Škytavka – co ji spouští a jak ji zastavit?

1. 11. 2024 · 4 minuty čtení

Škytavka není nic neobvyklého. Když začneme škytat, obvykle někdo z okolí prohlásí: „Asi na tebe někdo myslí!“ To je sice moc hezké vysvětlení, ale realita je trošku jiná. Podívejme se společně, jak je to se škytavkou doopravdy, co ji způsobuje a jak se jí zbavit. Věděli jste třeba, že může trvat i několik dní či měsíců?

PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
Škytavka – co ji spouští a jak ji zastavit?

Co je to škytavka?

Škytavka, odborně singultus, je definována jako pravidelné nekontrolovatelné stahování bránice, které vede k prudkému nádechu a okamžitému uzavření hlasivek, což vyvolá typický zvuk – „škyt“ čili škytnutí. Škytavka obvykle vzniká podrážděním bránice nebo nervů, které ji ovládají (bloudivý nerv, brániční nerv). Ve většině případů je škytavka neškodná, trvá jen několik minut a odezní sama od sebe, vzácněji ale může být i dlouhodobá a upozornit na vážnější problém. Škytavka se vyskytuje u dětí i dospělých, častěji ji mívají muži.

Bránice a její funkce
Bránice je velký sval, který odděluje hrudní dutinu od dutiny břišní. Hraje klíčovou roli v dýchacím procesu. Při stažení bránice zvětšuje objem hrudníku a umožňuje vzduchu vstoupit do plic (nádech). Když se uvolní, pohybuje se zpět nahoru a vytlačuje vzduch z plic (výdech). Bránice také pomáhá s dalšími funkcemi, jako je stabilizace trupu při fyzické aktivitě a podpora dalších tělesných činností (kašlání, zvracení nebo tlačení při vyprazdňování). Její poškození nebo podráždění může vést k dýchacím problémům nebo ke škytavce.

Jaké typy škytavky existují?

Podlé délky trvání rozdělujeme škytavku na tři hlavní typy, běžnou akutní, perzistentní a chronickou.

Běžná (akutní) škytavka
Perzistentní škytavka
Chronická škytavka
Víte, že?
... předčasně narozené děti mohou trávit asi 2 % času škytáním? Někteří vědci se domnívají, že škytání pomáhá jejich dýchacím svalům. To ukazuje, že škytavka může být vývojovou funkcí, zejména v děloze, kde připravuje dítě na to, aby se vyrovnalo s životem „venku“.

Příčiny škytavky

Škytavka může mít celou řadu příčin, od banálních, jako je přejedení nebo pití nadměrného množství sycených nápojů, až po závažné poruchy nervového systému. Příčiny lze rozdělit podle typu škytavky:

Akutní škytavka – příčiny

Přílišné roztažení žaludku
Náhlé změny teploty
Stres nebo vzrušení
Alkohol a kořeněná jídla
Kouření

Dlouhodobá nebo chronická škytavka – příčiny

Podráždění bloudivého nebo bráničního nervu
Poruchy centrálního nervového systému
Metabolické poruchy
Léky
Anestezie, chirurgické zákroky, vyšetření
Tipy, jak zastavit škytavku, zahrnují i cucání kstky cukru či citronu.
Tipů, jak zastavit škytavku, je mnoho, např. zadržování dechu, rozpuštění kostky cukru pod jazykem nebo cucání citronu.

Jak se zbavit škytavky?

Pokud škytavka trvá déle než pár minut, je velmi obtěžující. Návodů, jak se běžné škytavky zbavit, existuje celá řada. Nejedná se sice o zaručená a vědecky prověřená řešení (studií, které se věnují škytavce není mnoho), ale vyzkoušet je samozřejmě můžete. Některé tipy jsou notoricky známé, jinými vás možná trochu překvapíme. Všechny pomáhají stimulovat nervy spojené s bránicí nebo obnovit normální dýchací rytmus. Zde jsou:

  • Zhluboka se nadechněte a na chvilku zadržte dech (10 - 20 sekund). Několikrát opakujte.
  • Uvolněte se a dýchejte velmi pomalu a kontrolovaně.
  • Zkuste chvilku dýchat do papírového sáčku (dojde ke zvýšení hladinu oxidu uhličitého v krvi, což může pomoci uvolnit bránici).
  • Snězte lžičku krystalového cukru (či kostku cukru) nebo zkuste cucat citron.
  • Zatáhněte se za jazyk.
  • Velmi pomalu vypijte trochu studené vodu.
  • Před zrcadlem si jemně stiskněte lžičkou čípek v krku. (Pozor na dávivý reflex!)
  • Pokuste se záměrně zalapat po dechu, zakašlat nebo říhnout.
  • Přitáhněte kolena k hrudníku a v této poloze setrvejte.
  • Vyzkoušejte Valsalvův manévr - zavřete ústa, stiskněte si nos a silně vydechnete.
Léky na škytavku
Při dlouhodobé škytavce může lékař doporučit některé léky. Lék, který by byl určen přímo k zastavení škytavky, sice neexistuje, na základě zkušeností ale lékaři některé léky předepsat mohou. Jedná se např. o antipsychotické léky, léky na uklidnění, léky k léčbě epilepsie, léky proti nevolnosti, svalová relaxancia či léky na krevní tlak. Léčba chronické škytavky je velmi důležitá, pokud se neléčí, vede k nespavosti, vyčerpání, podvýživě, úbytku hmotnosti a celkovém strádání organismu.

Prevence škytavky

Prevence škytavky vychází z jejích příčin a zahrnuje několik jednoduchých opatření, která pomáhají eliminovat podráždění bránice. Jezte a pijte střídmě, po menších porcích. Jídlo nehltejte, dopřejte si na něj dostatek času. Vyhněte se syceným nápojům, omezte silně kořeněná a pikantní jídla. Jídla a nápoje by měly mít příjemnou teplotu, vyhněte se příliš horkému i příliš studenému. V neposlední řadě omezte kouření a alkohol.

Škytavka u dětí

Škytavka u dětí a novorozenců je velmi běžná a obvykle neškodná, vyskytuje se dokonce již v prenatálním stádiu. Škytavka u novorozenců a kojenců je relativně běžná, protože jejich bránice je citlivější a snadno reaguje na podněty, jako je krmení, změny teploty či polohy. Může se objevit během kojení, když miminko polkne vzduch. Pozor, škytavku u dětí může vyvolat také cizí předmět v uchu, protože v této situaci dochází k dráždění bloudivého nervu.

Jak ulevit miminku od škytavky?
Nezapomínejte miminko po krmení nechat odříhnout, což pomůže uvolnit spolykaný vzduch. Udržujte klidné prostředí v domácnosti, stres nebo náhlé pohyby mohou škytavku vyvolat. Jemná masáž zádíček miminka pomůže uvolnit bránici. Pokud škytavka trvá dlouho nebo se opakuje příliš často, poraďte se s pediatrem.

Kdy se škytavkou k lékaři?

V dostupných doporučeních se uvádí, že pokud škytavka trvá déle než 48 hodin, je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud je ale stav neúnosný, můžete se vydat pro odbornou pomoc i dříve (po několika hodinách).


O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém materiálu. V rámci úspěšného týmu jsem se zúčastnil řady mezinárodních projektů včetně publikací v odborných zahraničních časopisech. Po obhájení disertační práce vedla má cesta do lékárny. V roce 2016 jsem nastoupil na pozici lékárníka v liberecké pobočce Dr. Max. Moje zaujetí a záliba v číslech, moderních trendech a technologiích mě v rámci společnosti postupně dovedly k novým projektům – aktuálně zajišťuji odborné a provozní vedení několika e-shopových poboček. Současně se jako autor podílím na publikování článků se zdravotní tematikou, což mi pomáhá sledovat aktuální dění v oboru. Ve volném čase se věnuji cestování a počítačovým hrám. V pracovním i osobním životě zastávám přístup „Když už něco děláš, dělej to pořádně!“.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém...
Číst více od autora