Průjem u kočky – příčiny a léčba
Ani kočkám se nevyhýbají různé problémy s trávením. Jedním z těch velmi běžných je průjem – akutní i chronický. V následujícím článku se dozvíte, jaké jsou nejčastější příčiny průjmu u koček, jak se průjem léčí, kdy vyhledat veterináře a co můžete pro zdravé trávení své kočičky udělat sami.
Obsah článku
Jak poznat průjem u kočky?
Zdravá kočka má pevnou, dobře formovanou stolici 1–2x denně. Pokud se změní konzistence a četnost stolic, hovoříme o průjmu. Průjmovitá stolice je tekutá až vodnatá, může obsahovat hlen nebo stopy krve. Spolu s průjmem mohou být přítomny i další trávicí obtíže, např. zvracení nebo nechutenství. Při závažnějším onemocnění se přidávají další příznaky, např. únava, horečka, změny nálady, neochota hrát si a mazlit se.
Jaké jsou příčiny průjmu u koček?
Průjem u koček může být způsoben mnoha různými faktory od nevhodné volby krmiva až po stres. Nejčastěji se jedná o následující příčiny:
Onemocnění, která se u koček projevují průjmem
Průjem u koček může být stejně jako u lidí příznakem různých onemocnění. Mezi ně patří např. tato:
Jak závažný je průjem u koček?
Průjem u koček nepodceňujte, i když se říká, že kočka má devět životů. Průjem je závažným problémem, zejména pokud přetrvává delší dobu nebo je doprovázen jinými příznaky, jako je zvracení, horečka, úbytek hmotnosti, nechutenství, apatie nebo krev ve stolici. Onemocnění může u kočky rychle způsobit ztrátu tekutin (dehydrataci), což je vážný stav, který může být život ohrožující. Průjem je rizikový zejména u koťat, u starých koček nebo u koček, které jsou jinak nemocné.
V případě mírného průjmu bez alterace celkové zdravotního stavu (normální aktivita a chuť k jídlu) můžete nejprve vyzkoušet dietní opatření v kombinaci s doplňkovými krmivy vhodnými při průjmu a probiotiky určenými pro kočky. Pokud je průjem závažný, doprovázený dalšími obtížemi (zvracení, nechutenství, horečka aj.), nebo pokud kočka nereaguje na podpůrnou terapii, je nutné vyhledat odbornou pomoc.
Jak se léčí průjem u kočky – jak ho zastavit?
Léčba průjmu u koček závisí na jeho příčině. Prvním krokem je tedy správné stanovení diagnózy. Veterinář provede důkladné vyšetření včetně krevních testů, analýzy stolice a zobrazovacích vyšetření (např. rentgen nebo ultrazvuk). Výhodou bude, pokud budete mít v mobilu fotografii stolice kočky pro určení, zda se jedná o průjem vznikající z tenkého nebo tlustého střeva. Po stanovení příčiny průjmu přicházejí na řadu léčebná opatření. Jedná se o následující:
Tipy pro úpravu trávení
Při rekonvalescenci z průjmu podávejte kočce spíše stravu, která je snadno stravitelná. Zvolit můžete speciální dietní krmivo, které zakoupíte u veterináře, nebo v lékárně. Pokud připravujete krmivo sami, pak je vhodná vařená rýže s kuřecí nebo krůtí prsní svalovinou (bez oleje), což může pomoci uklidnit zažívací systém. Obecně platí, že mokré krmivo je lépe stravitelné než granule. Obnovit zdravou střevní mikroflóru pomohou probiotické přípravky. Podávejte kočce probiotické doplňky, které jsou určeny speciálně pro kočky. Raději se poraďte se svým veterinářem, aby doporučil vhodný přípravek a dávkování. Pokud veterinář zjistí, že trávicí obtíže jsou způsobeny alergií nebo nesnášenlivostí některých složek krmiva, můžete postupně přejít na hypoalergenní krmivo nebo krmivo s bílkovinami z jiného zdroje než doposud.