Spála – příznaky a léčba

12. 12. 2022 · PharmDr. Hana Vondrušková · 6 minut čtení

Spála (lat. scarlatina) je akutní zánět krčních mandlí doprovázený kožními příznaky. Toto nepříjemné a bolestivé onemocnění se vyskytuje nejčastěji u dětí v předškolním a školním věku. Co spálu způsobuje, jak ji poznat, jak se léčí a jaká je prevence? Vše se dozvíte v následujícím článku.

Spála  příznaky a léčba
Mezi typické příznaky spály patří tzv. malinový jazyk.

Co je to spála?

Spála je bakteriální onemocnění vyvolané streptokokem skupiny A. Konkrétně se jedná o Streptococcus pyogenes, který se označuje také jako spálový bacil. Hlavním příznakem spály je akutní zánět mandlí, tj. angína. Pro spálový bacil je typické, že produkuje tzv. Dickův erytrogenní toxin, jehož působením vznikají kožní projevy spály (vyrážka, zarudlé tváře, malinový jazyk). Pokud původce pronikne do organismu kůží, a nikoliv sliznicí dýchacích cest, může se projevit pouze kožními příznaky v tomto případě hovoříme o tzv. ranné spále.

 


Spála u dětí přenos a inkubační doba

Spála nejčastěji postihuje předškoláky a školáky. Spála se přenáší vzdušnými kapénkami nebo prostřednictvím infikovaných předmětů (např. společné hračky, nádobí, oblečení atd.). Typickým pacientem je dítě ve věku 3-10 let. Inkubační doba spály je 2 až 5 dnů. Jedná se o onemocnění, které se zpravidla vyskytuje v dětských kolektivech nebo v rodinách. Méně často mohou onemocnět i dospělí, kteří jsou s nemocnými dětmi v kontaktu, rizikovým faktorem je oslabený imunitní systém.

Spála a její příznaky

Pro spálu jsou charakteristické tyto příznaky:

  • Spálová angína velmi silná bolest v krku, oteklé krční mandle s bílými či zažloutlými potahy (čepy), obtíže s polykáním.
  • Zarudlý obličej, přičemž jeho střed zůstává bledý (Filatovův příznak).
  • Vyrážka obvykle nastupuje několik dní po bolesti v krku, pupínky jsou na dotek drsné jako husí kůže nebo krupička. Nejdříve se spálová vyrážka objevuje v obličeji, na krku, výsev pak pokračuje na trupu a končetinách. Při zatlačení na postiženou kůži místo zesvětlá.
  • Malinový jazyk jazyk jasně červené barvy.
  • Zarudlé záhyby kůže kožní rýhy v oblasti třísel, podpaží, kolenou atd. mají tmavší červenou barvu než okolní vyrážka.
  • Drobné papulky v oblasti lůžek nehtů a na boltcích (Šrámkův příznak).

Kožní příznaky obvykle odezní přibližně do týdne, postižená kůže se poté začíná olupovat.

Další celkové příznaky spály:

  • horečka (nad 38,5 ˚C), zimnice, spála bez horečky je vzácná
  • zvětšené mízní uzliny na krku, bolestivé při stlačení
  • nevolnost, zvracení, bolesti břicha
  • bolesti hlavy

Léčba spály antibiotika

Při podezření na spálu je třeba vyhledat lékaře. Pokud lékař diagnózu potvrdí (fyzikální vyšetření, ordinační strep-test, CRP event. odeslání stěru z hltanu do laboratoře), přicházejí ke slovu antibiotika. Lékem první volby je penicilin, při alergii na něj pak jiná antibiotika. Léčba trvá zpravidla 10 dní. Při antibiotické léčbě je velmi důležité dobrat celou dávku předepsaných léků, a to i v případě, že došlo k úlevě od příznaků, protože nedostatečně léčená spála může mít celou řadu závažných následků např. postižení srdce, ledvin, kloubů, nervového systému či kůže. Pokud se při antibiotické léčbě stav nelepší po 3-4 dnech, je třeba informovat lékaře, který zváží další postup, event. změnu antibiotika. Spálovou vyrážku není třeba nijak ošetřovat.

Po celou dobu léčby spály je třeba dodržovat klid na lůžku, i když se dítě již cítí lépe. U těžších forem spály je nutná hospitalizace. Po ukončení léčby může lékař předepsat kontrolní laboratorní vyšetření krve.


Režimová a úlevová opatření při spále

  • Základním opatřením je izolace nemocného, která by měla trvat 7 dní.

  • Pohlídejte, aby dítě mělo dostatek tekutin, abychom zabránili dehydrataci (i když se dítěti špatně polyká).

  • Podávejte pokrmy, která se snadno polykají vlažná polévka, kaše, může být i zmrzlina.

  • Vhodné je  zvlhčování vzduchu příliš suchý vzduch dráždí bolavý krk.

  • Při úklidu během nemoci dítěte není vhodné používání čisticích prostředků, který dráždí dýchací cesty (např. s obsahem chlóru).

Pomoc z lékárny při spále

Preventivní opatření proti spále

Očkování proti spále bohužel neexistuje a je možné onemocnět jí několikrát za život. V její prevenci je proto důležité především dodržovat základní hygienická pravidla a posilovat imunitní systém.

  • Při kašlání nebo kýchání naučte děti zakrývat si ústa.
  • Důležitá je hygiena rukou děti od malička učte umývat si ruce před jídlem, po návratu z venku apod.
  • Děti by se s kamarády v kolektivu neměly dělit o skleničky, lahve na pití, příbory ani jídlo.
  • Základem prevence všech infekčních onemocnění je silný imunitní systém proto dbejte na zdravou a vyváženou stravu, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, kvalitní spánek apod.


Články k tématu Spála – příznaky a léčba

O autorovi
PharmDr. Hana Vondrušková
PharmDr. Hana Vondrušková
Jsem absolventkou magisterského studijního oboru Farmacie na Univerzitě Karlově v Hradci Králové. Jelikož se farmacie stala kromě budoucího povolání zároveň i mým koníčkem, pokračovala jsem po „státnicích“ ve studiu dále a po složení rigorózní zkoušky v roce 2018 jsem získala akademický titul PharmDr. Poradenství v lékárně považuji za nedílnou součást zdravotní péče. Často se v lékárnách setkávám se situacemi, kdy pacient se svými zdravotními obtížemi nechce/nemůže navštívit lékaře. A v tuto chvíli zastoupí odborné poradenství lékárníci. Můžeme tak pomoci zachytit nejen rané počátky onemocnění, ale též poradit s efektivní samoléčbou tak, aby v lehčích případech ani žádná lékařská pomoc nebyla nutná.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Hana Vondrušková
PharmDr. Hana Vondrušková
Jsem absolventkou magisterského studijního oboru Farmacie na Univerzitě Karlově v Hradci Králové. Jelikož se farmacie stala kromě budoucího povolání zároveň i mým koníčkem, pokračovala jsem po „státnicích“ ve studiu dále...
Číst více od autora

Upozornění