Projímadla
Čípky
Hlavním úkolem čípků (lat. suppositoria) je mechanicky usnadnit proces prázdnění (obsah glycerinu), případně podpořit defekaci stimulací podslizničních nervových pletení. Čípky jsou různé velikosti (pro děti vs. pro dospělé) a po rozbalení se zavádějí vždy do konečníku (tzv. rektální čípky) po lehkém zatlačení na stolici, nejlépe v mírném předklonu/podřepu. Jakkoliv čípek po zavedení prakticky okamžitě nutí k prázdnění, je třeba pro dosažení maxima jeho účinku několik desítek minut posečkat ‒ v opačném případě pouze vypudíme netknutý čípek a zácpy se nezbavíme…
Projímadla podávána ústy
Vlastní projímadla se navzájem liší povahou svého účinku. Obvykle rozlišujeme tři základní skupiny látek ‒ objemová, salinická a stimulační laxativa. Existují též projímadla s jiným účinkem, ovšem jejich užití je vázáno na lékařský předpis (látky prucaloprid, lubiproston aj.), a dále zde proto nejsou zmiňovány. Určité zlepšení mohou rovněž přinést eubiotika i pravidelné užívání probiotik.
1. Objemová laxativa ‒ prakticky jde o nerozpustnou vlákninu (metylcelulóza, agar, psyllium (tj. semínka jitrocele indického), sušené švestky či fíky aj.). Tyto látky se nevstřebávají, vážou na sebe vodu a tím zvětšují objem řidší stolice. Jejich užívání by proto mělo být provázeno současným příjmem dostatečného množství tekutin (prosté zvýšení příjmu tekutin mírní zácpu pouze u osob dehydratovaných). Uvážíme-li princip jejich působení, jde o látky s nejpřirozenějším účinkem.
2. Salinická (syn. osmotická) laxativa ‒ zřeďují střevní obsah (např. laktulóza a makrogol). Ani tyto látky se ze střeva nevstřebávají. Působí osmoticky aktivně, tj. natahují na sebe vodu, čímž změkčují střevní obsah;
3. Stimulační (syn. kontaktní) laxativa ‒ podporují střevní pasáž (např. bisakodyl, pikosíran, senna). Tyto látky přímo stimulují podslizniční nervové pleteně, čímž stimulují tvorbu střevní šťávy i pohyb střeva.
Nasazování laxativ by mělo být maximálně obezřetné s respektováním jejich limitů i možných nežádoucích účinků ‒ k dlouhodobému užívání jsou vysloveně nevhodné přípravky s obsahem senny. Jelikož laxativa mají povětšinou status léčivého přípravku, je třeba při jejich užívání pečlivě dodržovat doporučení uváděná ve schválených příbalových informačních letácích.
Další čtení
1. Tack J, Muller-Lissner S, Stanghellini V et al. Diagnosis and treatment of chronic constipation--a European perspective. Neurogastroenterol.Motil. 2011; 23: 697‒710.
2. Ford AC, Suares NC. Effect of laxatives and pharmacological therapies in chronic idiopathic constipation: systematic review and meta-analysis. Gut 2011; 60: 209‒218.
3. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/constipation/in-depth/laxatives/art-20045906
4. http://www.sukl.cz/modules/medication/search.php