Obezita – příčiny, stupně a léčba
Četností nadváhy a obezity se jako národ řadíme na nelichotivá přední místa evropského žebříčku. Jaké jsou nejčastější příčiny obezity a co může nadměrné množství tukové tkáně s naším tělem způsobit? Jak přispět k udržení správné tělesné hmotnosti i jak řešit obezitu u dětí, vám poradíme v našem článku.
Obsah článku
Co je to obezita?
Obezita je závažný a zároveň i často podceňovaný stav, jehož zdravotní komplikace mohou výrazně snížit kvalitu i délku života. Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila obezitu za globální epidemii, která představuje jeden z nejzávažnějších zdravotních problémů současnosti.
Na prvním místě je potřeba zdůraznit, že obezita není jen převážně estetický problém. Obezita patří mezi nemoci. Množství tuku u obézních mužů přesahuje 25 % a u obézních žen činí více než 30 % celkové tělesné hmotnosti. Obezita je chronický, často celoživotní stav. To však neznamená, že není možné nad obezitou úspěšně zvítězit.
Obezita je obvykle definována jako stav, kdy tělesná hmotnost je vyšší než je zdravé pro danou výšku a postavu jedince, což se obvykle vyhodnocuje pomocí indexu tělesné hmotnosti (BMI) - BMI nad 30 se obvykle považuje za obezitu.
Související kategorie produktů:
Jaké jsou příčiny obezity?
Na rozvoji obezity se podílí zejména:
- Nadměrný příjem potravy a její nevhodné složení. K obezitě přispívá vysoký příjem nasycených mastných kyselin a cholesterolu. Tyto látky se zjednodušeně označují jako nezdravé tuky. Ve zvýšené míře se nacházejí v tučném mase, uzeninách, paštikách, smetaně, tučných sýrech nebo majonézách. Podobně nevhodná je také přílišná konzumace jednoduchých sacharidů neboli cukrů. Nalezneme je ve sladkostech, dezertech nebo ve slazených nápojích. Vedle množství a skladby potravy hrají neblahý vliv i špatné stravovací návyky: vynechávání snídaně, příliš rychlá konzumace jídla, přejídání navečer nebo noční ujídaní.
- Nedostatek pohybové aktivity. Kvůli sedavému způsobu života se pohyb podílí na celkovém energetickém výdeji čím dál tím méně.
- Genetická predispozice. Podíl dědičnosti na rozvoji obezity činí 25 až 40 %. Geneticky podmíněný typ obezity jde však zpravidla ruku v ruce s dalšími rizikovými faktory, a proto není na místě přítomnost obezity omlouvat pouze špatnými geny.
- Hormonální nerovnováha. Obezita může být i výsledkem endokrinního onemocnění. Zásadní vliv hrají zejména hormony štítné žlázy k obezitě vede nedostatečná funkce štítné žlázy, tzv. hypothyreóza.
- Léky. K obezitě může přispět i dlouhodobé užívání některých léků (některá psychofarmaka, kortikosteroidy, inzulin či betablokátory).
Hlavním viníkem obezity je však zpravidla nezdravý životní styl. Nadbytečný příjem energie v potravě spolu s nedostatkem pohybu (tj. energetického výdeje) způsobují energetickou nerovnováhu. Nadbytek energie se následně v těle ukládá v podobě tukových zásob. U mužů se tuk zpravidla ukládá v horní polovině těla (v břišní oblasti). Tento typ obezity bývá obvykle spojen s vyššími zdravotními riziky. Obezita u žen může být v některých případech spojena s nižšími kardiovaskulárními a metabolickými komplikacemi, a to když se tuk ukládá spíše ve spodní polovině těla (stehna, zadek).
Obezita a rizika
Obezita tělo značně zatěžuje, a to nejen nárůstem hmotnosti celého těla. Nedostatečně se zdůrazňuje, že tuková tkáň je hormonálně aktivní a látky vyplavené z tukových buněk vyvolávají nebo prohlubují zánět v těle.
