Bércové vředy – příčiny a léčba

20. 8. 2024 · 5 minut čtení

Bércové vředy jsou otevřené rány, které se objevují typicky v oblasti mezi kotníkem a kolenem a které se komplikovaně hojí. Jedná se o projev dlouhodobého narušení kožních a podkožních struktur, k němuž dochází v přítomnosti jiné, zpravidla žilní nemoci. Koho nejčastěji bércové vředy postihují, jakým způsobem a jak dlouho se léčí a lze jim předcházet? 

Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Bércové vředy – příčiny a léčba

Co je to bércový vřed?

Bércový vřed (neboli bércová ulcerace, latinsky ulcus cruris) je chronická rána, která zasahuje různě hluboko do kůže a podkoží. Vzniká v důsledku dlouhodobě probíhajících změn ve strukturách kůže, v krajních případech dochází až k odumření kůže (nekróza). Při včasné a důsledné léčbě se může stav bércových vředů natolik zlepšit, že nezpůsobí vážnější komplikace. Bez řádné léčby však vředy nemizí, vracejí se a mohou být bránou infekce do celého těla.

Související kategorie produktů:

Co nejčastěji způsobuje bércový vřed?

Bércové vředy jsou většinou způsobeny narušeným krevním oběhem při porušení žil nebo tepen. Ve velké většině případě případů (85 %) jsou bércové vředy žilního původu. Jde o komplikaci chronické žilní nedostatečnosti, při které dochází k nedostatečnému návratu krve do srdce. V dolních končetinách se hromadí krev, průtok se zpomaluje, žíly se rozšiřují a dochází k jejích poškození. Krev postupně proniká z žil do podkožních struktur, dochází k otoku nohou. Pokud nemoc postupuje, dochází ke ztenčování kůže, jejímu vysušení a tvorbě šupinek. Rozvíjí se potíže v zásobení kůže živinami a v odvodu nežádoucích látek. V tuto chvíli se mohou v oblasti bérce snadno objevit špatně se hojící rány. Bércové vředy žilního původu bývají mělké a mokvají.

Při vředech tepenného původu bývají důvodem aterosklerotické změny a uzávěry tepen, kvůli čemuž dochází k nedostatečnému průtoku krve s kyslíkem a živinami do kůže a podkoží. Na vředy tepenného původu připadá asi 10 % případů bércových vředů. Tepenné vředy se kromě oblasti bérce objevují i v oblastech paty, chodidel či prstů. Vedle samotných ran je typická i napnutá kůže bez ochlupení. Postižená oblast je chladná na dotek kvůli sníženému krevnímu oběhu.

Jsou bércové vředy nakažlivé?
Bércové vředy nejsou nakažlivé. Stejně tak nejsou ani dědičné, i když se jejich výskyt u osob s pozitivní rodinnou anamnézou vyskytuje častěji. Podědit totiž můžete vyšší sklon k rozvoji nemocí, které ke vzniku bércových vředů přispívají (např. chronická žilní nedostatečnost). Nakažlivosti bércového vředu se bát nemusíte, o to více můžete pomoci blízkému člověku s náročnou péčí o komplikovanou ránu.

Důležité je zdůraznit, že k rozvoji bércových vředů vedle cévních poruch a vysokého věku významně přispívají i další nemoci. Často se v souvislosti s bércovými vředy mluví o multifaktoriální nemoci – tzn. že za rozvojem nehojících se otevřených ran stojí více příčin zároveň.

Co přispívá ke vzniku bércových vředů?

  • vyšší věk
  • chronická žilní nedostatečnost
  • vysoký krevní tlak, ateroskleróza
  • vysoký cholesterol
  • cukrovka
  • hluboká žilní trombóza
  • snížená funkce ledvin
  • infekce, úraz
  • kouření, alkoholismus
Podezření na bércový vřed u seniora
Na potížích se výraznou měrou podílí i stárnutí tepen a žil, bércové vředy se proto objevují převážně až ve vyšším věku.

