Zubní kámen u psa
Zubní kámen se tvoří u psů stejným způsobem jako u lidí. Ale zatímco my jsme zvyklí o zuby pravidelně pečovat, u psů nebývá pravidelná zubní hygiena zdaleka samozřejmostí. Zubní kámen však není pouze estetický problém. Přečtete si, jaká rizika zubní kámen u psa představuje, jak jeho tvorbě předcházet a proč se vyplatí čas od času investovat do profesionálního zubního ošetření u veterináře.
Co je to zubní kámen – jak vypadá?
Po každém krmení se na zubech psa vytváří tenká mazlavá vrstvička složená ze zbytků krmiva, slin a bakterií, které žijí v ústní dutině. Tuto vrstvu označujeme zubní plak. Není-li zubní plak pravidelně odstraňován, začnou se v něm usazovat minerály a plak ztvrdne – vznikne z něj zubní kámen, který již nelze ze zubů odstranit běžným čištěním. Zubní kámen se tvoří nejdříve u kořenů zubů a šíří se dále po korunce, dokud není celý pokryt tvrdou a nevzhlednou žlutou nebo šedohnědou vrstvou. V některých případech může být zubním kamenem pokryt téměř celý chrup zvířete.
Problémy se zubním kamenem se netýkají jen starších psů. Ke vzniku zubního kamene dochází u většiny psů již kolem 4. roku života. Větší sklony k tvorbě zubního kamene mají malá a střední plemena, např. jorkširský teriér. To, v jaké míře se zubní kámen u psa tvoří, ovlivňuje kromě věku a plemenné predispozice také strava, celkový zdravotní stav a především péče o ústní dutinu.
Prvním příznakem, že se vašemu pejskovi tvoří zubní kámen, je zápach z tlamy – pokud tento jev u svého pejska pozorujete, prohlédněte mu pečlivě zuby a v případě přítomnosti zubního kamene se objednejte k veterináři.
Rizika zubního kamene u psů – proč řešit?
Zubní kámen u psa v žádném případě nepodceňujte, protože může zvířeti způsobit nemalé problémy, a to nejen v oblasti ústní dutiny. Zubní kámen je příčinou zánětu dásní, parodontózy a následné ztráty zubu. Zánět dásní, odborně gingivitida, se projevuje otokem, začervenáním dásní, jejích zvýšenou krvácivostí s postupným odhalováním zubních krčků. Postupně přechází v parodontózu. Parodontóza je již závažnější onemocnění dásní, které postihuje závěsný aparátu zubu. Bakterie obsažené v zubním kameni jsou v kontaktu s tkání, která fixuje zub na svém místě. Působením bakterií a zánětu jsou tyto tkáně včetně kosti, v níž je zub usazen, postupně poškozovány, zub se začíná viklat a nakonec vypadne. Problém parodontózy nemusí končit pouze ztrátou zubu, ale může pokračovat jako zlomenina čelisti.
Problémy se zuby nekončí v ústní dutině
Bakterie ze zanícených míst v ústné dutině se neustále uvolňují, prostupují do krevního oběhu a mohou se usadit kdekoli v těle, např. na srdečních chlopních nebo mohou vytvářet hnisavé abscesy v ledvinách či v plicích. Stav ústní dutiny psa může ovlivnit i jeho pána – během štěkání či mazlení se bakterie uvolňují ve formě aerosolu a jsou roznášeny do okolí zvířete, tedy i na člověka.
Zánět dásní psa bolí
Zánět dásní je pro psa velmi bolestivý. Často si však majitel vůbec nevšimne, že jeho pejsek má se zuby problém. Pes totiž postižené zuby nepoužívá, naučí se potravu žvýkat jinak, nebo jí rovnou polyká bez kousání. Sníženou chuť k jídlu si majitel obvykle vysvětluje nejčastěji stářím. Efekt pak pozná až po odborném ošetření zubů, kdy je pes najednou živější, veselejší a zase mu začne chutnat.
Jak se zubní kámen u psa odstraňuje
Jakmile se zubní kámen psovi na zubech usadí, běžné čištění jej odstranit nedokáže. V žádném případě se nepokoušejte zubní kámen u psa odstranit sami. Odstranění zubního kamene musí provádět veterinář! Zuby se čistí ultrazvukem, event. mechanicky. Zákrok se provádí v sedaci.
Majitelé psů se často ptají, zda je možné zbavit psa zubního kamene bez narkózy. Bohužel, odstraňování zubního kamene bez anestézie či sedace nelze provést důkladně – nedojde totiž k důkladnému odstranění kamene hlavně z vnitřní strany zubu a pod dásněmi a ten se velmi brzy vytvoří znova, navíc se neošetří zanícené a bolestivé prostory pod linií dásně. Odstranění zubního kamene bez anestézie je pouze estetický zákrok, bez valného zdravotního přínosu pro psa. Navíc existuje také velké riziko nechtěného poranění měkkých tkání v tlamě zvířete. Anestézie se nemusíte obávat, veterinář provede potřebné před anestetické vyšetření pro zhodnocení celkového zdravotního stavu zvířete. Zubní kámen a s ním související onemocnění zubů a dásní představují pro vašeho pejska mnohem větší riziko než krátkodobá anestézie v ordinaci zkušeného veterinárního lékaře.
