Škytavka – co ji spouští a jak ji zastavit?
Škytavka není nic neobvyklého. Když začneme škytat, obvykle někdo z okolí prohlásí: „Asi na tebe někdo myslí!“ To je sice moc hezké vysvětlení, ale realita je trošku jiná. Podívejme se společně, jak je to se škytavkou doopravdy, co ji způsobuje a jak se jí zbavit. Věděli jste třeba, že může trvat i několik dní či měsíců?
Obsah článku
Co je to škytavka?
Škytavka, odborně singultus, je definována jako pravidelné nekontrolovatelné stahování bránice, které vede k prudkému nádechu a okamžitému uzavření hlasivek, což vyvolá typický zvuk – „škyt“ čili škytnutí. Škytavka obvykle vzniká podrážděním bránice nebo nervů, které ji ovládají (bloudivý nerv, brániční nerv). Ve většině případů je škytavka neškodná, trvá jen několik minut a odezní sama od sebe, vzácněji ale může být i dlouhodobá a upozornit na vážnější problém. Škytavka se vyskytuje u dětí i dospělých, častěji ji mívají muži.
Jaké typy škytavky existují?
Podlé délky trvání rozdělujeme škytavku na tři hlavní typy, běžnou akutní, perzistentní a chronickou.
Příčiny škytavky
Škytavka může mít celou řadu příčin, od banálních, jako je přejedení nebo pití nadměrného množství sycených nápojů, až po závažné poruchy nervového systému. Příčiny lze rozdělit podle typu škytavky:
Akutní škytavka – příčiny
Dlouhodobá nebo chronická škytavka – příčiny
Jak se zbavit škytavky?
Pokud škytavka trvá déle než pár minut, je velmi obtěžující. Návodů, jak se běžné škytavky zbavit, existuje celá řada. Nejedná se sice o zaručená a vědecky prověřená řešení (studií, které se věnují škytavce není mnoho), ale vyzkoušet je samozřejmě můžete. Některé tipy jsou notoricky známé, jinými vás možná trochu překvapíme. Všechny pomáhají stimulovat nervy spojené s bránicí nebo obnovit normální dýchací rytmus. Zde jsou:
- Zhluboka se nadechněte a na chvilku zadržte dech (10 - 20 sekund). Několikrát opakujte.
- Uvolněte se a dýchejte velmi pomalu a kontrolovaně.
- Zkuste chvilku dýchat do papírového sáčku (dojde ke zvýšení hladinu oxidu uhličitého v krvi, což může pomoci uvolnit bránici).
- Snězte lžičku krystalového cukru (či kostku cukru) nebo zkuste cucat citron.
- Zatáhněte se za jazyk.
- Velmi pomalu vypijte trochu studené vodu.
- Před zrcadlem si jemně stiskněte lžičkou čípek v krku. (Pozor na dávivý reflex!)
- Pokuste se záměrně zalapat po dechu, zakašlat nebo říhnout.
- Přitáhněte kolena k hrudníku a v této poloze setrvejte.
- Vyzkoušejte Valsalvův manévr - zavřete ústa, stiskněte si nos a silně vydechnete.
Prevence škytavky
Prevence škytavky vychází z jejích příčin a zahrnuje několik jednoduchých opatření, která pomáhají eliminovat podráždění bránice. Jezte a pijte střídmě, po menších porcích. Jídlo nehltejte, dopřejte si na něj dostatek času. Vyhněte se syceným nápojům, omezte silně kořeněná a pikantní jídla. Jídla a nápoje by měly mít příjemnou teplotu, vyhněte se příliš horkému i příliš studenému. V neposlední řadě omezte kouření a alkohol.
Škytavka u dětí
Škytavka u dětí a novorozenců je velmi běžná a obvykle neškodná, vyskytuje se dokonce již v prenatálním stádiu. Škytavka u novorozenců a kojenců je relativně běžná, protože jejich bránice je citlivější a snadno reaguje na podněty, jako je krmení, změny teploty či polohy. Může se objevit během kojení, když miminko polkne vzduch. Pozor, škytavku u dětí může vyvolat také cizí předmět v uchu, protože v této situaci dochází k dráždění bloudivého nervu.
Kdy se škytavkou k lékaři?
V dostupných doporučeních se uvádí, že pokud škytavka trvá déle než 48 hodin, je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud je ale stav neúnosný, můžete se vydat pro odbornou pomoc i dříve (po několika hodinách).