Lišej, nebo ekzém? Příčiny, příznaky a možnosti léčby

1. 10. 2024 · 8 minut čtení

Pojem lišej běžně používáme pro hrubá, zarudlá ložiska s drobnými puchýřky, které mohou nepříjemně svědit. Tyto kožní změny mohou mít nejrůznější původ, od ekzému přes alergickou reakci po kožní infekci. Sportovci navíc řeší také silniční lišej, označujícím odřeninu o asfalt či jiný hrubý povrch. Z odborného hlediska se však termín lišej váže k zánětlivému onemocnění lichen planus (lichen ruber planus). Jak se onemocnění projevuje, proč vzniká a jak se léčí?

Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Lišej, nebo ekzém? Příčiny, příznaky a možnosti léčby

Jak poznat lišej a jiné kožní záněty?

Lišej, známý také jako lichen planus, je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se odlišuje od ostatních dermatitid především svým vzhledem – typické jsou ploché, lesklé, fialové hrbolky na kůži. Často postihuje i sliznice, kde vytváří bolestivé vřídky nebo bílé skvrny. Označení lišej se v každodenní mluvě – i když to odborně není přesné – používá i pro všechny další kožní poruchy, které se vyznačují přítomností svědivých, pevných, vyvýšených, hrubých a různě zabarvených výstupků na kůži. Vedle již zmiňovaného lichen planus jde o různé další lichenoidní dermatitidy a keratózy. 

Co je to lichen planus?

Lichen planus (lišej) je neinfekční kožní onemocnění, pro které jsou typická plochá, hrubá, červená ložiska, která jsou suchá až lesklá, mohou vystupovat nad povrch kůže a silně svědit. V postižených místech jsou často patrné šedobílé linie (tzv. Wickhamovy strie). Kromě kůže mohou být postiženy také dásně, vlasy a nehty. Lichen planus se objevit u kohokoliv, mírně častěji u žen středního věku, celkově postihuje 1–4 % populace.

Co má společného lišej s lišejníkem?
Hrubý vzhled kůže při onemocnění lichen planus může připomínat některé druhy lišejníků na skalách, odtud se odvodilo latinské i české pojmenování nemoci.

Předpokládá se, že v rozvoji lišeje hraje hlavní roli reakce imunitního systému (především T-lymfocytů) vůči bílkovinám přítomným v kůži. Tuto nežádoucí reakci může spustit:

  • virová infekce (žloutenka typu C, herpetická infekce aj.)
  • alergen (zejména kovy)
  • nadměrný stres
  • dědičná zátěž
  • nedostatek vitaminu D

Není výjimkou, že lichenoidní ložiska doprovázejí jiná autoimunitní onemocnění. V mírných formách představuje lišej především estetický problém. Rozsáhlé léze však mohou být bolestivé a mohou nepříznivě ovlivnit každodenní život. Lichen planus přítomný v ústech představuje stav, ze kterého se snáze může vyvinout zhoubný nádor (tento stav se označuje jako tzv. prekanceróza).

Kde se lichen planus vyskytuje?

Kůže
Sliznice
Kštice a vlasy
Nehty

Diagnostika a léčba lichen planus

V diagnostice lichen planus hraje důležitou roli zejména vzhled a rozmístění ložisek. Při zkoumání kožních změn lze využít pravidla 6P: ploché, purpurové, polygonální (tvar ložiska má mnoho ostrých úhlů), pruritické (neboli svědivé), papuly (odborný popis tvaru výstupků), plaky (výstupky postupně splývají v plošný útvar). Onemocnění se však v některých případech může zaměnit např. s lupénkou nebo ekzémem. Pro potvrzení diagnózy se proto využívá biopsie, testy na alergii a krevní testy.

Jak se řeší těžší formy lichen planus?
V případě těžšího průběhu se nasazují léky, které mírní přítomné kožní projevy (svědění, otok, zánět) jako např. antihistaminika, kortikosteroidy (masti nebo tablety), kalcineurinové inhibitory (takrolimus), deriváty vitaminu D3, retinoidy (masti nebo tablety) nebo fototerapie.

Velmi důležitá je správná péče o postižená místa. Pokud se potýkáte s kožní formou nemoci lichen planus, nahraďte klasické mýdlo a sprchový gel syndetem nebo koupelovým olejem. I když nepění, čistí pokožku stejně účinně, na rozdíl od mýdla a sprchového gelu však nevysušuje a nedráždí kůži, ani nemění její přirozené pH. Na kůži pravidelně nanášejte masti, krémy nebo tělová mléka. Hydratují a zvláčňují pokožku, posilují její ochrannou funkci a zmírňují svědění a podráždění.

