Psycholog radí, jak přežít lockdown s dětmi
Situace, ve které už téměř rok fungujeme a nyní se opět začala týkat i rodičů předškolních dětí, je zcela unikátní. Nikdo z nás nezažil nic podobného. Izolace představuje obrovskou výzvu nejen pro naši psychiku, ale i pro nové nastavení fungování rodiny. Zeptali jsme se psychologa doc. PhDr. Jana Laška, CSc. na vaše časté dotazy, které nám píšete.
Dá se poradit rodičům, kteří jsou doma s malými dětmi a zároveň musí pracovat? Jak nejlépe skloubit práci a péči o děti?
Držte se čtyř jednoduchých pravidel:
- Očekávejte, že to bude náročné. Trávíte spolu teď podstatně více času než v běžných podmínkách. Pokud budete očekávat, že spolu budete bezproblémově vycházet, budete zklamaní. Pokud naopak přijmete, že procházíte zátěžovým obdobím, můžete být jen mile překvapeni.
- Děti jsou váš poklad. Víte to, ale ve shonu home office a chodu domácnosti se lehce může stát, že vám děti polezou na nervy. Opakujte si, v duchu nebo nahlas, že zdravé děti jsou vaše výhra v životní loterii a taky to jediné, co tady po vás jednou zůstane. Važte si jich.
- Oddělujte pracovní čas od domácího. Plánujte čas odděleně a domlouvejte se tak i s dětmi. „Teď budete mít na hodinu pohádku a pak zahrajeme Člověče nezlob se.“
- Zátěž péče o domácnost si s partnerem dělte spravedlivě a velkoryse. Vycházejte si vstříc a laskavost oplácejte laskavostí.
Jak si vyčistit hlavu, když není kam utéct?
Čas pro sebe si naplánujte a dohodněte se na něm s partnerem. Dětem nechte větší volnost, i pro ně je toto období náročné. Pokud dříve platila striktní pravidla, nyní je můžete trochu povolit. Nebuzerujte děti a nepřenášejte na ně svou psychickou vyčerpanost. Nebo jak se říká: dejte dětem pokoj, dají vám ho taky.
Jak čelit intenzivnější poptávce po televizi a digitálních hrách?
Izolace dopadá na psychiku nás všech, je to neobvyklá situace a vyžaduje i neobvyklá řešení. Televize a hry by sice neměly být alfou a omegou volného času dětí, ale několik dní až týdnů intenzivnější konzumace digitální zábavy neznamená zničení vaší dosavadní výchovy. Dětská psychika je plastičtější a robustnější než naše. Vy si naopak dejte od televize odstup. Zejména když jsou na programu aktuální tísnivá témata. Jinak řečeno – sledujte méně zpráv, bude vám lépe.
Jaký dopad má pandemická situace a izolace na předškolní a školní děti?
I dětem se jejich denní stereotypy zhroutily a jejich život se změnil. Děti ale přijímají věci tak, jak běží a příliš se nezaobírají úvahami coby-kdyby. Inspirujte se dětskou bezstarostností a nadhledem. Naštěstí děti fungují jinak, než my, nejsou to zmenšení dospělí!
Je nutné s dětmi pracovat nebo je nechat najít si vlastní zábavu?
Pokud máte doma už školní děti, snažte se být umírnění v přístupu k jejich vzdělávání. Rodiče mohou často sklouznout k přílišné kritice typu: „Jak můžeš nechápat tak jednoduchou věc“. Zadržte, polkněte kritiku a raději nabídněte klidnou (!) pomocnou ruku. A děti předškolní? Ty nechte jejich fantazii a nadhledu, pozorujme tiše jejich chování, máme na to víc času. Buďme na ně pyšní, bavme se jejich nápady! Zažíváme okamžiky, které se už nikdy nevrátí!