Jakou nemocí může klíště nakazit vaše domácí zvíře?

24. 4. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 4 minuty čtení

Mohou zvířata chytit od klíšťat stejné nemoci jako lidé? A máte se se bát i vy, jako chovatel? Existují 100% účinné metody prevence a jak klíště správně vyndat?

Nepodceňujte klíšťata

Území České republiky patří k oblastem s vyšším výskytem infikovaných klíšťat, pro preventivní ochranu tak existuje skutečně racionální důvod. Klíšťata totiž přenáší celou řadu onemocnění, která mohou být jednak fatální pro samotné zvíře, ale rovněž se mohou přenést i na chovatele.



Borelióza & encefalitida: ANO

Klíšťata přenáší například nebezpečnou lymskou boreliózu. Ta probíhá ve třech stadiích a první dvě stadia často nemají výrazné viditelné příznaky, a nemoc se tak projeví až za dlouho dobu, klidně v řádu několika měsíců. Tehdy pak nastupuje apatie, nechutenství, mohou se objevit potíže pohybového ústrojí, jako kulhání, otoky končetin nebo záněty kloubů. V případech, kdy nedojde ke včasné diagnostice, může dojít k úhynu zvířete. Na rozdíl od člověka, kde vakcína proti lymské borelióze stále chybí, psy, kočky (dokonce i koně) je možné před lymskou boreliózou preventivně chránit očkováním. Očkuje se ve dvou dávkách, kdy jedna dávka stojí kolem 400 korun. Další přeočkování se posléze doporučuje každých 12 měsíců. Očkování nezabrání přisátí klíštěte, ale zabrání rozvoji onemocnění.


Na zvířata mohou klíšťata přenést i klíšťovou encefalitidu, na rozdíl od boreliózy je však nákaza u zvířete poměrně raritní. Pokud se tak stane, pak má bohužel nemoc rychlejší a horší průběh než u lidí, a ne vždy se podaří zvíře zachránit i při včasném zásahu veterináře. Nemoc se může přenést i na člověka, v tomto případě je však na místě upozornění, že pro člověka existuje vakcína, toto očkování je nepovinné a hradí si jej sám pacient. Očkuje se ve třech dávkách vakcíny a jedna stojí kolem 800 korun, většina zdravotních pojišťoven však nabízí částečné či úplné proplacení vakcíny a proočkovanost populace na klíšťovou encefalitidu je v České Republice kolem 24 % a má vzrůstající tendenci. Pro zvířata však žádná vakcína neexistuje.


I další, méně známé nemoci, mohou klíšťata přenést, například Babesiósu. Toto onemocnění způsobuje rozpad červených krvinek a má poměrně výrazné příznaky. Střídání horečky a normálního stavu, krev v moči, zvracení a průjem se žlutým zabarvením (při rozpadu červených krvinek se uvolňuje barvivo, podobně jako u lidské modřiny, která se z červené mění přes modrou právě do žlutavé barvy). Mohou se objevit i záchvaty podobné epilepsii. Při včasném zásahu veterináře se dá průběh onemocnění zvrátit.

Navíc, klíšťata mohou „škodit“, aniž by byla infikovaná. Zvíře si může přisáté klíště rozkousat nebo rozškrábat a rána se zbytkem těla klíštěte se může zanítit. V krajních případech může zánět přejít do krve zvířete (nastane sepse) a tento stav je rovněž životu nebezpečný. Naštěstí zvířata se většinou snaží upozornit chovatele na bolest, ránu si lížou a snaží se o poranění „starat“, což přiláká pozornost chovatele a většinou dochází ke včasnému odhalení zaníceného místa.


Ochrana a prevence

Jak je uvedeno výše, proti lymské borelióze existuje očkování. Proti dalších chorobám bohužel nikoliv. Dále je možné využít antiparazitického obojku nebo pipety, případně dalších doplňkových preparátů. Více o možných preventivních metodách prot klíšťatům najdete v tomto článku.  Klíčovou dovedností chovatele by také měl být správný postup vyndání klíštěte a ošetření rány. Více o tomto tématu najdete zde.

    Články k tématu Jakou nemocí může klíště nakazit vaše domácí zvíře?

    O autorovi
    Mgr. Barbora Jedličková
    Mgr. Barbora Jedličková
    Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
    Číst více od autora
    O autorovi
    Mgr. Barbora Jedličková
    Mgr. Barbora Jedličková
    Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
    Číst více od autora

    Upozornění