Jak probíhá ordinační odstranění zubního kamene u psa?
Pes je nejprve standardně vyšetřen (klinicky, odběr krve), pro zhodnocení celkového zdravotního stavu a minimalizaci rizik spojených s narkózou. Během zákroku je pejsek intubován, aby nevdechl tekutinu nebo bakterie do plic. Před samotným odstraňováním zubního kamene lékař posoudí jednotlivé zuby, prověří jejich fixaci v dásni, stav dásní a celé dutiny ústní, změří hloubku parodontálních chobotů (kapsy mezi zubem a dásní). Může provést také rentgenové vyšetření.
Během zákroku se mechanicky škrabkou a ultrazvukem odstraní zubní kámen, vypláchnou se prostory mezi zubem a dásní, ošetří se dásně a kořeny zubů. Zuby, které jsou již nevratně zničené, veterinář vytrhne – nemusíte se obávat, pro vašeho kamaráda tento zákrok není spojen s následnou bolestí, ale naopak úlevou od ní. V případech, kdy je nutná extrakce (především velkých třenových zubů, špičáku nebo stoliček), bude narkóza delší a pacient je ideálně převeden na anestezii inhalační.
Na závěr se vybělí, vyleští a vyhladí sklovina abrazivní pastou, což vyhladí vroubky, které vznikly při odstraňování zubního kamene a které by usnadňovaly jeho další usazování. Podle celkového stavu ústní dutiny se přidají antibiotika a léky proti bolesti.
Prevence vzniku zubního kamene
Vzniku zubního kamene u psů lze do jisté míry předcházet. Základem prevence je pravidelné čištění zubů. Dále může ke zdraví ústní dutiny vašeho pejska přispět volba vhodného krmiva nebo některé veterinární doplňky. Oblíbené jsou také dentální pamlsky. Vyzkoušet můžete také ústní vodu pro psy.
- Kartáček a zubní pasta pro psy – stejně jako u lidí, jsou toto dvě základní pomůcky i pro psí dentální hygienu. Používají se speciální kartáčky pro zvířata, gumové kartáčky, které se navlékají na prst nebo kvalitní měkké lidské kartáčky. Zpočátku můžete použít jen kousek gázy. Pro „pokročilé“ jsou k dispozici i elektrické kartáčky na zuby pro psy. Pozor, lidské zubní pasty jsou pro psy zcela nevhodné! Je třeba zakoupit speciální zubní pastu pro psa, která nepění a při polknutí nezpůsobí psovi žádné problémy. Psí pasty bývají navíc ochuceny oblíbenými zvířecími příchutěmi. Pasty pro psy zpravidla obsahují enzymatickou složku, která rozkládá zubní plak. A jak se zuby psovi čistí? Zuby se čistí stíráním od dásně směrem k hrotu korunky, bez zbytečného tlačení. Plak ze zubů je vhodné odstraňovat nejlépe každý den, po večerním krmení. Čím dříve se s tímto trpělivým návykem u pejska začne, tím jsou výsledky a ochota podstoupit proceduru lepší. S technikou čištění zubů vám v případě potřeby poradí veterinář anebo si můžete přečíst náš článek, který se této tématice věnuje podrobněji.
- Vhodné krmivo pro zdraví ústní dutiny – některá granulovaná krmiva jsou formulována tak, že mají schopnost omezit výskyt zubního kamene. To je dáno speciální strukturou granulí, které jsou při žvýkání schopny „stáhnout“ plak ze zubu. Obecně tvrdé krmivo (granule, kosti, věci na okus) mohou mechanicky plak sundávat.
- Veterinární doplňky – jedná se nejčastěji o prášek z mořských řas (někdy s přísadou křemeliny), například přípravek plaque off. Redukuje množství plaku a bakterií na zubech, změkčuje zubní kámen a potlačuje zápach z tlamy. Stačí přidat malé množství do krmiva.
- Ústní vody pro psy – zpravidla obsahují antibakteriální látku chlorhexidin, která efektivně působí proti bakteriím, zklidňují dásně a mírní zápach z tlamy. Používají se jak během ordinačního odstraňování zubního plaku, tak v domácím prostředí. Vyzkoušet můžete také bylinkové ústní vody. Ústní vodou se dásně buď potírají, nebo se mohou přidávat do vody na pití.
Žvýkací pamlsky – pamlsky pomáhají zuby „čistit“ pouhým žvýkáním buď mechanicky, nebo obsahují enzymy, které efektivně rozkládají plak a zbytky potravy. Vyšší produkce slin během žvýkání je také pro stav ústní dutiny přínosná. Kvalitní pamlsek by měl pes vydržet žvýkat cca 20 minut.
U všech zmíněných produktů na podporu správné ústní hygieny u psa vždy pečlivě čtěte návody k použití a v případě nejasností se obraťte na svého veterinárního lékaře.