Vitamin B1 (thiamin)

  (33)

Seřadit:

Zobrazuji 23 z 33 výsledků

  • 5.0
    (6)
    Obsahuje vitaminy skupiny B, které přispívají k normální činnosti nervové soustavy.
  • Extra silná dávka koenzymu Q10 + vitamin B1 pro vaše srdce.
  • 5.0
    (1)
    Obsahuje vitaminy skupiny B, které přispívají k normální činnosti nervové soustavy.
  • 5.0
    (3)
    Thiamin přispívá k normální činnosti nervové soustavy a psychické činnosti.
  • 4.7
    (3)
    Obsahuje vysoké dávky vitaminů B pro správné fungování nervového systému.
  • Pepř a vitaminy B1, B6, B12 pro správné fungování nervového systému.
  • Vitamin B1 přispívá k normální činnosti nervové soustavy a psychické činnosti.
  • Koenzym Q10 s revoluční technologií liposomálního vstřebávání a s vitamínem B1.
Vitamin B1 (thiamin)

Vitamin B1 (thiamin)

Vitamin B1 (thiamin, ve farmaceutických přípravcích ve formě thiamin hydrochlorid, thiamin-mononitrát) patří do skupiny vitaminů označovaných jako B-komplex (společně s B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12). Jeho další označení jsou „antineurotický vitamin“ nebo „aneurin“, které odrážejí jeho význam pro správnou činnost nervové soustavy. Jedná se o ve vodě rozpustný vitamin, který si tělo neumí samo vyrobit, ani jej na delší dobu ukládat, a proto je třeba průběžně jej dodávat ve stravě. Nároky na spotřebu thiaminu narůstají při fyzické zátěži a stresu, jeho množství snižuje také nadměrné pití kávy a čaje.

Jakou roli hraji vitamin B1 v našem těle?

Vitamin B1 (thiamin) je nezbytný pro činnost některých enzymů, uplatňuje se při štěpení a zužitkování cukrů a škrobů, které dodávají tělu energii, přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, dále přispívá k normální činnosti nervové soustavy, k normální činnosti psychické činnosti a činnosti srdce. Působí příznivě při únavě a vyčerpání.

Doporučená denní dávka vitaminu B1 (thiaminu) je pro dospělého stanovena na 1,1 mg.

Nedostatek vitaminu B1

Závažný nedostatek vitaminu B1 v přijímané potravě se projevuje jako nemoc beri-beri. Nejprve se projevuje brněním či mravenčením v končetinách, vyčerpaností, ztrátou chuti k jídlu, mezi pozdější příznaky patří deprese, podrážděnost a zmatenost v důsledku neurologických degenerativních změn, poškození kardiovaskulárního systému a svalů. Díky lokálním stravovacím zvyklostem je nedostatek vitamínu B1 v Evropě vzácný.

Zdroje vitaminu B1 (thiaminu)

Mezi nejbohatší přírodní zdroje vitaminu B1 patří zejména pšeničné klíčky a slunečnicová semínka (2 mg/100 g. Dále je thiamin ve významném množství přítomen ve vepřovém mase (1 mg/100 g), v arašídech, piniových jádrech, celozrnných moukách, ovesných vločkách, luštěninách (nejvíce mungo fazole). V našem jídelníčku je hlavním zdrojem vitaminu maso, masné výrobky a chléb (DACH 2019).

Thiamin v těhotenství 

Vitaminy skupiny B jsou důležité i v těhotenství, a to jak pro vývoj miminka, tak pro zdraví nastávající maminky. Z vitaminů skupiny B je v těhotenství nejvýznamnější zejména kyseliny listová (vitamin B9), která je důležitá pro správný vývoj zárodečných tkání, vitamin B6, který pomáhá regulovat hormonální aktivitu, a B12, který přispívá k tvorbě červených krvinek a podílí se na procesu dělení buněk. Těhotenství a kojení jsou považovány za období zvýšené zátěže, kdy je vyšší potřeba vitaminu B1, nicméně thiamin jako samostatný doplněk stravy není obvykle výrobci v těhotenství doporučován. O užívání thiaminu v těhotenství se poraďte se svým lékařem – může být doporučen jako prevence nízké porodní hmotnosti, v případě nadužívání ovšem může miminko vyrůst až příliš.

Vhodnou volbou k doplnění vitaminů B v těhotenství jsou speciální multivitaminové přípravky pro těhotné a kojící ženy anebo přípravky typu B-komplex. Před užitím jakéhokoliv volně prodejného přípravku si přečtěte instrukce výrobce a ověřte si, zda je užívání v těhotenství vhodné nebo se poraďte se svým lékařem či lékárníkem.

  • Zdroje:
  • Referenční hodnoty příjmu dle NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) č. 1169/2011.
  • Referenční hodnoty pro příjem živin v ČR, 2. vydání. Společnost pro výživu, z.s., Praha, 2019. ISBN 978-80-906659-3-4
  • Schválená zdravotní tvrzení vitaminů B

Upozornění