Mezi závažná zdravotní rizika spojená s obezitou patří:
- metabolické nemoci: diabetes mellitus 2. typu, zvýšená krevní hladina cholesterolu, triglyceridů nebo kyseliny močové
- srdečně-cévní nemoci: vysoký krevní tlak, chronické srdeční selhání, cévní mozková příhoda, tromboembolické nemoci
- nemoci jater a žlučníku, trávicí obtíže
- nemoci pohybového aparátu: bolesti kloubů, bolesti zad
- poruchy plodnosti, erektilní dysfunkce
- zvýšené riziko nádorových onemocnění
Nelze opomenout ani psychické komplikace (nízké sebevědomí, deprese) a společenské důsledky (např. diskriminace v zaměstnání).
Obezita a výpočet BMI
Stupeň obezity se stanovuje výpočtem indexu tělesné hmotnosti, tzv. Body Mass Index neboli BMI. Ten se vypočítá jako podíl tělesné hmotnosti (uváděné v kilogramech) a druhé mocniny výšky (uváděné v metrech).
BMI se při normální váze pohybuje v rozmezí 18,5-24,9. Při nadváze se BMI nachází v intervalu 25,0-29,9. Obezita je klasifikována při hodnotách BMI 30,0.
Stupně obezity
Na základě vypočtené hodnoty BMI pak rozlišujeme tři základní stupně obezity:
- Obezita I. stupně (BMI 30,0 34,9). Riziko komplikací obezity je střední.
- Obezita II. stupně (BMI 35,0 39,9). Riziko komplikací obezity je vysoké.
- Obezita III. stupně (BMI 40,0). Riziko komplikací obezity je velmi vysoké. Tento stupeň bývá někdy označován jako tzv. morbidní obezita.
Další ukazatele obezity
Je třeba dodat, že hodnota BMI je základní, ne zcela přesný ukazatel. Nezohledňuje totiž rozmístění tukové tkáně v těle ani množství svaloviny. Mnohem přesnější metodou je tzv. bioelektrická impedance (BIA), která měří složení těla zejména množství tukové tkáně a svalové hmoty na podkladě stanovení odporu těla během průchodu proudu o nízké intenzitě a vysoké frekvenci. Tato metoda je časově nenáročná, pacienta nezatěžuje, podmínkou je však přítomnost odpovídajícího přístroje.
Další, orientační metodou je měření obvodu pasu. Jedná se o ukazatel množství břišního tuku, který vhodně odráží míru kardiometabolických rizik. Vysoké riziko pro rozvoj obezity představuje obvod pasu nad 102 cm u mužů a obvod pasu nad 88 cm u žen. Pokud u sebe naměříte tyto hodnoty, měli byste se mít na pozoru.
Obezita u dětí
Obezita se bohužel stále častěji stává problémem nejen dospělých lidí, ale také dětí. Jedním důvodem je zvýšený příjem potravin, které jsou kaloricky bohaté a zároveň jsou chudé z hlediska příjmu prospěšných látek. Dalšími důvody, proč děti často přibývají na váze, jsou nedostatečná pohybová aktivita a nadměrné používání moderních technologií. Ty (nejen) dětem prostě učarovaly.
Obezita je u dítěte stanovena podle hodnoty BMI. Na rozdíl od dospělých jsou však u dětí k posouzení nutné i tzv. percentilové grafy. Obezita u dítěte je u nás považována nad 97 percentil BMI.
Pokud se vaše dítě potýká s obezitou, začněte s léčbou co nejdříve. Klíčová je spolupráce vás jako rodiče, dítěte, lékaře a případných dalších zapojených odborníků. Je prospěšné, když členové rodiny povzbuzují dítě za každý úspěch a zároveň když se nevyskytne člen rodiny, který by nadměrnou hmotnost dítěte bagatelizoval nebo jeho snahy snižoval a kazil.
