Zácpa – příčiny, příznaky a řešení u dospělých i dětí

30. 11. 1899 · 6 minut čtení

Zácpa patří mezi potíže, které během života potrápí každého z nás. Přítomnost zácpy se zvyšuje s věkem, v 65 letech dosahuje se stímto problémem potýká až 40 % populace. Jaké příčiny či zdravotní potíže mohou stát za jejím rozvojem? Jak zácpě předcházet a jak ji řešit? A kdy zpozornět a raději vyhledat lékaře?

Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Zácpa – příčiny, příznaky a řešení u dospělých i dětí

Co je to zácpa?

O zácpě nejčastěji hovoříme v situacích, pokud máme méně než tři stolice za týden nebo pokud pociťujeme potíže při vyprazdňování. Podle délky trvání můžeme rozdělit zácpu na akutní (krátkodobou) a chronickou (dlouhodobou). Ta trvá alespoň 12 týdnů, přičemž příznaky nemusejí trvat souvisle. Chronická zácpa je důvodem k vyšetření, aby se odhalila její příčina.

Příčiny zácpy

K zácpě mohou vést jak nezávažné důvody, které zvládnete úpravou životního stylu, tak situace vyžadující zásah lékaře:

Nedostatek tekutin
Nedostatek vlákniny ve stravě
Nízká pohybová aktivita
Časté cestování
Užívání některých léků
Zdravotní potíže

Za zpomalený pohyb ve střevech mohou být zodpovědné i přirozené změny hormonálních hladin, které souvisejí s menstruačním cyklem nebo menopauzou. Také těhotenství je častou příčinou zácpy – se zkušenostmi se může podělit každá druhá těhotná žena. O zácpě v těhotenství se můžete dozvědět více v samostatném článku.

Příznaky zácpy

Mezi typické příznaky zácpy patří:

  • méně než tři stolice za týden
  • vylučování tvrdé, suché stolice
  • potíže s průchodem stolice
  • pocit plnosti a nedostatečného vyprázdnění

V souvislosti se zácpou se mohou objevit i doprovodné příznaky, jako je bolest břicha, křeče, nadýmání a nevolnost nebo pokles chuti k jídlu.

Kdy navštívit lékaře?
Pokud zácpa trvá déle než 14 dní, máte silné bolesti břicha či pozorujete-li ve stolici příměs krve nebo hlenu, neodkládejte návštěvu lékaře. Stejně tak je vhodné lékaře vyhledat, pokud se k zácpě přidá horečka, zvracení nebo neúmyslný úbytek hmotnosti.

Léčba zácpy

Kontaktní laxativa stimulující tlusté střevo k pohybu se používají zejména k léčbě akutní zácpy. Jde o látky pikosulfát, bisakodyl a list senny. Kontaktní laxativa jsou dostupná ve formě kapek, tablet, čípků nebo čaje.  Dalším využívaným způsobem léčby je použití glycerinových čípků. Glycerinové čípky místně dráždí sliznici konečníku, zvětšují objem stolice v dolní části tlustého střeva, a tím usnadňují vyprazdňování. Účinek se dostavuje do 10–20 minut.

Další možnost představují sirupy s obsahem laktulózy – ty jsou vhodné k šetrné úpravě vyprazdňování pro dospělé i nejmenší děti. Laktulóza změkčuje stolici a usnadňuje její odchod tím, že přitahuje do střeva vodu. Do těla se nevstřebává. Laktulóza jako prebiotická látka zároveň podporuje růst bakterií prospěšných zdraví (Bifidobacterum, Lactobacillus), čímž může vzniknout příznivější rovnováha střevního mikrobiomu. Podobným mechanismem jako laktulóza funguje makrogol. Váže na sebe ve střevě vodu, zvyšuje tak objem stolice a změkčuje ji. Makrogol je dostupný ve formě sáčků rozpustných ve vodě.

Pokročilé případy zácpy mohou být řešeny i dalšími léčebnými metodami. Zejména chronická zácpa vyžaduje vyřešení příčiny, která opakovaně způsobuje nebo zhoršuje zácpu. Někdy je nutné přistoupit k úpravě medikace.

