Moučnivka – příčiny, příznaky a léčba
Moučnivka je onemocnění způsobené přemnožením kvasinek. Projevuje se nejčastěji bílým povlakem na jazyku a sliznici v ústní dutině. Zpravidla postihuje miminka, protože ještě nemají dostatečně vyvinutou přirozenou obranyschopnost ani vhodně vyvážené mikrobiální osídlení. U dospělých se objevuje většinou pouze v případě oslabené imunity. Moučnivka není nic neobvyklého ani závažného, ale dokáže být obtěžující. Co moučnivku způsobuje, jaké jsou příznaky a jak se jí efektivně bránit?
Obsah článku
Co je to moučnivka?
Moučnivku (neboli soor či orální kandidózu) způsobuje kvasinka Candida albicans. Tento druh se běžně nachází ve střevní mikroflóře a také v ústech. Potíže nastanou ve chvíli, pokud se kvasinky pomnoží nad přijatelnou mez a způsobí lehký zánět. Přemnožené kvasinky vytvářejí viditelné bílé povláčky, které připomínají tvaroh nebo rozsypanou mouku namočenou vodou (odtud název moučnivka).
Tato ložiska jsou pevně přichycena ke sliznici a nedají se snadno mechanicky odstranit. Pod bílými flíčky se nachází zarudlé místo, které může začít krvácet. U dětí takto moučnivku snadno odlišíme od zbytků mléka po kojení, které z jazyka nebo sliznic pusinky jednoduše setřeme.
Moučnivka se může projevit nepříjemnou chutí, pocity pálení nebo suchosti v ústech, někdy také bolestí v krku.
I když je moučnivka nakažlivá, nepřenáší se snadno. Mezi nejčastější příčiny přenosu patří cumlání hraček na přořezávání zoubků, dudlíků, lahviček či figurek na hraní.
Moučnivka u miminek
Moučnivka trápí miminka především do dvou měsíců věku, ale mohou se celkem běžně objevit až do ukončení 1. roku života dítěte. Kvasinky se množí nejlépe v teplém, vlhkém a sladkém prostředí, což je přesně případ dětské pusinky, která vzhledem k nevyzrálé mikroflóře a obranyschopnosti ještě neumí přemnožení kvasinky účinně zabránit. Nejvíce náchylné k rozvoji moučnivky jsou:
- předčasně narozená miminka
- miminka s nízkou porodní hmotností
- novorozenci, kterým je nutné nasadit okamžitě po porodu antibiotika
Příčinou moučnivky u novorozence může být i kvasinková infekce, kterou jeho maminka prodělala v těhotenství. Každá vaginální kvasinková infekce u těhotné ženy musí být tedy důkladně vyléčena, aby se zabránilo přenosu infekce na potomka. Dalším častým důvodem je užívání antibiotik těhotnou nebo kojící maminkou. Antibiotika totiž vždy v určité míře postihnou prospěšné bakterie, které mimo jiné brání přemnožení kvasinek. Moučnivka u dětí probíhá často nezávažně, někdy dokonce zcela bezbolestně. Při rozvinutější infekci bývá sliznice úst citlivá a projevuje se výše zmíněnými projevy v ústech. Moučnivka může způsobovat neklid dítěte, které může odmítat krmení a více plakat.
Moučnivka u dospělých
Moučnivka sliznice ústní dutiny se může také objevit u dospělých jedinců. Mezi faktory vedoucí ke vzniku moučnivky u dospělých pacientů nejčastěji patří:
- Snížená odolnost organismu. Může k ní dojít při chemoterapii nebo ozařování, po transplantacích nebo při AIDS. Narušení imunitního systému se však vyskytuje i u kuřáků, při diabetu, ve stresovém prostředí nebo při léčbě inhalačními kortikoidy (nedochází-li k důslednému výplachu úst po jejich aplikaci).
- Narušení správného bakteriálního osídlení. Nejčastěji při léčbě antibiotiky.
- Nevhodné stravování. Zejména příjem potravy bohaté na velké množství jednoduchých cukrů.
- Mechanické dráždění. Špatně padnoucí zubní náhrada, používání nevhodného zubního kartáčku a dentálních pomůcek k čištění zubů.
