Vliv emocí na naše tělo

8. 2. 2021 · Mgr. Lukáš Novotný · 3 minuty čtení

Jak emoce ovlivňují naše návyky? Správná životospráva diabetiků dokáže výrazně ovlivnit hladinu krevního cukru i kompenzaci diabetu. I z těchto důvodu se neustále apeluje na to, aby dodržovali správný a vyvážený jídelníček. Málokdo si však uvědomuje, že životospráva není pouze o skladbě jídelníčku. Její nedílnou součástí jsou i emoce, podle kterých uvažujeme a jednáme.



Vliv emocí na naše tělo

Emoce a s tím spojené návyky

Člověk často nejí z hladu, ale v důsledku vnitřních podnětů – emocí, jež spouštějí tzv. emoční hlad. Pokud máte strach, něco vás trápí, jste nervózní, osamělí apod., máte často sklon zbavovat se těchto nepříjemných stavů jídlem. Někteří ve stresových situacích příjem potravy zase omezí a u dalších lidí se jídelníček vůbec nezmění. Proč tomu tak je?

Zvyk utěšovat své pocity jídlem se často vyvíjí v dětství – když jste byli hodní, dostali jste bonbon nebo sušenku. Nemusí se jednat pouze o negativní emoční stavy, i chvíle pohody podněcují ke konzumaci jídla. V těchto momentech fungujete na „autopilota“, ale vaše zautomatizované chování je nevhodný zlozvyk, který je potřeba nahradit vhodnějším.

Při budování nových návyků je vhodné upevňovat pouze to chování, které vede k příjemným pocitům. I vy zažijete situaci, kdy si uvědomíte, že používáte v „autopilotovi“ nevhodné spojení spouštěče a naučeného chování. V praxi to znamená, že stresovou situaci budete řešit tak, že sníte třeba tabulku čokoládu. Obsažené rychlé cukry se sice postarají o povolení napětí, ale jedná se pouze o dočasný stav, protože po chvilce přijdou výčitky a vy opět sáhnete po jídle.


Jídlo jako „uvolňovač“ nikdy nevyřeší vaše problémy. S tímto přístupem si naopak můžete vytvořit další zdravotní problémy – nadváha, pocit únavy, vysoký krevní tlak apod. Problémy, které si neseme v hlavě nikdy nevyřešíte jídlem. S emocemi se každý člověk musí naučit pracovat. Pamatujte na to a začněte trénovat, aby jídelní zlozvyk nebyl v režii autopilota a vy ho tak nedokázali ovládat.


Jak překonat emoční hlad

Uvědomte si, jak vás emoce vztahující se k nějaké situaci „vytáčejí“ a přispívají k tomu, abyste jedli, i když necítíte hlad. Problémem mohou být jak emoce vážící se na stres, tak umocňující pohodu. Zmapujte si, kolik a co sníte v důsledku tzv. emočního hladu.

Spouštěčem k „jídlu navíc“ mohou být různé problémové situace, na které reagujete stálou emocí – vztek, bezmoc. Konečným spouštěčem nejsou často samotné situace, ale emoce, které ve vás situace vyvolávají, nebo myšlenky, které za touto emocí stojí.

Zmapujte je a stanovte si, jak budete na danou emoci reagovat jinak než jídlem. Začněte s tou situací a emocí, která je podle vás nejjednodušší.

Vliv emocí na naše tělo 2

Osvojení nových reakcí

  • Během krizové situace si dopřejte čas na to, abyste si uvědomili, že se jedná pouze o emoční hlad. Pokuste se vzniklou emoci pojmenovat – tím od ní získáte odstup a ona bude slábnout.
  • Zabraňte „autopilotu“, aby sáhl ve stavu rozrušení hned po jídle. Připravte se na spouštěč předem a oslabte spojení spouštěče a reakce.
  • Nahraďte pocit libosti z „jídla navíc“ příjemným pocitem z nějaké aktivity – zavolám kamarádce, napustím si vanu s voňavou pěnou, půjdu na procházku se psem.
  • Jóga, relaxace, uvědomělé dýchání nebo automasáže vám pomůžou snížit psychické napětí.
  • Hovořte o tom, co vás rozčílilo. Neměli byste to držet v sobě.
  • Vybavte si příjemnou situaci a zakotvěte tento pozitivní vjem do nějakého gesta, které ve stresové situaci použijete. Po nácviku by pozitivní emoce vyvolané gestem měly přebít negativní emoce pramenící ze stresu.

I malý krok vede po čase k velkým změnám. Nezapomeňte se během své cesty pochválit a odměnit nějakou maličkostí, která vám udělá radost. Důležitou roli hraje také zpětná vazba, tj. oceňování úspěchu vašimi blízkými.

Držíme vám palce!

Články k tématu Vliv emocí na naše tělo

O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora

Upozornění