Schizofrenie – příznaky, příčiny a léčba
Schizofrenie je duševní choroba, která vážně narušuje schopnost vnímání, myšlení a vyjadřování emocí. Nemoc se zpravidla objevuje v mladším věku (mezi 15. a 35. rokem) a potýká se s ní přibližně každý stý člověk. Jaké jsou příčiny a příznaky onemocnění? Je schizofrenie vyléčitelná? Odpovědi nejen na tyto otázky se dočtete v našem článku.
Co je to schizofrenie?
Schizofrenie patří mezi tzv. psychotické poruchy. Narušuje schopnost nemocného fungovat v běžném životě. Pacient se schizofrenií slyší a vidí věci, které nejsou skutečné, a pod vlivem svých představ ztrácí kontakt s realitou a chová se nesrozumitelně. Nemoc často doprovází snížená schopnost vnímat emoce a reagovat na ně.
Jedná se o epizodickou nemoc, to znamená, že se u pacientů se schizofrenií klidnější období nemoci střídá s psychickou krizí („atakou“). Zhruba v 75 % případů se objevuje nejprve prodromální fáze s negativními symptomy (deprese, paranoidita, vznětlivost).
Příčiny schizofrenie
Významnou roli v rozvoji onemocnění hraje dědičnost nemoci. Samotná nemoc nejčastěji vzniká na základě vrozené genetické predispozice a následného spouštěče. Tím může být alkohol, marihuana či jiné drogy, nebo nadměrná psychická zátěž. Diskutuje se o souvislosti schizofrenie s podvýživou matky v 1. trimestru těhotenství, komplikovaným porodem, prodělaným infekčním onemocněním v těhotenství či necitlivém vztahu rodičů k dítěti.
Jaké jsou hlavní příznaky?
Vlastnímu onemocnění často předchází období trvající několik měsíců (až let), kdy je již možné pozorovat změny v chování. K časným varovným příznakům, které mohou poukazovat na počátky schizofrenie, patří nízká výkonnost, poruchy spánku, neobvyklé myšlenkové pochody, deprese nebo potíže se soustředěním a pamětí. Aby však mohla být schizofrenie s určitostí diagnostikována, příznaky musí trvat alespoň jeden měsíc.
Lékaři rozlišují dvě skupiny příznaků, které se označují jako pozitivní (něco u dotyčné osoby „přebývá“) a negativní (něco „chybí“). Mezi pozitivní příznaky schizofrenie patří:
- halucinace: pacient slyší a vidí věci, které ostatní nevnímají, a zpravidla má pocit, že mu někdo myšlenky odnímá nebo naopak vnucuje
- bludy: mylné představy, které nemocný pokládá za pravdivé a nelze mu je vyvrátit
- zmatené myšlení a řeč
- neúčelné jednání
Méně nápadně se projevují negativní příznaky. V důsledcích bývají však závažnější a hůře se léčí. Typickými negativními příznaky jsou:
- apatie
- ztráta prožitku radosti (anhedonie)
- sociální stažení
- omezení komunikace (alogie)
- potíže s rozhodováním
- ztráta motivace a vůle (abulie)
Podle druhu příznaků se rozlišuje několik typů schizofrenie. Nejběžnějším je paranoidní schizofrenie, kdy nemocný trpí bludy, které jsou často provázeny smyslovými halucinacemi. U pacienta může být pozorováno i agresivní chování.
Hebefrenní schizofrenie zpravidla začíná u mladých lidí ve věku 15‒25 let. Jejím typickým znakem jsou poruchy chování, kdy pacienti mohou působit, jako by prožívali opožděnou pubertu. Chronickou formou schizofrenie je reziduální schizofrenie doprovázená zhoršujícími se negativními příznaky. Vzácným typem je simplexní schizofrenie s typickým plíživým průběhem, která je charakteristická uzavřeností pacienta a ztrátou zájmu o sebe a okolí. Spolu se schizofrenií se může vyskytovat i deprese.
Diagnóza a léčba
Diagnostika schizofrenie je vzhledem k různorodosti příznaků složitá a patří do psychiatra. Pomáhají pohovory s dotyčnou osobou a psychologické testy.
Příznaky nemoci jsou důsledkem narušené rovnováhy mezi neurotransmitery (mediátory) v mozku, změny se týkají především hladin dopaminu a serotoninu. Jde o látky, které zprostředkovávají přenos informací mezi nervovými buňkami. Antipsychotika (léky, kterými se schizofrenie léčí) pomáhají ztracenou rovnováhu opět vyrovnat, a tím obnovit normální fungování mozku.
Typická antipsychotika (neboli klasická antipsychotika) potlačují činnost dopaminových receptorů, a tlumí tak bludy, halucinace a potlačují případnou agresi. Mohou být spojena s nežádoucími účinky (celkový útlum, třes nebo svalová ztuhlost). Atypická antipsychotika jsou modernější léky, které působí na úrovni více receptorů. Pomáhají proto zmírňovat i negativní příznaky schizofrenie (apatii, ztrátu motivace aj.) a navíc zlepšovat kognitivní funkce pacienta (paměť, schopnost učení). Mívají také méně nežádoucích účinků.
Schizofrenie u dětí
Schizofrenie v dětském věku je naštěstí vzácná. Pokud se však rozvine, bývá těžké ji odhalit. Na rozdíl od dospělých děti většinou nezažívají bludy a halucinace. Typické je pro ně zmatené myšlení, výbuchy emocí, chorobné lhaní a narušení citového vztahu k lidem. Projevit se mohou poruchy motoriky. Léčba zahrnuje užívání antipsychotik určených pro dětský věk a psychoterapii. Speciálně u dětských pacientů mají důležitou roli rodiče, kteří mohou svojí trpělivostí a pochopením velmi napomoci procesu léčby.
Prevence schizofrenie
Prevencí před rozvojem nemoci je zejména zdravý životní styl – psychická pohoda, dostatek odpočinku a spánku, pravidelný pohyb, pestrá strava bohatá na ovoce a zeleninu. Klíčové je omezení nebo vyvarování se rizikových faktorů – stresu, kouření, alkoholu, drog. Důležité je rovněž fungující a harmonické rodinné zázemí.
Schizofrenie se někdy označuje jako třetinová nemoc. Znamená to, že zhruba třetina pacientů se vyléčí a vrátí k běžnému životu, u další třetiny osob dochází k výraznému zlepšení, ale některé příznaky se vracejí. Poslední třetina lidí se s příznaky nemoci potýká po celý svůj život. Pokud máte podezření, že se potýkáte s příznaky schizofrenie, případně byste chtěli pomoci někomu ve svém okolí, poraďte se s lékařem. Tak jako u většiny nemocí i zde platí, že čím dříve se s léčbou začne, tím vyšší je šance, že bude úspěšná.
Zdroje:
- https://www.nzip.cz/clanek/716-schizofrenie-diagnoza-a-lecba
- https://www.schizofrenie.psychoweb.cz/
- https://neurologie.lf1.cuni.cz/1LFNK-352-version1-neurobiologie_schizofrenie_2020.pdf
- https://www.solen.cz/pdfs/psy/2021/03/04.pdf
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/schizophrenia/symptoms-causes/syc-20354443
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/schizophrenia/diagnosis-treatment/drc-20354449
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4159061/pdf/ptj3909638.pdf
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8466274/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31708054/
- https://www.psycom.net/schizophrenia
- https://psychiatry.org/patients-families/schizophrenia/what-is-schizophrenia