Andropauza (mužský přechod) – příznaky, příčiny a tipy při potížích
Menopauza se těší širokému povědomí a na její základní projevy u žen si vzpomene jistě většina z nás. Věděli jste však, že i muži procházejí v jistém věku proměnami v tělesném i psychickém zdraví kvůli přirozenému poklesu tvorby hormonů? Jaké příznaky má mužský přechod, kdy k němu dochází a jak tomuto období porozumět?
Obsah článku
Co je andropauza?
Andropauza neboli mužský přechod označuje soubor projevů, které přímo souvisejí s poklesem hladiny mužského pohlavního hormonu testosteronu. Někdy se můžete setkat i s označením syndrom stárnoucího muže. Zatímco někteří muži si změn téměř nepovšimnou, jiní si projdou příznaky andropauzy se vším všudy.
Související kategorie produktů:
Kdy přichází andropauza?
Zatímco u žen je menopauza jednoznačně charakterizována náhlým útlumem tvorby pohlavního hormonu estrogenu a ztrátou menstruace, u andropauzy je proces úbytku testosteronu kontinuální, pozvolný. K postupnému snižování jeho hladiny dochází přirozeně už od 30 let věku, a to přibližně o 1 % ročně. 73 % mužů ve věku nad 40 let již má zkušenost s některými projevy andropauzy. Andropauza po čtyřicítce nebývá však často zcela vyjádřená. K plnému rozvoji mužského přechodu zpravidla dochází až během následující dekády, typická je proto andropauza po 50 roku věku.
Příznaky andropauzy
Projevy mužského přechodu mohou být různě intenzivní, nemusí se objevit všechny. Ve značné míře se podobají těm, které můžeme pozorovat u žen během menopauzy. Zaznamenat přitom můžete jak změny tělesné, tak duševní. Andropauza a psychika spolu velmi úzce souvisí. Psychické projevy mohou zahrnovat pokles koncentrace, pokles výkonnosti a chuti do života včetně depresivních stavů i častější podrážděnost a nervozitu. Mezi tělesnými projevy dominují poruchy libida, sexuální výkonnosti či pokles plodnosti, ale také přibývání na váze, potíže se spánkem, častá únava, vypadávání vlasů či návaly horka a pocení.
Příčiny andropauzy
Klíčovou příčinou andropauzy je pokles tvorby mužského pohlavního hormonu testosteronu. Na změnách se však podílejí i další faktory, které mohou „opotřebování“ mužského organismu nemalou měrou urychlit. Které to jsou?
- dlouhodobý nadměrný stres
- nízká pohybová aktivita
- nadváha a obezita
- nadměrná konzumace alkoholu
- dlouhodobé a nedostatečně řešené nemoci: diabetes, vysoký tlak, vysoký cholesterol, nemoci ledvin a jater
Léčba a tipy při potížích
Hladinu pohlavních hormonů je možné zjistit prostřednictvím krevních testů. U žen se během menopauzy relativně často nasazuje hormonální substituční léčba (tedy dodávání chybějících ženských hormonů). U mužů se však – vzhledem k výrazněji pozvolnějšímu úbytku hormonu – k dodávání testosteronu prostřednictvím léčivých přípravků v drtivé většině případů nepřistupuje.
K hladkému průběhu andropauzy přispějete, pokud udržíte správné životní návyky:
Co doplnit v andropauze?
Pomoc z přírody
Extrakty z výše uvedených rostlin a zinek můžete užívat i společně v jedné kapsli.
Mužský přechod je významná hormonální změna, která se nevyhne žádnému muži. Léta spojená s andropauzou otevírají novou životní kapitolu, která může být stejně příjemná a kvalitní. Důležité je umět naslouchat signálům svého těla a respektovat jeho změněné potřeby. Klíčovou úlohu ve zdárném překonání mužského přechodu sehrává zejména zdravý životní styl, ale také pozitivní myšlení a aktivní chvíle trávené s rodinou a přáteli.