Bílkovina v moči – příčiny a léčba
Zvýšená hladina bílkoviny v moči může znamenat nezávažný, přechodný stav stejně jako projev poruchy ledvin nebo jiných nemocí. I když nebolí, není radno ji podceňovat. Jaké jsou nejčastější příčiny a příznaky výskytu bílkoviny v moči a jak postupovat v případě, že vám test na bílkovinu v moči vyšel pozitivně? Podrobnosti najdete v našem článku.
Obsah článku
Bílkovina v moči a hodnoty
Zdravý člověk vyloučí za den zpravidla 50-80 mg bílkovin, nejvýše 150 mg bílkovin. Tento stav je označován jako fyziologická proteinurie. Pokud je množství vyloučených bílkovin vyšší než 150 mg, jde již o nežádoucí jev označovaný jako bílkovina v moči nebo proteinurie (v užším smyslu tohoto slova).
Co upozorní na bílkovinu v moči?
V počátečních stádiích se nemusí bílkovina v moči nijak projevovat. V pozdějších stadiích se mohou objevit tyto příznaky:
- kalná, zpěněná až bublinková moč
- častější močení
- únava
- nevolnost až zvracení
- vyšší náchylnost k infekcím
- noční svalové křeče
- otoky (víček, dolních končetin aj.)
Příčiny bílkoviny v moči
Dočasné zvýšení hladiny bílkoviny v moči může způsobit:
- vysoká tělesná zátěž (např. namáhavé cvičení, závod)
- vystavení těla příliš vysokým, nebo naopak příliš nízkým teplotám
- dehydratace
- vysoká horečka
- stres
Dlouhodobě zvýšené hladiny mohou být známkou řady nemocí:
- infekce močových cest
- ledvinové kameny, glomerulonefritida (zánětlivé neinfekční onemocnění ledvinných filtračních jednotek) a jiné nemoci ledvin
- nádory (např. Hodgkinův lymfom, mnohočetný myelom)
- diabetes mellitus
- vysoký krevní tlak, srdeční selhávání
- autoimunitní choroby (např. lupus)
- rychlý rozpad svalových vláken
- preeklampsie (viz dále)
Přímou příčinou výskytu bílkoviny v moči je pak nedostatečná funkce ledvinných filtrů, zvaných glomeruly. Ty důsledkem některé z výše uvedených příčin umožňují únik příliš velkého množství bílkovin přítomných v krvi do moči. Nejčastěji se v moči objevuje albumin – převažující bílkovina v krvi. Proto se často lze setkat s pojmem albumin v moči (nebo také albuminurie).
Jak probíhá test na bílkoviny v moči?
K rychlému zjištění slouží diagnostické proužky pro analýzu moči. Proužek se ponoří na 1–2 sekundy do odebrané moče, následně se vyjme, přičemž případný přebytek moče na proužku se otře např. buničitou vatou. Vyhodnocení se provede zhruba po 1 minutě. Indikační zóny na proužku změní v přítomnosti bílkoviny svou barvu. Proužky jsou určeny k tzv. semikvantitativnímu hodnocení, to znamená, že výsledná barva na testovacím proužku vypovídá jak o přítomnosti bílkoviny v moči, tak částečně i o jejím množství. Metoda má však své limity: nesdělí přesné množství vyloučené bílkoviny, neurčí poměr mezi vylučovanými typy bílkovin, některé typy bílkovin odhaluje obtížně aj.
Při diagnostice se proto využívá i laboratorní vyšetření moči ze 24hodinového sběru a vyšetření poměru bílkovina/kreatinin ve vzorku moči. K dispozici jsou dále biochemická, hematologická či imunologická vyšetření.
Testy na identifikaci bílkoviny v moči jsou zásadní jak pro samotnou diagnostiku onemocnění, tak pro dlouhodobé sledování vývoje nemoci (zlepšení či zhoršení) a účinku zvolené léčby. Na bílkovinu v moči jsou pravidelně testovány osoby, které mají zvýšené riziko jejího rozvoje (ledvinné nemoci, diabetes, bílkovinu v moči mají nebo měli příbuzní atd.). Spolu s hodnotou sérového kreatininu, hodnocením červených krvinek v moči a sonografií ledvin patří údaj o bílkovině v moči k základním vyšetřením ledvin.
Léčba bílkoviny v moči
Léčba zvýšené hladiny bílkoviny v moči vždy závisí na vyvolávající příčině. Pokud je to například zánět ledvin, pak je prvním krokem zjištění patogenu a následná protiinfekční léčba. Pokud je důvodem obtíží nestabilní vysoký krevní tlak nebo cukrovka, v centru pozornosti bude stabilizace výše krevního tlaku, respektive krevního cukru.
Pokud máte bílkovinu v moči, dodržujte léčbu podle doporučení vašeho lékaře. Dále je vhodné upravit jídelní zvyklosti. Některé složky ve stravě totiž mohou zvýšit hladinu bílkoviny v moči a potraviny, které jsou v tomto ohledu rizikovější, najdete s velkou pravděpodobností ve vašem jídelníčku. Obecně je doporučeno snížit příjem potravin, které obsahují vysoké množství bílkovin:
- vejce
- maso
- tuňák
- mléko a mléčné výrobky (tvaroh)
- proteinové nápoje, tyčinky apod.
Při výskytu bílkoviny v moči snižte konzumaci alkoholu a nekuřte. Příhodné je naopak zařadit dostatek tekutin, ovoce a zeleniny. Vyhýbejte se extrémnímu fyzickému zatížení (přiměřený pohyb je naopak vhodný). Nevystavujte tělo náhlým změnám teplot. Snažte se omezit stres, dopřejte si dostatek spánku a odpočinku.
Bílkovina v moči v těhotenství
U těhotných žen bývá hladina bílkoviny v moči o něco vyšší. Příliš vysoké množství však může být známkou jak „obyčejné“ dehydratace nebo nezávažného zánětu močových cest, tak závažnějších potíží, jako je např. preeklampsie. Ta je závažnou komplikací těhotenství, je spojena se špatným vývojem placenty a následným zvýšeným krevního tlaku. Nejčastěji se preeklampsii objevuje ve třetím trimestru těhotenství a představuje nebezpečí pro budoucí matku i nenarozené dítě. Podrobnější informace o preklamsii se můžete dočíst v samostatném článku.
Zdroje:
- https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2017/02/11.pdf
- https://www.mayoclinic.org/symptoms/protein-in-urine/basics/definition/sym-20050656
- https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/proteinuria
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16428-proteinuria
- https://www.kidneyresearchuk.org/conditions-symptoms/proteinuria/
- https://www.kidney.org/atoz/content/albuminuria
- http://edren.org/ren/edren-info/proteinuria/
- https://ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK564390/