podávání antikoncepčních prostředků, případně injekční aplikaci hormonů. V některých případech si žena může pomoci přírodní cestou, kdy lze užívat přípravky obsahující fytoestrogeny. Fytoestrogeny jsou látky rostlinného původu, které působí jako ženské pohlavní hormony (estrogeny). Tyto látky najdeme v ovoci, zelenině, sóji, jeteli, obilovinách, luštěninách apod.
Nepravidelná menstruace po porodu a při kojení
Nástup menstruace po porodu, její charakter, intenzita a následná pravidelnost je velmi individuální. Menstruace bývá obvykle jiná, než na jakou jste byla doposud zvyklá, to znamená, že může být výrazně silnější, ale i slabší, bolesti v podbřišku mohou být silnější nebo naopak vůbec žádné.
U nekojících žen přichází první perioda obvykle 6 až 8 týdnů po porodu. Oproti tomu kojící ženy začínají menstruovat zpravidla se snížením frekvence kojení nebo po jeho ukončení. Za nepravidelnou menstruací rovněž stojí nevyspání, únava, stres nebo horší životospráva.
Nepravidelná menstruace po 40. roce
U žen po 40. roce života může být nepravidelná perioda znakem blížící se menopauzy, jedná se o tzv. premenopauzu. Objevuje se v období mezi 40. a 50. rokem života. Během této fáze zpomalují vaječníky svou činnost, produkce hormonů začíná klesat. Kromě nepravidelné menstruace se mohou objevovat další tělesné projevy jako bolest hlavy, výkyvy nálad, úzkost, pokles libida a přibývání na váze.
Nepravidelná menstruace v přechodu
Přechod či tzv. menopauza znamená absenci menstruace po dobu 1 roku. Menopauza přichází mezi 45. až 55. rokem věku ženy, existují ale i výrazné odchylky oběma směry. Nepravidelnost a proměnlivá intenzita krvácení v přechodu je přirozená. Pokud se intenzita krvácení v menopauze enormně zvýší, je vhodné navštívit lékaře. Menopauza jako téma je námětem našeho dalšího, samostatného článku.