Zánět močových cest u psa – příznaky a léčba
Stejně jako nás mohou i psy postihnout problémy dolních močových cest. Příznaky zánětu močových cest jsou velmi nepříjemné, bolestivé a vyžadují neodkladnou léčbu. Jaké jsou nejčastější příčiny, projevy a jak zánět močového měchýře u psa léčit?
Obsah článku
Co je to zánět močových cest?
Zánět močových cest u psa je obvykle způsoben bakteriemi. Častější bývá zánět dolních močových cest, který postihuje močový měchýř, močovou trubici a/nebo prostatu. Zánět však může zasáhnout i horní močové cesty, konkrétně ledviny a/nebo močovody. Infekce močových cest lze podle délky trvání rozdělit na akutní nebo chronické. Akutní zánět je relativně snadno a rychle léčitelný. Pokud se však během jednoho roku vyskytne akutní zánět více než třikrát, hovoříme již o zánětu chronickém, který vyžaduje komplexnější a delší léčbu.
Související kategorie produktů:
Co se děje při zánětu močových cest?
Zdravý močový měchýř má přirozené obranné mechanismy, které pomáhají proti bakteriím bojovat. Za normálních okolností je sliznice potažena speciálním povlakem, který brání průniku škodlivin do stěny močového měchýře. Pokud však tyto mechanismy nefungují nebo fungují nedostatečně, bakterie proniknou do stěn měchýře a vyvolají bolestivý zánět. K zánětu nezřídka přispívá prochladnutí břicha, které také může vyvolat nežádoucí přemnožení bakterií.
Zánět močových cest u psů způsobují méně často i viry nebo plísně.
Kteří psi jsou zánětem močových cest více ohroženi?
Chronický zánět močových cest často souvisí s jiným onemocněním – nejčastěji se jedná o onemocnění ledvin, cukrovku, zvětšení prostaty (benigní hyperplazii) u psů či kameny nebo nádory v močovém měchýři. Z tohoto důvodu je při chronické infekci doporučeno kompletní krevní vyšetření. Zánětem močových cest může být postiženo kterékoli psí plemeno, ale u některých plemen je vyšší riziko vzniku kamenů v močovém měchýři, a tedy i vyšší pravděpodobnost zánětu, zejména chronického. Mezi více ohrožená plemena patří shih-tzu, bišonek, jorkšír, dalmatin, mops a další rasy, zejména miniaturní.
Příznaky zánětu močových cest u psů
Není vždy jednoduché rozpoznat, že váš pejsek trpí zánětem nebo bolestí močových cest. Některé příznaky vám však mohou napovědět. Na zánět močových cest pomyslete, když pes močí častěji než obvykle malé množství moči a zároveň (pokud není zrovna horké počasí) pije více, než je u něj běžné. Také pokud se pes náhle začne pomočovat v domácnosti, nemusí jít o neposlušnost, ale o příznak probíhajícího zánětu.
Jasným příznakem zánětu je přítomnost krve v moči psa. Moč při zánětu močových cest může silně zapáchat. Pokud si všimnete, že je pes při močení nezvykle napjatý, nebo dokonce kňučí, neotálejte s návštěvou veterináře. Mezi další známky probíhajícího zánětu močových cest patří i celkové příznaky jako zvýšená teplota, nechutenství, slabost nebo zvracení.
Léčba infekce močových cest u psa
Pokud máte podezření, že váš pes trpí zánětem močových cest, navštivte neprodleně svého veterinárního lékaře a vezměte s sebou vzorek moči pro následný rozbor. Zvěrolékař zahájí diagnostiku vyšetřením moči na přítomnost krevních buněk nebo krystalů, které by ukazovaly na přítomnost močových kamenů. Na základě výsledků testu moči a po potvrzení bakteriální příčiny zánětu předepíše antibiotika. U akutního zánětu trvá léčba 1–2 týdny, u chronického zánětu je k odstranění infekce nutná delší léčba, asi 4–8 týdnů. Veterinář může také předepsat léky proti bolesti a protizánětlivé a probiotické doplňky. Pozastavení tvorby močových kamenů nebo rozpuštění již přítomných malých kamínků je možné pomocí speciální diety nebo veterinárních přípravků. Pokud je však dietní léčba nedostatečná nebo jsou kameny již velké, bude pravděpodobně nutná operace a k tomu doporučená podpůrná terapie zánětu v podobě brusinek, bioflavonoidů nebo N-acetylglukosaminu dostupných v různých veterinárních přípravcích.
Jak zánětům močových cest u psů předcházet?
Abyste předešli zánětům močových cest, dbejte na to, aby měl váš pes vždy dostatek čerstvé pitné vody. Voda pomáhá moč zředit a vyplavit z ní bakterie. Pravidelné procházky a pohyb zajistí dostatečné a důkladné vyprazdňování močového měchýře, což je důležitá součást prevence zánětů. Můžete se také poradit s veterinářem o vhodných veterinárních přípravcích, které pomohou vašemu pejskovi udržovat močové cesty zdravé. U chronických a opakujících se zánětů je často nezbytné dlouhodobé podávání veterinárních přípravků.
Zdroje:
- https://www.dailypaws.com/dogs-puppies/health-care/dog-conditions/dog-uti
- https://www.animaltrust.org.uk/conditions/urinary-tract-infections-dogs/
- https://vetweb.cz/zaklady-managementu-uroinfekci-u-psu/
- https://www.vaseveterina.cz/mohlo-by-vas-zajimat/nenechte-sveho-psa-v-zime-nastydnout/
- https://www.zelenaveterinahorovice.cz/index.php/caste-dotazy/9-zant-mooveho-mchye-ps.html