Jaké jsou příznaky bércového vředu?

Příznaky bércových vředů se mohou lišit v závislosti na jejich příčině. Často se projevují bolestí, zvláště vředy tepenného původu. Bércové vředy mohou být i bezbolestné, to může být způsobeno poškozením nervů například při cukrovce. Nedostatek bolesti je jedním z důvodů, proč mnoho lidí včas nevyhledá lékařskou pomoc.

Které příznaky jsou typické pro bércové vředy?
Příznakem bércového vředy mohou být otevřené, hluboké, zvětšující se rány, hnis i suchá, ztvrdlá, svědivá kůže. Dále je častý otok, pocit těžkých nohou i rozšíření žil. Typická je také celková slabost.

Bércový vřed a počáteční stádium

Mezi prvotní příznaky bércového vředu patří zarudnutí, postupná ztráta ochlupení a celkové zhoršení kvality kůže. Ta vysychá, praská a objevují se na ní šupinky. Svrchní vrstva kůže je neustále slabší, a proto citlivější na poranění. Na nohách se objevují malé zarudlé či fialové skvrnky, které mají tendenci se zvětšovat. Již výskyt těchto příznaků, pokud se viditelně nelepší, je jasným důvodem k návštěvě lékaře. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se příznaky náhle zhorší, jsou doprovázeny zápachem z rány, ztrátou citlivosti nebo horečkou.

Léčba bércového vředu

Léčba bércových vředů patří do rukou lékaře. Důležité je nejprve správně určit příčinu potíží. K tomu se používá fyzikální vyšetření a další diagnostické metody (CT, MRI, RTG, ultrazvuk). Následně je zvolen léčebný plán, jehož důsledné dodržování je klíčem k úspěšné léčbě.

Léčba se zaměřuje na zlepšení průtoku krve v postižené oblasti. Používají se venofarmaka, které posilují žilní stěnu, tím podporují cirkulaci krve v žilách a mají protizánětlivý účinek. V některých případech se podávají nízké dávky kyseliny acetylsalicylové, která brání vzniku krevních sraženin. Přítomnost hnisu bývá signálem probíhající infekce, v takovém případě je vhodné podávat antibiotika. Ta bojují proti přítomnosti bakterií v ráně, nemohou však vyléčit samotný bércový vřed. Ke zmírnění otoku, uzavření rány a prevenci infekce se používají kompresní obvazy nebo punčochy. Dochází ke zlepšení průtoku krve a snížení nepříjemných příznaků (bolest, otok, tíže nohou). Všechny rány by měly zůstat po dobu léčby čisté a chráněné před zavlečením infekce. Nezbytné jsou proto vhodné prostředky na čištění ran, sterilní gázové čtverce, obvazy a obinadla. Často se na vřed a jeho okolí nanáší hojivá mast, která podporuje proces obnovy.

Hojení bércových vředů
Bércové vředy se narozdíl od jiných typů vředů mohou hojit dlouhé měsíce či roky. Více jak 60 % ulcerací se hojí déle než 6 měsíců, 33 % dokonce déle než rok. Správně vedená léčba dokáže zastavit zvětšování rány, podpořit hojivé procesy a předcházet zavlečení infekce.

Jak ošetřovat bércový vřed?

Ránu pravidelně omývejte vodou a vhodným čisticím přípravkem
Okolí rány ošetřujte hojivým krémem
Celou oblast poté překryjte sterilní gázou a upevněte obinadlem
K prevenci bércových vředů výrazně pomáhá pohyb.
Základem prevence vzniku bércových vředů je pohyb, péče o nohy a vyvážený jídelníček.

Prevence bércových vředů

Dbejte na důslednou léčbu všech nemocí
Pravidelně se hýbejte
Důležitý je pestrý jídelníček
Nekuřte
Ulevte svým nohám

Články k tématu Bércové vředy – příčiny a léčba

O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora

Upozornění