Sebepozorování, aneb jak věnovat pozornost sám sobě

9. 2. 2021 · Mgr. Lukáš Novotný · 3 minuty čtení

Máte odhodlání, dostatek sebedůvěry a již se začínáte připravovat na změnu ve svých návycích. Než si určíte konkrétní cíl, zmapujte si co nejvíce faktorů, které vás ovlivňují a mohou mít významný vliv na splnění nebo nesplnění vašeho cíle. Pokud trénujete nový návyk, měly by k tomu být co nejpříznivější okolnosti, jak vnitřní (dostatek energie), tak vnější (prostředí, které vám neklade překážky pro plnění vašich dílčích cílů). Sebepozorování slouží k nalezení konkrétních faktorů, které mají vliv na vaši psychickou, fyzickou a sociální pohodu – zdraví – a v neposlední řadě také na pokles váhy. Věnujte sami sobě alespoň týden pozornosti, která vás nic nestojí, nic nevezme a mnoho prozradí.



Sebepozorování, aneb jak věnovat pozornost sám sobě

Důležitost spánku

Spánek je pro změnu návyků velmi důležitým faktorem. Ráno se předsevzetí dodržují daleko lépe, protože v průběhu dne, zejména pokud je náročný na sebekontrolu a rozhodování, postupně vyčerpáváte svoji energii. Tu pak doplňujete z jídla, i když nemáte hlad, což není dobrý nápad. Kvalitní spánek vám zajistí energii na celý den, zatímco sladké povzbuzení jen na několik málo hodin.
Při únavě jste daleko náchylnější k porušování svých předsevzetí – únava je nepřítelem sebezdokonalování.

Pokud málo spíte, není řešením si pouze říci „budu chodit spát o hodinu dřív než dosud“. Zamyslete se nad konkrétními vzorci chování, které vedou ke zkracování spánku, a trénujte jejich změnu. Pokud například usínáte u televize a nemáte sílu vstát, abyste udělali všechny rutinní úkony před spaním (příprava věcí do práce, mytí, braní léků), udělejte je předtím, než usednete k televizi. Pokud si prodlužujete dobu volného času na úkor spánku, věnujte se oblasti time managementu (nahrajte si např. programy v televizi, na které se chcete dívat – ušetříte výrazně čas strávený u televize cíleným výběrem a nemusíte sledovat reklamy). Při kratší době spánku se navíc zvyšuje hladina hormonu ghrelin, který podporuje chuť k jídlu.


Náročnost dne

Vnímejte, kdy máte den nejnáročnější, kdy naopak nejvolnější, zda tomu uzpůsobujete přiměřeně i energetickou vydatnost jednotlivých pokrmů, pohybovou aktivitu a zda dokážete rozložit síly úměrně všem aktivitám, kterým se chcete věnovat. Psychická pohoda a schopnost zvládnout vše, co byste si přáli, je důležitým předpokladem úspěchu a spokojenosti. „Naložte si proto na svá záda“ jen to, co jste skutečně schopni „unést“ a delegujte některé povinnosti na druhé.

Stres

Zaznamenávejte stupeň stresu, udělejte si vlastní škálování a každému dni přiřaďte body, smajlíky apod. Připište, jak jste na stres reagovali – zda jste ho řešili např. jídlem, kouřením apod. nebo vhodnějším způsobem. Omezení či zmírnění stresu nebo vhodná reakce na něj má velmi pozitivní vliv na naše tělo i duši.

Vypracováno ve spolupráci se STOB.

Články k tématu Sebepozorování, aneb jak věnovat pozornost sám sobě

O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora

Upozornění