Doplňky stravy a současné užívání léků: co byste měli vědět?
Vzájemné působení léčiv a rostlin
Jak už jsme naznačili, účinky léčiv a doplňků stravy se mohou vzájemně ovlivňovat. Tento vztah odborně označujeme jako interakce. Vztahy mezi aktivními látkami mohou být velmi složité, obzvláště pokud pacienti užívají více než dva léky/jiné přípravky (a to není v současné době nic zvláštního).
Existuje několik způsobů, jak se aktivní látky obsažené v různých přípravcích mohou ovlivňovat. Může to být:
- Snižování nebo zvyšování účinku
- Ovlivňováním rychlosti odbourávání aktivní látek z organismu
- Sčítání nežádoucích účinků přípravků
Interakce mezi užívanými přípravky a léky nelze brát na lehkou váhu a skutečně není na místě lehkomyslnost, s níž se někdy k rizikům spojeným s volně prodejnými léčivy přistupuje. Významným článkem v prevenci těchto rizik je komunikace s lékařem nebo lékárníkem, kteří vám pomohou předejít potenciálně závažným lékovým interakcím. Situaci ovšem máte do jisté míry v rukou i sami – stačí na problém interakcí myslet pokaždé, když začínáte užívat více než jeden přípravek, a otevřeně o situaci komunikovat s profesionály. Pokud užíváte více léků, není od věci nosit si u sebe jejich seznam.
Kromě toho je třeba dodržovat základní pravidla správného užívání léků a/nebo doplňků stravy, tj.:
- Vždy pečlivě před užitím přečíst příbalový leták – závažné interakce by měly být uvedeny od výrobce.
- Dodržovat doporučené dávkování a délku léčby, resp. nepřekračovat doporučené denní dávkování ani doporučenou délku kúry.
- Podezření na výskyt vedlejších účinků nahlásit lékaři, v lékárně nebo na adresu uvedenou v příbalovém letáku či obalu přípravku.
- Nakupujeteli doplňky stravy na internetu, využívejte zásadně důvěryhodné e-shopy.
Nejznámější interakce mezi rostlinami a léky
Pro ilustraci, jak takové interakce mohou vypadat, jsme pro vás vybrali tři oblíbené léčivé rostliny, které jsou známé tím, že ovlivňují působení některých léků. K vyhlášeným „mistryním interakcí s léky“ patří jednoznačně třezalka tečkovaná, dále jsme zařadili ginkgo a česnek, které jsou součástí mnoha doplňků stravy.
Třezalka tečkovaná
K velmi problematickým léčivým rostlinám z hlediska interakcí se řadí třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) používaná při depresivních stavech. Používá se její nať, která slouží k přípravě různých nálevů a odvarů, její extrakt je obsažen v řadě přípravků (léčiv i doplňků stravy). Třezalka urychluje metabolizaci řady léčiv v organismu. Příkladem jsou třeba léky ze skupiny antiepileptik. Snížení jejich plazmatické koncentrace na neúčinné hladiny pak u pacientů s epilepsií může vést k vyvolání záchvatů. Podobně se může radikálně snížit i účinek antikoagulancií, což jsou léky užívané k ředění krve používané při kardiovaskulárních onemocněních.
Naopak třezalka nežádoucím způsobem zvyšuje účinek jiných léčiv ovlivňujících hladinu serotoninu (některých antidepresiv, například ze skupiny selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu, SSRI), což může vést k rozvoji tzv. velmi závažného serotoninového syndromu (symptomy jako například zmatenost, halucinace, záchvaty, extrémní změny krevního tlaku, zvýšená srdeční frekvence, horečka, nadměrné pocení, svalový třes, rozmazané vidění, křeče žaludku, zvracení a průjem).
Za zmínku jistě stojí i interakce třezalky s perorální antikoncepcí s obsahem ethinylestradiolu, u které hrozí v kombinaci s třezalkou selhání terapie, dále extrakt z třezalky ovlivňuje farmakokinetiku mnoha dalších léčiv např. cytostatik nebo imunosupresiv. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří žaludeční nevolnost, neklid, zvýšená citlivost na sluneční záření a s ní související kožní reakce nebo jiné kožní potíže.
Jinan dvoulaločný – ginkgo
Léky s obsahem extraktů z jinanu se používají na léčbu závratí, hučení v uších, při pocitech studených končetin, při problémech s krevním oběhem nebo srdcem, při různých typech demence nebo depresí. Jeho užívání je relativně bezpečné, ovšem při užívání vyšších dávek může ginkgo ovlivnit krevní srážlivost, známé jsou i případy zvýšené krvácivosti při dlouhodobém užívání společně s nesteroidními antiflogistiky (léky proti bolesti a zánětu, např. ibuprofen), nebo záchvaty při kombinaci s valproátem (lék určený k léčbě epilepsie a bipolární afektivní poruchy). Na nebezpečí je nutno upozornit taky při souběžném užívaní některých diuretik (léky o odvodňování organismu užívané např. při vysokém krevním tlaku) a psychofarmak. Z nežádoucích účinků je možné vzácně pozorovat trávící potíže, alergické reakce, bolesti hlavy nebo zvýšené krvácení.
Česnek setý
Česnek setý je oblíbený nejen v kuchyni, ale i v péči o zdraví. Ve formě doplňků stravy se používá k podpoře přirozené obranyschopnosti, patří mezi antioxidanty, podporuje krevní oběh, užívá se při pocitech těžkých nohou, dále přispívá k normální činnosti jater a také k celkové duševní pohodě.
Bohužel ale ani tak běžnou rostlinku, jako je česnek, nelze považovat za zcela bezpečnou. Česnek zvyšuje účinek léků na krevní srážlivost, snižuje účinek HIV antivirotik, uvádí se také interakce s léčivy na vysoký krevní tlak. Jeho nadměrné užívaní je spojeno s nepříznivými trávicími účinky, alergickými reakcemi, zvyšuje se riziko krvácení v oblasti trávicího traktu, hlášená byla rovněž citlivost na sluneční záření.
Nezdráhejte se požádat o radu
Jak vidíte, interakcí mezi léky a rostlinnými doplňky stravy není málo, a proto je i k užívání rostlinných preparátů z kategorie doplňků stravy přistupovat s rozvahou, obezřetností a zodpovědností. Odborníci, ať už je to váš ošetřující lékař, lékárník nebo farmaceutický asistent Vám rádi při nejistotě pomohou.
Zdroj:
KATZUNG, G. Bertram. Základní a klinická farmakologie. Vyd. 8. Praha : H&H, 2001. ISBN 80-7319-056-7
https://www.drugs.com/slideshow/herb-drug-interactions-1069
https://nccih.nih.gov/health/providers/digest/herb-drug-science
/_m2/media/wysiwyg/02536_SU_KL_Infolisty_2013_02_01.pdf
http://www.edukafarm.cz/c657-trezalka-antidepresivum-s-mnoha-interakcemi
https://www.tribune.cz/clanek/10818-mozne-interakce-cesneku-s-leky