Léčba obezity
Základem léčby obezity je pochopení základních mechanismů, jak tělo s energií pracuje, a následná úprava stravovacích a pohybových návyků. Změna životního stylu je někdy doplněna farmakologickou, psychologickou nebo i chirurgickou léčbou.
Základní postupy při léčbě obezity se skládají z několika kroků:
1. Dieta. V redukčních dietách je sledován zejména obsah přijatých kalorií (energie) a zastoupení jednotlivých makroživin (bílkoviny, tuky, cukry), mikroživin (vitaminy, minerály) a vlákniny. Dieta bývá nízkoenergetická a největší důraz je kladen na omezení příjmu nezdravých tuků a jednoduchých cukrů.
2. Zvýšená pohybová aktivita. V rámci prevenci rozvoje obezity je vhodná přiměřená fyzická aktivita, a to v délce alespoň 30 minut denně. Může být rozdělena i do kratších časových úseků vícekrát za den. Vhodnými aktivitami jsou obecně svižná chůze, jízda na kole, plavání, tanec nebo cvičení na karimatce. Důležité je vždy zohlednit aktuální zdravotní stav.
3. Změna životního stylu a myšlení. Cílem je odstranění či zmírnění chybných návyků a změna náhledu na sebe sama. Dostatečná motivace pacienta je základním předpokladem úspěšné léčby. S uvedenými změnami pomohou lékař, nutriční terapeut nebo psycholog.
4. Farmakoterapie. Podání léků (tzv. antiobezitik) je indikováno v pokročilejších stádiích. Léčiva pomáhají pacientovi navodit sytost, snižit hladinu cholesterolu a triglyceridů, zlepšit metabolismus glukózy, a tím přispět k úbytku nadměrné hmotnosti.
5. Chirurgická léčba. Nejčastěji používaným operačním výkonem je gastrická bandáž, při které dochází ke zmenšení objemu žaludku. Tím je omezen celkový příjem potravy. Operace je indikována u obézních pacientů s BMI 40.
Jak začít cvičit při obezitě?
Zvýšení pohybové aktivity by mělo být nedílnou součástí všech seriózních snad, jak zhubnout. Pokud vaše tělesná aktivita byla dosud minimální, začněte zvolna. Zvyšte fyzickou aktivitu nejprve v rámci vašich běžných denních aktivit (chůze do práce). K lepší koordinaci pohybů svalů přispívají i hole pro nordic walking. Postupně přidávejte další aktivity, jako je např. jízda na kole, rotopedu či plavání. Tyto sporty jsou ideální u pacientů s kloubními obtížemi. Pro udržení svalové hmoty a formování postavy nezapomínejte ani na přiměřené posilování. Nejdůležitější je dodržovat pravidelnost, efekt určitě nemá, pokud se vybičujete k jednorázovému vyčerpávajícímu výkonu a zbytek týdne pohyb vypustíte.
Obezita je naléhavým zdravotním problémem mnoha dospělých i dětí. Hraje klíčovou roli v rozvoji závažných srdečně-cévních, metabolických i psychosociálních komplikací a přispívá ke snížení délky života. Mějte kontrolu nad svými kilogramy pevně ve svých rukou nebo se v případě potíží poraďte s odborníkem. Správná léčba a trvalá úprava některých zažitých návyků dokáže průběh obezity bezpečně zvrátit a přispěje k tomu, abyste mohli svůj život opět prožívat s radostí a naplno.
Zdroje:
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/obesity/symptoms-causes/syc-20375742
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/obesity/diagnosis-treatment/drc-20375749
- https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy/2017/DP-Obezita-2018.pdf
- https://www.solen.cz/pdfs/med/2010/01/05.pdf
- https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2016/04/11.pdf
- https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2008/04/06.pdf
- https://www.internimedicina.cz/pdfs/ped/2015/03/03.pdf
- https://www.czso.cz/csu/stoletistatistiky/jak-jsou-na-tom-cesi-s-chudobou-obezitou-ci-sportovanim