U pravého lišeje, tzv. lichen planus, je nejpostiženějším orgánem kůže, objevit se může i v dutině ústní, pokožce hlavy či na nehtech.
Kůže je v případě lišeje nejčastěji postiženým orgánem, lichen planus se však může vyskytnout i na nečekaných místech, jako je dutina ústní či nehty.

Tipy k mírnění potíží

K mírnění potíží kožní formy lichen planus přispívají i další zásady:

  • Neškrábejte se. Mějte vždy krátce zastřižené nehty.
  • Vyvarujte se příliš horké sprchy nebo koupele.
  • Noste volné oblečení z prodyšných, přírodních materiálů.
  • Na svědivá ložiska přikládejte studené obklady.
  • Omezte konzumaci potravin, které mohou zhoršit kožní projevy (kořeněná jídla, citrusy, rajčata).
Tipy pro zdravou pokožku
Ke zdraví kůže přispívá i řada vitaminů a minerálů, jmenovat lze vitaminy A, C, E, B3, B5, D a selen se zinkem. Diskutované jsou efekty probiotik a nenasycených mastných kyselin.

V případě lišeje vyskytujícího se v ústech dbejte na důslednou ústní hygienu. Ta by měla obsahovat důsledné vyčištění zubů kartáčkem pravidelně dvakrát denně a používání mezizubních kartáčků každý den. Pravidelně navštěvujte zubního lékaře a dentálního hygienistu. Nekuřte, omezte konzumaci výrazně slaných, kyselých nebo kořeněných pokrmů a také alkoholu.

Další kožní onemocnění, které laicky označujeme lišej

Označení lišej se často používá, i když to odborně není přesné, i pro všechny další lichenoidní dermatitidy a keratózy. Příčiny mohou být různé:

  • infekční: impetigo, herpetické infekce (pásový opar, neštovice), 5. dětská nemoc, spalničky, molusky, kandida, celulitis
  • alergie: sezónní, kontaktní, potravinové
  • autoimunní: rosacea, atopická dermatitida, seborrhoická dermatitida, psoriáza, lupus

Lišej na obličeji a kolem úst

Atopická dermatitida v oblasti úst
Periorální dermatitida
Seborrhoická dermatitida
Rosacea
Kopřivka

Co použít na lišej na obličeji?

Přestože jsou si vyrážky označované jako lišeje často značně podobné, jejich příčina je různorodá, a proto nelze doporučit jeden univerzální postup, který by vedl k jejich vymizení. U jedněch mohou pomoci lokální masti s obsahem kortikoidů, u jiných mohou být právě kortikoidy příčinou potíží. K základům všech léčebných přístupů však patří pečlivá a šetrná péče o pleť.

Prevence a péče o pleť

K čištění pleti používejte šetrné mycí přípravky
Pravidelně promazávejte pokožku
Zůstávejte věrní osvědčeným přípravkům
K mytí upřednostňujte vlažnou, nikoliv horkou vodu
Ke zklidnění pokožky můžete použít speciální přípravky
Při svědění můžete využít léčivé přípravky „proti alergii“ (antihistaminika)
Ke správné funkci kůže přispívá pestrá a vyvážená strava
Omezte působení stresu
Při vzniku vyrážky nebo lišeje se doporučuje přestat používat na postižená místa make-up i ostatní dekorativní kosmetiku.

Lišej a make-up

Různé složky kosmetických přípravků včetně make-upu mohou vyvolat alergickou reakci, ačkoliv jsou testovány na zdravotní nezávadnost. Jsou to především vůně a konzervační látky (parabeny, fenoxyetanol, imidazolidinyl urea, DMDM hydatoin aj.). Při zánětlivých kožních nemocech je přirozená bariérová funkce pokožky dlouhodobě narušená, jednotlivé látky v kosmetice mohou proto pokožkou snáze pronikat a následně ji podráždit.

V případě jakékoliv akutní vyrážky nejasného původu je lepší se make-upu vyhnout a nechat pokožku „volně dýchat“U chronických obtíží je nutné dekorativní kosmetiku vybírat pečlivě: přípravky by měly být hypoalergenní, nevysušující a měly by obsahovat co nejméně složek. Make-up je vhodné jemně nanášet měkkou kosmetickou houbičkou nebo štětcem, tyto pomůcky je potřeba pravidelně měnit. Čím slabší vrstva make-upu je nanesena, tím lépe. Je nutné myslet i na skutečnost, že kosmetické přípravky mají uvedenou dobu použitelnosti, která by neměla být překračována. Je nezbytné věnovat pozornost večernímu odlíčení a čištění pleti.

Přestože lišeje samy o sobě nepředstavují nebezpečnou zdravotní komplikaci, dokážou být nepříjemné a nezřídka jsou známkou kožní či jiné nemoci. V případě jakýchkoliv pochybností, silných nebo dlouhodobě trvajících příznaků se neváhejte raději poradit  s lékařem.


O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora

Upozornění