Ohroženou skupinou jsou také kojící maminky. Moučnivka v pusince nakaženého miminka s vysokou pravděpodobností způsobí přenos infekce na bradavky kojící maminky. Typickými příznaky pak bývá svědění a pálení bradavek, které se zhoršuje při kojení. Na bradavkách se může objevit i pro moučnivku typický bílý povlak.
Moučnivka a její léčba
Léčba bývá zpravidla nekomplikovaná a trvá 4 až 7 dní. Moučnivka má bohužel tendenci se i po vyléčení vracet, proto je důležité dodržovat i základní preventivní opatření (viz níže). Moučnivku řešíme lokálními přípravky.
Tradiční léčbou je vytírání úst 0,5% roztokem genciánové violeti (tzv. fialkou). V současnosti je někdy nahrazována šetrnějšími přípravky, protože u genciánové violeti existuje podezření na toxicitu při používání většího množství. Dostupný je antiseptický gel s octenidinem. Při větších potížích lze v lékárně na základě lékařského předpisu připravit suspenzi s lokálním antimykotikem (např. nystatinem), jež se nanáší na sliznici úst.
U dospělých je léčba obdobná jako u miminek. V případě moučnivky u malých dětí je vždy na místě předchozí konzultace pediatra. Nutné je vysterilizovat dudlíky, lahvičky a kousátka, které miminko dává do úst. Nezapomeňte také na důkladnou hygienu prsních kloboučků, pokud je při kojení používáte, a častou výměnu vložek do podprsenky.
Prevence moučnivky
K prevenci onemocnění máme několik základních doporučení.
- Posilujte imunitní systém. Zaměřte se na stravu bohatou na vitamíny, minerály a další důležité látky. Nekuřte nebo kouření omezte. Pravidelně se hýbejte. Vhodné je také otužování. Myslete však na postupné zvyšování zátěže. Snižte hladinu stresu ve svém životě, osvojte si relaxační techniky a dopřejte si dostatek spánku.
- Omezte příjem jednoduchých cukrů. Kvasinky se živí cukrem. Omezte proto sladkosti, slazené limonády, džusy, ale také bílé pečivo.
- Zaměřte se na ústní hygienu. Čistěte si zuby vhodným kartáčkem, správnou technikou a po dostatečně dlouhou dobu. Součástí pravidelné péče o chrup je i používání mezizubních kartáčků nebo zubní nitě. Docházejte na pravidelné kontroly u zubního lékaře a na dentální hygienu. Miminku pomocí takzvaného prsťáčku, tedy gumového návleku na prst, jemně otřete dásně a ústa vypláchněte. Pravidelně sterilizujte lahvičky, dudlíky i savičky. Omývejte často hračky a další předměty, které si miminko s oblibou dává do pusinky.
- Nezapomeňte na probiotické kultury. Jogurty, kefír nebo acidofilní mléko obsahují bakteriální kultury přirozeně se vyskytující v ústní dutině. Dodat přirozené bakteriální kmeny do ústní dutiny lze u dospělých a větších dětí i prostřednictvím probiotik rozpustných v ústech.
Během prvních měsíců života dítěte dochází k rychlému růstu a vývoji dítěte i k budování vztahů na celý život. Dětské nemoci a stesky tvoří neodmyslitelnou součást tohoto krásného, ale současně náročného období. Moučnivka patří mezi typická onemocnění kojeneckého věku. Přestože nebývá závažná, je důležité ji včas a důsledně řešit prostřednictvím antimykoticky působících látek a zvýšených hygienických opatření. Zároveň se vyplatí myslet na dodržování preventivních opatření, která přispívají k porážce tohoto mikroba již v samém počátku.
Zdroje:
- https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2010/01/07.pdf
- https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2012/03/03.pdf
- https://pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2015/03/08.pdf
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/oral-thrush/symptoms-causes/syc-20353533
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/oral-thrush/diagnosis-treatment/drc-20353539
- https://academic.oup.com/femspd/article/35/2/131/657366
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21586373/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20484966/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8358876/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27042008/
- https://www.pregnancybirthbaby.org.au/childhood-rashes-oral-thrush