Máte dostatek vitamínu D?
Vitamin D je mezi vitaminy unikátní. Kromě příjmu z potravy jej naše tělo umí samo vyrobit stačí k tomu dostatečná expozice slunečnímu záření. Vzhledem k naší zeměpisné poloze, životnímu stylu a stravovacím návykům jej však více než 95 % populace v České republice nemá dostatek. Jak do těla vitamin D nejlépe doplnit, vám prozradíme na následujících řádcích.
Proč je vitamin D tak důležitý?
Vitamin D (kalciferol) patří mezi vitaminy rozpustné v tucích. V přírodě se vyskytuje ve dvou formách jako vitamin D3 a vitamin D2. Vitamin D3 (cholekalciferol) se tvoří v důsledku ozáření UVB paprsky přímo v kůži. Dále jej lze získávat z živočišných zdrojů, zejména z rybího oleje. Vitamin D2 (ergokalciferol) je produkován rostlinami, pokud jsou vystaveny UVB zářením (podobně jako lidé), uměle se získává ozařováním hub a kvasnic, jeho přeměna na aktivní formu vitaminu D trvá déle než u vitaminu D3, nicméně je vhodný pro vegetariány a vegany.
Vitamin D v našem těle ovlivňuje více než 200 různých funkcí. Hraje zásadní roli při růstu a vývinu kostí u dětí, protože přispívá ke správnému vstřebávání a využití vápníku a fosforu, které jsou zásadní pro tvrdé a pevné kosti. Z podobného důvodu je vitamin D důležitý i pro zuby. Mimo to přispívá k udržení normální činnosti svalů, a díky tomu například u seniorů pomáhá snižovat riziko pádu, jež jasně souvisí s nestabilním držením těla a svalovou ochablostí. Dále se vitamin D podílí na procesu dělení buněk a je důležitý pro správně fungující imunitní systém. Důsledkem nedostatku vitaminu D v raném dětství je křivice neboli rachitida, která se projevuje deformacemi kostí. Nedostatek vitaminu D bývá spojován také se zvýšenou náchylností k infekcím i vznikem osteoporózy ve stáří.
Jaké je doporučené dávkování vitaminu D?
Doporučení ohledně doplňování vitaminu D existuje celá řada. Vzhledem k podobným stravovacím návykům i zeměpisné poloze a klimatu se v České republice doporučené dávkování vitaminu D obvykle řídí podle doporučení německy mluvících zemí, které je známé pod zkratkou DACH. Dle DACH 2019, jehož českou verzi vydává Společnost pro výživu, jsou doporučené dávky vitaminu D následující:
Věk | Vitamin D při chybějící či minimální endogenní produkci* | |
| Mikrogramy/den | IU/den** |
Kojenci (0-11 měsíců) | 10 | 400 |
Děti (1-14 let) | 20 | 800 |
Mladiství a dospělí (15 -64 let) | 20 | 800 |
Senioři 65+ | 20 | 800 |
Těhotné a kojící ženy | 20 | 800 |
Adaptováno podle: DACH 2019
*endogenní produkce tvorba vitaminu D v kůži
**1 mikrogram = 40 IU, IU= international unit= mezinárodní jednotka
Pro zdravý vývoj kostí u dětí je doplňování vitaminu D nejzásadnější v prvním roce života. Lék ve formě kapek předepisuje dětský lékař, dávkování pro tuto fázi života je podle nejnovějšího doporučení českých pediatrů 400-500 IU denně, což odpovídá 1 kapce léku. Od druhého roku života je vhodné vitamin D doplňovat alespoň v zimních měsících.
Je možné se vitaminem D předávkovat?
Není pravděpodobné, že byste se vitaminem D ze stravy nebo v důsledku působení UVB záření předávkovali. Předávkování je možné pouze nadměrným a dlouhodobým užíváním preparátů s vysokým obsahem vitaminu D. Za bezpečnou dávku pro dospělé osoby se považuje hodnota 100 ug/den (4000 IU), pro děti ve věku 1-10 let 50 ug/den (2000 IU) a pro kojence 25 ug/den (1000 IU). (EFSA, 2016). Pokud užíváte léky nebo přípravky s obsahem vitaminu D, vždy si pečlivě přečtěte příbalovou informaci a v případě nejasností se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.
Proč nám chybí vitamin D?
Nejdůležitějším zdrojem vitaminu pro lidský organismus je jeho tvorba v kůži po osvitu UVB zářením. Tímto způsobem tělo získává asi 90 % vitaminu D a zbývajících 10 % pochází ze stravy. Vzhledem k naší zeměpisné poloze, kde sluneční svit není tak intenzivní a velkou část roku slunce nesvítí vůbec, je ovšem těžké dostatečného osvitu dosáhnout. Navíc trávíme mnoho času ve vnitřních prostorech, a pokud jsme na slunci, efektivně se proti slunečním paprskům chráníme oděvem či opalovacími prostředky (což je samozřejmě správně, protože nadměrné slunění zvyšuje riziko rakoviny kůže). Pokud připočteme náš jídelníček, jehož součástí jsou ryby jen zřídka, pak není zajištění dostatečného množství nic jednoduchého. Z tohoto důvodu má dostatek vitaminu D asi jen 5 % nás!
Jaké potraviny jsou bohaté na vitamin D?
Potravinám bohatým na vitamin D jednoznačně kralují ryby vitamin D je obsažen v jejich tuku. Nejbohatším zdrojem je olej z tresčích jater, dále losos, makrela, tuňák nebo sleď. Ze sladkovodních ryb je doporučován duhový pstruh. V menším množství je vitamin D obsažen v játrech, vejcích a mléčných výrobcích. Z rostlinných zdrojů můžeme jmenovat některé houby. Existují i potraviny obohacené o vitamin D, např. mléko, margaríny, některé jogurty, sójové nápoje, cereálie či kojenecká výživa. Mateřské mléko však obsahuje vitaminu D jen velmi málo.
Zdroje:
- REFERENČNÍ HODNOTY PRO PŘÍJEM ŽIVIN (DACH) 2019, Praha, Společnost pro výživu, z.s., 2019, 271 s., ISBN 978-80-906659-3-4
- https://www.dge.de/wissenschaft/referenzwerte/vitamin-d/
- Doporučený postup České pediatrické společnosti a Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP pro suplementaci dětí a dospívajících vitaminem D Čes-slov Pediat 2019; 74 (8): 473482
- http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/mene-nez-1-osob-ma-dostatek-vitaminu-d-z-obvykle-ceske
- http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/vitamin-d-okolnosti-a-vysvetleni-pro-doporuceny-privod
- NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) č. 1169/2011 ze dne 25. října 2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 a (ES) č. 1925/2006
- Hrdý, P., & Novosad, P. (2015). Nové poznatky o funkci vitaminu D. Praktické Lékárenství, 11(2), 54-57.Dostuoné on-line: