Alergická rýma – příznaky a léčba
Alergická rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice. Objevit se může v kterémkoliv věku a v populaci je čím dál častější. Mezi nejčastější spouštěče patří alergeny obsažené ve vzduchu, jako jsou různé pyly, zvířecí alergeny, roztoči či plísně. Jak ji nejlépe dostat pod kontrolu?
Obsah článku
Alergická rýma a její projevy
Podle vyvolávajícího alergenu může být alergická rýma sezonní (např. na pyly stromů či trav), trvající dny až týdny, a celoroční (např. na roztoče domácího prachu). Při sezonní rýmě převládá vodnatá rýma, kýchání a svědění, k nimž se často přidávají i oční příznaky. Pokud přítomnost alergenu ve vzduchu přetrvává po delší dobu, stává se hlavním příznakem ucpaný nos. Takto se také obvykle projevuje celoroční alergická rýma. Pacienti s alergickou rýmou častěji trpí i různými nemocemi z nachlazení, jako jsou u dětí záněty středouší či u dospělých záněty dutin.
Kdo je ohrožen alergickou rýmou?
K rozvoji alergické rýmy přispívají kromě dědičnosti i vlivy prostředí. Mezi ty patří například pasivní kuřáctví nebo pobyt v prostředí s vyšším výskytem alergenů, ale také infekce či stres.
Kdy vyhledat lékaře?
- Obtíže trvají déle než 14 dní nebo se nezlepší do 3 dnů po nasazení léčby.
- Provází-li potíže horečka nad 38 °C.
- V případě výskytu hnisavého sekretu.
- Pociťujete-li bolesti hlavy (na čele, na tvářích)
- Při současném výskytu dalších příznaků, jako je dušnost, kašel, vyrážka.