Káva v těhotenství – kolik si můžete dovolit vypít?
Káva, potažmo kofein, je stimulant, který působí na mozek a nervový systém. Omezení spotřeby kofeinu během těhotenství a kojení je zásadní pro snížení rizika zdravotních problémů. Kolik kávy si můžete v těhotenství dopřát, v jakém druhu je kofeinu nejvíce a které další nápoje obsahující kofein je dobré v jiném stavu omezit, vám poradíme v našem článku.
![Káva v těhotenství – kolik si můžete dovolit vypít?](/_i/1942950011.webp?path=https%3A%2F%2Fbackend.drmax.cz%2Fmedia%2Famasty%2Fblog%2Fkava-v-tehotenstvi-ano-ci-ne-final-short_1.jpg&format=webp)
Obsah článku
Mohu pít kávu v těhotenství?
V první řadě je dobré si uvědomit, že těhotenství není nemoc. Každá nastávající maminka řeší změny v jídelníčku, co je vhodné konzumovat a co ne. A tak je to samozřejmě správně. Obecně je známo, že káva v malém množství neuškodí, ale nic se nemá přehánět. Pokud zaznamenáte, že vám káva nedělá dobře či vám přestala během těhotenství chutnat, není nutné v jejím popíjení pokračovat.
Kofein v těhotenství
Americká asociace porodníků a gynekologů (ACOG) zvolila jako maximální bezpečnou denní dávku 200 mg kofeinu.
Ve srovnání s tímto údajem uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO) v aktualizovaném prohlášení z roku 2023 informaci, že za bezpečnou denní dávkou kofeinu je množství do 300 mg.
Obsah kofeinu v jednotlivých druzích kávy a nápojích
Instatní káva
63 mg
Expresso
30–50 mg
Překapávaná káva
95–165 mg
Cafe latte
63–126 mg
Nespresso kapsle
55–90 mg
Černý čaj
25–60 mg
Zelený čaj
25–29 mg
Coca-cola
24–46 mg
Energetické nápoje
28–87 mg
Horká čokoláda
1,1–8,2 mg
* množství kofeinu v jednom šálku
![Kávové pochutiny v těhotenství a obsah kofeinu Kávové pochutiny v těhotenství a obsah kofeinu](/_i/1445614000.webp?path=https%3A%2F%2Fbackend.drmax.cz%2Fmedia%2Fwysiwyg%2Fuploads%2Fimages%2Fkava-dezerty-tehotenstvi-kofein.jpg&format=webp)
Vstřebávání kofeinu v těhotenství
Kofein má u lidí za normálních okolností poločas vylučování 3 hodiny, ale u těhotných je se tato doba prodlužuje. V průběhu prvního trimestru se poločas vylučování kofeinu zvyšuje až na 5 až 6 hodin, a nadále roste na 18 hodin ve 35. týdnu těhotenství. Tyto změny ve farmakokinetice jsou důsledkem měnící se hladiny hormonů v průběhu těhotenství.
Energetické nápoje nejsou v těhotenství vhodné nejen pro vyšší obsah kofeinu. Pokud máte ráda čaje, opatrně při konzumaci černého a zeleného čaje. Obsah kofeinu v čokoládě není nijak obrovský, jen pamatujte, že hořká čokoláda ho obsahuje více nežli mléčná.
Následky vyššího příjmu kofeinu v těhotenství
Kofein je močopudnou látkou, při jeho vysokém příjmu může dojít k dehydrataci organismu. Dále zvyšuje krevní tlak a srdeční tep. Vysoký krevní tlak může být nebezpečný nejen pro vás, ale i pro nenarozené miminko. V takovém případě je vhodnou alternativou bezkofeinová káva. Vysoká dávka kofeinu se může dostat i přes placentu k děťátku, jehož metabolismus nedokáže kofein zpracovat. Kofein ve zvýšené míře může narušit váš spánkový režim, ale také spánkový režim dítěte.
Bezkofeinová káva v těhotenství
Bezkofeinová káva je vhodným řešením pro ženy, které trápí vysoký krevní tlak, ale také pro ty, které nechtějí nic riskovat. Ale pozor, ani bezkofeinová káva není zcela bez kofeinu. Obsahuje asi 15–30 % kofeinu v porovnání se šálkem s běžnou kávou, proto určitě nepijte bez omezení jednu za druhou.
Pokud si nechcete odepřít černý čaj, ideální způsob, jak snížit obsah kofeinu, je nechat sáček s čajem vylouhovat 5 minut (během prvních minut se totiž z čaje uvolní nejvíce kofeinu), poté jej vylít a znovu zalít horkou vodou.
![Čekanková káva jako vhodná alternativa v těhotenství. Čekanková káva jako vhodná alternativa v těhotenství.](/_i/1190344475.webp?path=https%3A%2F%2Fbackend.drmax.cz%2Fmedia%2Fwysiwyg%2Fuploads%2Fimages%2Fkafe-tehotenstvi-cekankova-kava.jpg&format=webp)
Náhražky kávy v těhotenství
Jestliže patříte mezi milovnice kávy, ale během těhotenství ji raději vůbec pít nechcete nebo nemůžete, jsou pro vás dobrou volbou obilninové kávové náhražky. Nejznámější je tzv. bílá káva neboli Melta. Melta je složená převážně z čekanky a přírodních složek jako žito, kořen cukrové řepy a ječmen. Oblíbeným obilným nápojem, který slouží jako náhrada kávy, je Karo. Na trhu však existuje široké množství značek s podobným složením, jejichž hlavní složkou je čekanka.
Káva a kojení
Stejně jako v průběhu těhotenství, i během kojení by nemělo dojít k překročení doporučené denní maximální dávky kofeinu. Kofein z kávy přechází do mléka asi v jednoprocentním zastoupení, což pro metabolismus dítěte není zanedbatelné. Vysoký příjem kofeinu může rozhodit spánkový rytmus miminka.
I těhotné nebo kojící ženy si mohou bez obav dopřát šálek dobré poctivé kávy. Měly by si však pohlídat rozumnou míru tak, aby nepřesáhly doporučenou denní dávku kofeinu, při jehož vysokém příjmu může dojít k dehydrataci organismu, zvýšení krevního tlaku a srdeční tepu a v neposlední řadě narušení spánkového rytmu jak u vás, tak i u vašeho dítěte.