Bolest hlavy v těhotenství – příznaky a léčba
Bolest hlavy je obtěžující a někdy až vysilující příznak, se kterým se setká téměř 40 % těhotných žen. Příčin bolesti hlavy může být celá řada od únavy a nevyspání, přes stres, nachlazení až po vysoký krevní tlak nebo migrénu. Někdy pomůže napít se sklenice vody, vyhledat klidné místo a odpočinout si. Jindy zaberou až tablety tlumící bolest. Jak je to však v těhotenství – vzít si, či nevzít lék na bolest hlavy? Jaká opatření zmírňují bolest hlavy? A kdy raději situaci zkonzultovat s lékařem?
Obsah článku
Co způsobuje bolesti hlavy v těhotenství?
Bolest hlavy na začátku těhotenství zpravidla souvisí se změnami v hladinách hormonů, které jsou důležité pro udržení těhotenství a jeho normální průběh. Tyto bolesti se mohou lišit intenzitou i četností a často se objevují zejména v prvním trimestru.
Související kategorie produktů:
Nejčastější příšiny bolesti hlavy u těhotných
Bolest hlavy doprovází často těhotenské nevolnosti. Dalším možným důvodem bolesti hlavy v prvním trimestru je postupně se zvyšující krevní objem v těle. Druhý trimestr zpravidla bývá pro těhotnou ženu klidnější. Bolest hlavy se začne častěji opět objevovat ve třetím trimestru, kdy ji může vyvolat nedostatek spánku, stres, dehydratace, nesprávné držení těla, vysoký krevní tlak či preklampsie.
Typy bolesti hlavy
Bolesti hlavy se dělí na primární a sekundární:
Primární bolest hlavy
Při určování příčiny, typu a závažnosti bolesti je důležité zhodnotit tyto okolnosti:
- intenzita
- podrobnější popis (ostrá, tupá, pulzující, svírající…)
- umístění (jednostranná/oboustranná, v oblastech očí/čela/temene…)
- časový průběh (kdy se bolest objevila, jestli je vytrvalá nebo záchvatovitá, jestli se pravidelně vrací…)
- přítomnost dalších příznaků (ztuhnutí šíje, otoky, zvýšená teplota, zmatenost, poruchy smyslového vnímání…)
Migréna a těhotenství
Až čtvrtina žen v produktivním věku trpí migrénou. Jedná se o velmi nepříjemný stav, kdy je silná pulzující bolest hlavy doprovázena nevolností, zvracením, světloplachostí případně dalšími neurologickými příznaky, které se označují jako aura. Předpokládá se, že za vznikem migrény stojí abnormální funkce mozkových cév. Ta může být v prvním trimestru zhoršena rostoucím objemem krve. Dobrou zprávou je, že u většiny žen se situace ve 2. a 3. trimestru zlepší a záchvaty bolesti ustanou. Ženy, které mají s migrénou chronické obtíže, by své plány na těhotenství měly konzultovat s lékařem. Pokud užívají pravidelně léky na migrénu, měly by v rámci prevence denně přijímat kyselinu listovou, a to v dávce alespoň 400 mg.
Co dělat s bolestmi hlavy v těhotenství?
V období těhotenství využívejte účinných a zároveň šetrných cest k úlevě od bolesti.
Pozitivní efekt může mít obecně i kofein, nicméně jeho konzumace by v těhotenství neměla přesáhnout 200-300 mg denně (více k tématu kofein a těhotenství jsme shrnuli v samostatném článku).
Kdy jít s bolestí hlavy k lékaři?
Pokud se potýkáte s každodenní bolestí hlavy v těhotenství, kontaktujte svého lékaře. Konzultace s odborníkem je na místě i v dalších případech:
- náhlé, prudké bolesti hlavy
- změna charakteru bolesti hlavy
- bolesti hlavy po fyzické námaze
- výskyt dalších příznaků: porucha zraku, ztráta řeči, zmatenost, omezením hybnosti, otoky tváře nebo končetin, zvýšená teplota aj.
Paralen v těhotenství
Paracetamol je v těhotenství lékem 1. volby při tlumení bolesti. Měl by být užíván v doporučené dávce a po co nejkratší možnou dobu. Lze jej použít nejen při bolestech hlavy, ale také zubů, zad, svalů nebo kloubů. Pro těhotné ženy nejsou vhodná kombinovaná léčiva, ve kterých je vedle paracetamolu přípravku přítomna další složka (pseudoefedrin, fenylefrin nebo guaifenezin) a které se běžně používají k léčbě nemocí z nachlazení.
Léky na bolest hlavy během těhotenství
Většina bolestí hlavy, které se vyskytují během těhotenství, nebývá závažná a s nejvyšší pravděpodobností odezní s úpravou denního režimu a minimálním farmakologickým zásahem. Na druhou stranu bolesti, které jsou velmi silné, přetrvávají nebo jsou doprovázeny dalšími příznaky, zejména otoky či poruchami smyslových vjemů, mohou představovat významné riziko a je třeba je bez odkladu konzultovat s lékařem.