Teplota u psa – jak ji správně měřit a bezpečně snížit?

16. 9. 2024 · 5 minut čtení

Pokud se váš psí parťák začne znenadání chovat jinak než obvykle, vypadá unaveně, nechce žrát nebo u něj pozorujete jiné známky nepohody, může to být signál, že má horečku. Ta může mít celou řadu příčin. Pro zodpovědné chovatele je důležité vědět, jaká je normální teplota u psa, jak horečku rozpoznat a jak ji můžete sami doma snížit. Odpovědi na všechny tyto otázky najdete v našem článku.

Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Teplota u psa – jak ji správně měřit a bezpečně snížit?

Jaká je normální teplota u psa?

U zdravých psů se tělesná teplota přirozeně pohybuje v rozmezí 37,5 až 39 °C. V důsledku stresu nebo rozrušení však může dojít k normálnímu přechodnému zvýšení o 0,1 až 0,2 °C nad normu. Teplota u psa vyšší než 39,2 °C tedy obvykle znamená horečku. Psi menších plemen (jorkšír nebo čivava) mají vyšší tělesnou teplotu než psi větších plemen (zlatý retrívr, labrador), protože jejich metabolismus je o něco rychlejší.

Jak změřit teplotu u psa?

Existují dva typy teploměrů pro měření teploty u psa: bezkontaktní a digitální.

  • Bezkontaktní teploměry se umísťují do zvukovodu psa. V současné době existují ušní teploměry vyrobené přímo pro domácí zvířata. Vzhledem k různým velikostem a tvarům psích zvukovodů tyto teploměry však nejsou vždy přesné. Kromě toho může být přesnost měření negativně ovlivněna také přítomností chlupů, ušního mazu a nečistot nebo probíhající ušní infekcí. Teploměr se při vkládání do zvukovodu drží v úhlu 90° s hlavou psa. Pokud se zvíře příliš brání, nikdy nevkládejte teploměr do zvukovodu násilím.

  • Digitální teploměry se vkládají do řitního otvoru psa. Aby nedošlo k poranění citlivé oblasti konečníku, doporučuje se používat teploměr s ohebnou špičkou. Teploměr by měl být před měřením namazán vazelínou nebo dětským olejíčkem. Ideální je, když vám s měřením v konečníku někdo pomůže. Jedna osoba může psa držet za hlavu a druhou rukou mu podpírat břicho - psi mají totiž tendenci se při zavádění teploměru posadit. Druhá osoba pak opatrně zavede teploměr do konečníku psa do hloubky asi 1 až 2 cm. Jakmile se na displeji objeví teplota, teploměr lze vyjmout.
Lze použít k měření teploty u psa klasický rtuťový teploměr?
U psa nikdy nepoužívejte skleněné rtuťové teploměry, protože by mohlo dojít k vážnému poranění. Stejně tak nevkládejte teploměr psovi do tlamy. Měření v ústní dutině je náročné, navíc hrozí riziko pokousání nebo poškození teploměru.

Jak poznat zvýšenou teplotu?

Na rozdíl od lidí nepoznáme zvýšenou teplotu u psa tak, že se dotkneme jeho čela. Stejně tak nelze spoléhat na to, že teplota a vlhkost psího čenichu vypovídá o zdraví psa. Mnoho lidí se mylně domnívá, že pokud má pes suchý a teplý čenich, je nemocný, ale teplotu a vlhkost psího čenichu může ovlivnit mnoho dalších faktorů. Je lepší dotýkat se míst, kde má pes méně chlupů, jako je spodní strana ucha nebo slabiny. Stejně tak si můžete všimnout změny v chování psa.

Pes s horečkou může mít apatii k jídlu.
Podobně jako u lidí se může při horečce u psů objevit ztráta chuti k jídlu.

Horečka u psa a její příčiny

Horečka u psa může být zapříčiněna různými onemocněními a stavy. Může se jednat například o infekci, včetně bakteriálních, plísňových a virových onemocnění. Infekce může probíhat kdekoli v těle psa, nejčastěji se jedná o močové cesty, uši, kůži nebo zuby. Infekce se může šířit také z infikovaných ran, které mohly být způsobeny při šarvátce s jiným zvířetem nebo při úrazu (poškrábáním nebo pořezání). Horečka stejně tak může být příznakem vedlejších účinků očkování. V tom případě se objevuje obvykle do 24 až 48 hodin po podání vakcíny. K horečce může vést konzumace látek, které jsou pro psy jedovaté, včetně některých potravin (např. avokádo, čokoláda, hroznové víno, makadamové ořechy, sladidlo xylitol), rostlin jedovatých pro psy (např. aloe, filodendron, dieffenbachie) nebo lidských léků.

Příznaky horečky u psa

Na to, že pes má horečku, vás mohou upozornit např. tyto příznaky:

  • slabost a únava
  • nezájem o procházku nebo hru
  • ztráta chuti k jídlu
  • třesavka, zrychlené dýchání
  • lesklé a/nebo červené oči
  • horká kůže na vnitřní straně ucha nebo v tříslech
  • další příznaky celkového onemocnění, např. rýma, kašel, zvracení

Jak snížit teplotu u psa?

Pokud má váš pejsek horečku, je v první řadě důležité mu zajistit snadný přístup k čerstvé vodě, aby nedošlo k dehydrataci (můžete mu misku přisunout blíže k pelíšku, kde odpočívá). Dopřejte mu dostatek klidu a lehce stravitelnou stravu. Teplotu můžete snížit také tak, že ho položíte na chladicí podložku nebo v místnosti zapnete ventilátor či klimatizaci. Dbejte však na to, aby chladný vzduch nefoukal přímo na psa, protože by mu mohl způsobit nachlazení. Můžete použít i ručník namočený ve vlažné vodě a postupně mu ochlazovat tlapky, slabiny a oblast břicha. Dalším způsobem snižování horečky je postavit psa přímo do vany s vlažnou vodou bez ledu, přičemž vody stačí jen pár centimetrů na dně, aby byly ve vodě tlapky. Nikdy psa ale náhle nesprchujte ledovou vodou, protože to by mohlo u něj mohlo vyvolat šokovou reakci.

Co dělat při vysoké horečce?
Pokud je teplota psa vyšší než 40,5 °C nebo pozorujete výraznou změnu chování či je-li přítomno prudké zvracení, je vhodné kontaktovat a navštívit veterinárního lékaře.

Léky na teplotu u psa

Nepodávejte psovi žádné léky na snížení teploty určené pro lidi! Tyto léky mohou být pro psa toxické a místo pomoci můžete svému mazlíčkovi způsobit další vážnější problémy, bohužel dokonce i smrt. Při podání paracetamolu (Paralen, Panadol) může dojít k poškození až selhání jater. Lék ibuprofen (Ibalgin, Brufen) zase může u psa způsobit žaludeční vředy nebo poškození ledvin. Nespoléhejte ani na dětské formy výše uvedených léků, i ty jsou pro psy nebezpečné.

Veterinární lékař může na základě vyšetření předepsat vašemu psovi veterinární léky na snížení teploty nebo v případě potřeby antibiotika. Mezi nejčastěji podávané léky patří léky s účinnou látkou meloxikam, karprofen, ketoprofen, metamizol nebo léky ze skupiny tzv. koxibů. Tyto veterinární léky jsou vázány na lékařský předpis a je důležité dodržovat dávkování určené veterinárním lékařem. V některých závažnějších případech je nutná hospitalizace nebo infuzní terapie.



Články k tématu Teplota u psa – jak ji správně měřit a bezpečně snížit?

O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora

Upozornění