Blechy u psa
Jak poznat psí blechy? Jak jim předcházet a jaké jsou možnosti na jejich odstranění? A Co dělat, když má blechy štěně? Přečtěte si naše tipy v novém článku na Dr. Max VET.
Blechy u psa
Blechy jsou nejběžnějším vnějším parazitem u psů. Období největšího nebezpečí začíná na jaře. Blechy se však líhnou tehdy, když se spojí vhodné podmínky v podobě vlhkosti a tepla a samozřejmě když jsou přítomni jejich hostitelé. Nemusíme se jim vyhnout ani v zimním období, protože vytápěný dům či byt jim poskytuje podmínky pro líhnutí po celý rok.
Psi se často nakazí blechami při kontaktu s jinými zvířaty nebo při kontaktu s blechami v prostředí. Blechy mají silné zadní nohy, které jim umožňují skákat z hostitele na hostitele nebo z okolního prostředí na hostitele.
Jdou blechy jen na špinavé psy?
V žádném případě neplatí, že blechy jsou záležitosst zanedbaných nebo potulnýchh psů. Ve skutečnosti je pravděpodobně častější u čistých zvířat, protože blechy preferují čistou srst. Do problému může vašeho pejska přivést i kontakt s jinými zvířaty, přinést si je může například od kočky či ježka ze zahrady.
Jak poznat psí blechy?
Psích blech si pravděpodobně všimnete, pokud se pes opakovaně škrábe více, než je obvyklé. Pes trpí nervozitou a snaží se blechy ze srsti vykusovat. Po spolknutí parazita však může dojít k bakteriální nákaze či přenosu závažnějších parazitů, jako jsou například tasemnice. Blechy lze vidět pouhým okem opravdu jen příležitostně. Jelikož nemají rády světlo, s větší pravděpodobností je můžete zahlédnout na břiše nebo vnitřní straně stehen zvířete.
Jednou z nejlepších metod, jak poznat psí blechy, je hledat v srsti psa bleší výkaly, které vypadají jako mletý pepř nebo mák. Pokud po nich přejedete mokrým papírovým ubrouskem nebo navlhčeným tamponem, zůstane na něm červená nebo růžová skvrna. Zbarvení svědčí o tom, že ve výkalech je přítomna krev, kterou se blechy živí. Dlouhodobý výskyt blech může vést k vypadávání srsti. Není to kvůli blechám samotným, ale kvůli svědění a kousání. Na pokožce psa se objeví malé vystouplé červené tečky, které jsou způsobeny bleším kousnutím. Ty mohou vést k alergické dermatitidě, která se projevuje zarudnutím a šupinami na kůži (jedná se o zánět kůže). Hrozí také riziko sekundárních kožních infekcí.
Jak se zbavit blech u psa?
Doporučuje se v první řadě psa vykoupat a manuálně odstranit viditelné blechy. Tak se zbavíte alespoň některých blech. Následně aplikujte vhodné antiparazitikum, které bude blechy odpuzovat a zároveň hubit všechna jejich vývojová stadia. Udává se, že jen 5 % stávajících blech se nachází na srsti psa, zbylých 95 % se pravděpodobně nachází ve vaší domácnosti, proto je nutná důkladná asanace prostředí a všech míst, kde se váš mazlíček pohybuje. Největší pozornost věnujte psímu pelíšku, případně ložnímu prádlu, pokud má pes ve zvyku s vámi spát. Nezapomínejte ani na pohovky, koberce, deky či předložky v koupelně nebo sedadla v autě. Pokud máte v domácnosti i jiné domácí mazlíčky, pravděpodobně budou také potřebovat léčbu.
Doporučujeme požádat o radu veterináře, protože účinné přípravky mohou být toxické a nebezpečné pro kočky a jiná zvířata a naopak.
Přípravky na blechy
Před zahájením léčby je vhodné se předem poradit s veterinářem. K dispozici je totiž několik způsobů, které vám níže představíme a které vám pomohou zbavit psa blech.
Přípravky na blechy
Před zahájením léčby je vhodné se předem poradit s veterinářem. K dispozici je totiž několik způsobů, jak zbavit psa blech:
Pipety (spot-on) představují produkt, jímž se kapky aplikují na kůži v oblasti krku mezi lopatky psa. Spot-on se stal velmi populární a efektivní metodou hubení blech. Pipeta je účinná k léčbě i prevenci, a to na dobu 1 až 2 měsíců.
Tablety
Léky proti blechám podávané ve formě tablet jsou také dobrou volbou. Fungují tak, že zabraňují vývoji vajíček blechy a eliminují nové generace. Některé přípravky působí až 12 týdnů, jsou však dostupné jen ve veterinárních ordinacích.
Obojky proti blechám
Obojky obsahují látky inhibující růst, a brání tudíž růstu blech, při akutním zablešení jsou tedy nevhodné. Působí také preventivně, a to až několik měsíců. U některých psů však mohou vyvolat podráždění kůže.
Šampon na odstranění psích blech
Nejde o dlouhodobě účinné řešení pro boj s blechami, neboť šampon zahubí blechy na psovi pouze v době koupání a nebrání jim v opětovném vývoji. Je však vhodný jako první pomoc před podáním dalšího přípravku. Na trhu jsou dostupné také speciální suché šampony.
Součástí léčby by měly být i tablety na vnitřní odčervení, protože blecha je mezihostitelem parazitů (například tasemnice).
Přenášejí se psí blechy na člověka?
Existují různé druhy blech, jsou jich asi 2000. Za určitých podmínek (např. při přemnožení) jsou však přenosné i na ostatní druhy zvířat nebo na člověka. Blechy přenášejí různá onemocnění, mohou tak člověka nakazit parazity, jako jsou například hlístice či tasemnice.
Co dělat, když má blechy štěně?
Mnoho dostupných přípravků určených pro dospělé psy nemusí být vhodných pro štěňata. Většinu přípravků proti blechám lze podávat štěňatům od 8 týdnů věku s váhou přesahující 2 kg. Není to tedy jen věk, který může mít vliv na druh ošetření proti blechám. Při volbě přípravků tedy musíte brát v úvahu i váhu psa. K léčbě štěňat také nejsou vhodné některé šampony a bylinné přípravky, které pro ně mohou být toxické. Jelikož štěňata rychle rostou, obezřetnost je důležitá i při výběru antiparazitního obojku. Léčbu štěňat do 8 týdnů je nutné vždy konzultovat s veterinářem. Pokud se štěně nakazí před 8. týdnem věku, doporučuje se fyzicky odstranit blechy pomocí hřebene proti blechám. Na trhu jsou také dostupné spreje, které lze použít od 3. dne po narození.