Režimová opatření a prevence zácpy

Dostatek tekutin
Dostatek vlákniny
Pohyb
Nácvik pravidelného vyprázdnění
 U zácpy malých dětí hraje často roli nedostatek tekutin či fakt, že si chtějí dojít na toaletu až po příchodu domů.
U mladších dětí nahrává zácpě i fakt, že řada z nich vyčkává na vyprázdnění až po příchodu domů ze školky/školy.

Zácpa u dětí

Zácpa často trápí i děti. Vyprazdňování je v raném dětství proměnlivé, velmi záleží na denních aktivitách a výživě (mateřské mléko, umělé mléko, příkrmy). Zácpa u kojeného miminka nebývá tak častá jako zácpa u kojenců na umělé výživě. Že se jedná o zácpu, poznáte podle toho, že vyprazdňování provází pláč dítěte či jiné projevy bolesti, vyprazdňování je obtížné a stolice je tuhá.

U malých dětí se může zácpa objevit v podstatě při jakékoliv změně ve stravování (zavádění příkrmů, ukončení kojení aj.). Potíže se objevují často v souvislosti se zvýšeným stresem (např. při učení na nočník). Typickými důvody zácpy u dětí jsou změny v denním režimu – cestování, nástup do školky nebo školy. Dalšími příčinami bývá nedostatek tekutin a jejich zvýšené ztráty (např. při horečce, zvracení), nevhodná strava (bílé pečivo, loupaná rýže, čokoláda) a potravinové alergie (lepek, bílkovina kravského mléka). Některé děti záměrně přehlížejí nutkání na stolici, protože se obávají jít na cizí záchod, nechtějí odejít od hry nebo jim je vyprazdňování bolestivé či obecně nepříjemné.

Jak pomoct dítěti se zácpou?

Základním opatřením při zácpě je i u dětí dostatečný příjem tekutin a úprava stravy. Děti, které jsou plně kojeny, častěji přikládejte a nijak neomezujte domu kojení. Dětem na umělé výživě a těm, které již dostávají příkrmy, podávejte častěji kojeneckou vodu, ovocný, heřmánkový nebo bylinkový čaj či ředěné ovocné a zeleninové šťávy. Také existují speciální kojenecká mléka vhodná při zácpách a drobných trávicích obtížích. Z potravin vybírejte ty s vyšším množstvím vlákniny, jako je ovoce (především hrušky a švestky), zelenina a myslete na každodenní příjem kysaných mléčných výrobků (jogurty).

Jaké potraviny zařadit dětem do jídelníčku pro zdravé zažívání?
Z potravin vybírejte ty s vyšším množstvím vlákniny, jako je ovoce (především hrušky a švestky), zelenina a myslete na každodenní příjem kysaných mléčných výrobků (jogurty).

V léčbě zácpy u dětí se uplatňují především sirupy s laktulózou, přípravky s makrogolem nebo dětské glycerinové čípky. Při zácpě u kojenců přidejte i masáž bříška, cvičení nožičkami a častější polohování na bříško. Starší děti povzbuzujte k pohybu, například jízdu kočárkem nahraďte krátkou procházkou. K vyprázdnění potřebují mnohé děti svůj klid a soukromí. Proto jim je dopřejte a na dítě nespěchejte.

Zácpa je málo časté obtížné vyprazdňování stolice. Obvykle se o zácpě hovoří při méně než jedné stolici za tři dny, může se ale jednat i o každodenní vyprazdňování s nadměrným úsilím nebo pocitem nedokonalého vyprázdnění. V léčbě zácpy se uplatňují léčivé přípravky stimulující pohyb střev, zvětšující objem stolice a vázající vodu do střeva, nezbytná je souběžná úprava životosprávy – dostatečný příjem tekutin a vlákniny, pravidelný pohyb a snížení míry působení stresu.


  • Zácpa, průjem, zažívání

O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora

Upozornění