Silná menstruace – příčiny a příznaky
Silné menstruační krvácení je popisováno jako nadměrná menstruace vyskytující se v několika po sobě jdoucích cyklech v jinak normálním menstruačním cyklu. Jde do značné míry o subjektivní definici, protože to, co představuje silné krvácení pro jednu ženu, může být pro jinou zcela normální. Jaké jsou hlavní příčiny silné menstruace, kdy k ní nejčastěji dochází a jak tento palčivý problém řešit?
Obsah článku
Co je to silná menstruace?
Běžný menstruační cyklus trvá 21 až 35 dnů s krvácením nepřesahujícím dobu sedmi dnů a úbytkem krve v rozmezí od 30 do 40 mililitrů. Silné krvácení se objevuje nečekaně nebo trvá neobvykle dlouhou dobu nebo je charakteristické abnormální intenzitou. Silné menstruační krvácení neboli menoragie je odborně definováno jako krevní ztráta dosahující 80 ml nebo více za jeden menstruační cyklus. Zhruba jedna z pěti žen v reprodukčním věku trpí tímto silným menstruačním krvácením.
Související kategorie produktů:
Hlavní příčiny silné menstruace
Příčin silného krvácení existuje celá řada. Důležité je ale rozlišit, zda se jedná o jednorázovou epizodu, či zda se obtíže opakují každý měsíc. V takovém případě je nutná návštěva gynekologa, který provede patřičná vyšetření k odhalení příčiny a následně doporučí další postup, jak těmto problémům předejít. Jednou z častých příčin je hormonální nerovnováha, kterou způsobuje kolísání hladin estrogenů a progesteronů. Jestliže je hladina estrogenu nad míru vysoká, dochází k zesílení děložní sliznice, což vede k silnému menstruačnímu krvácení. Další příčinou může být porucha štítné žlázy, při jejíž nedostatečné funkci může nastat i silné menstruační krvácení.
Silné menstruační krvácení mohou mít na svědomí i některá onemocnění jako endometrióza, adenomyóza, děložní polypy, děložní fibroidy, pánevní zánětlivá nemoc (PID), krvácivé poruchy (hemofilie, Von Willebrandova choroba), nádory (rakovina děložního čípku, dělohy, vaječníků). Dále může silná menstruace souviset s užíváním některých léků (léky na ředění krve) nebo s vysazením antikoncepce. Náhlé silné krvácení může být projevem mimoděložního těhotenství či samovolného potratu.
Příznaky silné menstruace
Obecně lze za silné menstruační krvácení pokládat krvácení, které tak žena sama vnímá a které snižuje kvalitu jejího života. Silné menstruační krvácení často doprovází další komplikace, mezi které patří krevní menstruační ztráta větší než 80 mililitrů, krvácení trvající déle než 7 dnů, objevují se krevní sraženiny větší než jeden centimetr, je potřeba dvojité hygienické ochrany či nutnost výměny vložek či tamponů do jedné hodiny, silné noční krvácení vyžadující častou výměnu vložek, intervaly mezi krvácením kratší než 21 dnů nebo naopak delší než 35 dnů, neschopnost vykonávat běžné denní činnosti kvůli silnému menstruačnímu toku, zásah do sociální a emoční sféry (snížená sebedůvěra, nejistota), silné menstruační bolesti, příznaky anémie (zvýšená únava, bledost…)
Diagnostika
V prvním kroku lékař posoudí anamnézu a průběh předchozích menstruačních cyklů. Dále se pacientky dotazuje na délku a intenzitu krvácení, na přítomnost krevních sraženin, jak často je nutno měnit menstruační vložky a tampony, na příznaky anémie a zda vlivem silného menstruačního krvácení nedochází k omezení pracovního a osobního života.
K posouzení intenzity krvácení lze využít skórovací systém PBAC (Pictorial Blood Assessment Chart). Jedná se o metodu, při které pacientka zaznamenává počet použitých vložek či tamponů a současně subjektivně udává míru jejich prokrvácení, výskyt sraženin nebo silného krvácení.
Samotné vyšetření pacientky zahrnuje kompletní gynekologické vyšetření (palpační, ultrazvukové a eventuálně i histologii vzorku děložní sliznice). U žen s podezřením na velké krevní ztráty se provádí základní krevní obraz a stanovuje se hladina feritinu.
Léčba při silném menstruačním krvácení
Většina metod léčby spadá do rukou lékaře. Pokud je příčinou silného menstruačního krvácení onemocnění (polyp, PID…), je nutné se v první řadě zaměřit na léčbu konkrétního zdravotního problému.
Jak zastavit silné menstruační krvácení?
Při léčbě silného menstruačního krvácení mohou dále pomoci například antikoncepční metody, kdy lze hormonální výkyvy ustálit pomocí antikoncepčních pilulek nebo zavedením hormonálního nitroděložního tělíska. Pomoci také mohou receptově vázané léky, např. progesteron, volně prodejný Ascorutin a na bolesti běžně dostupná analgetika.
Další možností je chirurgický zákrok určený k odstranění děložních polypů, kyretáž k částečnému odstranění děložní sliznice a v nejtěžších případech hysterektomie, kdy dochází k úplnému odstranění dělohy.
Ženské bylinky pro menstruační komfort
Jestliže se chce žena vydat přírodní cestou, pomoci mohou bylinné čaje a odvary, které mají pozitivní vliv na hladinu hormonů v ženském organismu – kontryhel, šalvěj, řebříček, měsíček, tymián, třezalka nebo pupalka dvouletá.