Rakovina plic – příznaky, léčba a prevence

8. 6. 2024 · 5 minut čtení

Rakovina plic je závažné a život ohrožující onemocnění, které každoročně zasáhne více než 6 tisíc osob v České republice. Má na svědomí stejný počet úmrtí jako nádory prostaty, střeva a prsu dohromady, a drží tak smutné prvenství mezi všemi nádory vůbec. Jak se rakovina plic projevuje? Jaké jsou hlavní typy plicních nádorů a možnosti léčby?

Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Rakovina plic – příznaky, léčba a prevence

Co je to rakovina plic?

Rakovina plic (karcinom plic) se vyznačuje nekontrolovaným růstem plicních buněk. Tento rychlý buněčný růst je spojen s několika přímými dopady: buňky nestihnou správně vyzrát, a tak nedokážou plnohodnotně vykonávat své funkce. Rychlý růst buněk navíc organismus vyčerpává. Buňky mají také tendenci šířit se – tzv. metastazovat – do jiných částí těla, a narušovat tak činnost dalších zasažených tkání.

Proč je rakovina plic zrádná?
Plicní karcinomy často dlouhou dobu unikají pozornosti. V plicní tkáni totiž není mnoho nervových zakončení, které by byly ovlivňovány růstem nádoru. Proto se první příznaky zpravidla objevují až ve chvíli, kdy je nádor v pokročilém stádiu, tzn. kdy jsou jeho rozměry větší jak 4 cm.

Rakovina plic a její příznaky

Přetrvávající kašel
Změna kuřáckého kašle
Opakované infekce dolních cest dýchacích
Bolest hrudi či zad
Vykašlávání krve
Chrapot
Dušnost, sípání
Únava, nechutenství, úbytek na váze
Plicní karcinom a metastáze
Pokud plicní karcinom metastazuje, mohou se objevit bolesti kostí, zlomeniny kostí, bolesti hlavy, ale také otoky obličeje, krku a mízních uzlin

Rizikové faktory karcinomu plic

Kouření
Dědičnost
Inhalace toxických látek
Radiace
Rentgen plic s nálezem rakoviny plic.
Lidé, kteří nikdy nekouřili, představují každoročně 10–20 % diagnóz rakoviny plic.

Typy rakoviny plic

Rozlišuje se několik typů a podtypů plicních karcinomů:

Nemalobuněčný karcinom
Malobuněčný karcinom
Mezoteliom

Stadium rakoviny plic

Stadia plicního karcinomu se používají k popisu závažnosti onemocnění a pomáhají lékařům nastavit odpovídající léčbu a také informovat pacienty o jejich vyhlídkách.

Využívá se tzv. TNM klasifikace. T popisuje velikost nádoru v plicích, N postižení místních uzlin a M přítomnost metastáz. Podle těchto parametrů se pak určuje klinické stádium, obvykle označované číslem 0 a římskými číslicemi I až IV.

U nemalobuněčného karcinomu jsou stadia 0 a I brána jako raná, kdy jsou nádorové buňky lokalizovány pouze v plicích. Zachycení nádoru v těchto stupních představuje pro pacienta velkou naději na úspěšnou léčbu. Pokročilejší stádia II a III znamenají, že je nádor buď poměrně velký (obecně více jak 7 cm) nebo jsou vedle plic zasaženy i lymfatické uzliny. Při stadiu IV jsou zasaženy obě plíce a rakovina metastazovala i do vzdálenějších orgánů.

U malobuněčného karcinomu se pak rozlišuje limitované stadium (I, II, III) a extenzivní stadium nemoci (IV). V tomto ohledu panuje nepříznivá statistika: u dvou ze tří pacientů je rakovina odhalena až v extenzivním stádiu, které je obtížně léčitelné.

Diagnostika

Při určení diagnózy karcinomu plic se lékaři opírají o vícero metod:

Chirurgické odstranění části plic nebo celé zasažené plíce
Chemoterapie
Radioterapie nebo laserová léčba
Radiofrekvenční ablace
Biologicky cílená léčba neboli cílená molekulární terapie
Imunoterapie
Paliativní terapie

Prevence

Podobně jako u jiných typů rakovin neexistuje 100% spolehlivá ochrana před rozvojem onemocnění. Přesto je známa řada opatření, která riziko vzniku rakoviny plic významně sníží.

  • Nekuřte
  • Omezte pobyt v prostředí s toxickými látkami
  • Při manipulaci s chemikáliemi používejte vhodné ochranné prostředky.
  • Jezte vyváženou stravu s dostatkem vitaminů, minerálů a antioxidantů.
  • Dostatečně se hýbejte.

Často kladené otázky

Jaká je prognóza rakoviny plic?
Jak se projevuje rakovina plic?
Jaké jsou komplikace rakoviny plic?

O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora

Upozornění