Prevence trombóz

  (3)

Seřadit:

Zobrazuji 3 z 3 výsledků

  • Brání tvorbě krevních sraženin a chrání před ucpáním tepen.
  • Snižuje riziko tvorby krevních sraženin.
  • Snižuje riziko tvorby krevních sraženin.
      Prevence trombóz

      Prevence trombóz

      Slovem trombóza označujeme proces, při němž dochází ke srážení (koagulaci) krve a uvnitř cévy vzniká tzv. sraženina, tedy trombus. Trombóza může vznikat jak v žilách, tak  v tepnách. Žilní trombóza zhoršuje odtok krve z postižené oblasti, výsledkem jsou otoky a bolesti, trombóza v tepnách má za důsledek nedokrvení postižené oblasti.  

      Žilní trombóza postihuje nejčastěji dolní končetiny, resp. lýtka. Při trombóze hrozí riziko plicní embolie, což je život ohrožující stav. Proto je klíčová prevence trombóz vznik trombózy hrozí zejména v situacích, kdy je snížena pohyblivost trombóza proto hrozí po operaci, po úrazech dolních končetin (noha v sádře) nebo při sedavém zaměstnání. Poměrně častým jevem je cestovní trombóza, která se může projevit během dlouhých cest v dopravních prostředcích. Zvýšené riziko trombóz mají ženy užívající hormonální antikoncepci.

      Základní prevencí žilní trombózy je dostatečný pohyb při pohybu lýtkových svalů se zapojuje tzv. svalová pumpa, která napomáhá  správné cirkulaci krve. Při sedavém zaměstnání nebo na dlouhých cestách si najděte příležitost, jak se na alespoň na chvilku projít nebo zacvičit (kroužení kotníky, zvedání pat od podlahy apod.). Na židli neseďte se zkříženýma nohama nebo s nohama skrčenýma pod židlí nohy můžete občas podložit do vodorovné polohy. Další metodou ke snížení rizika trombózy je nošení kompresních punčoch. Přirozeným preventivním prostředkem proti trombózám je dostatečný příjem tekutin.

      Riziko vzniku trombózy se zvyšuje s věkem (po čtyřicítce). U dětí, které jsou zdravé, je trombóza stav vzácný, pokud riziko existuje, pak obvykle souvisí s jiným onemocněním. V případě potřeby si o prevenci žilní trombózy u dětí promluvte se svým dětským lékařem. Z léčivých přípravků ke snížení rizika trombózy lze doporučit kyselinu acetylsalicylovou (aspirin), v dávce 100 mg denně (to je pětina obvyklé denní dávky v jiných indikacích). Tyto léky jsou dostupné ve formě enterosolventích tablet, to znamená, že se rozpouštějí až ve střevě, a tedy nedráždí žaludek. Před nasazením léku je potřeba z důvodu bezpečnosti zohlednit, kdo bude lék užívat. Mezi rizikové skupiny patří pacienti s krvácivými stavy, onemocněním ledvin, jater, astmatem, vředovou chorobou, užívající warfarin, děti, těhotné a kojící ženy.

      Ostatní léčiva používaná ke snížení rizika trombózy (antikoagulační léčba) jsou dostupná výhradně na lékařský předpis.

       

       

      Upozornění