Připravte pejska na zimu

7. 2. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 3 minuty čtení

Pejsci jsou samozřejmě na zimu připraveni už od přírody a sníh většina z nich přímo miluje. Přesto je dobré přistoupit k několika opatřením, abyste zajistili, že pejsek během zimního období nebude strádat. Co pro něj můžete udělat?



Psi domácí

Žije s Vámi v domě nebo v bytě. Ten se panečku má! Jenže pro něj pak každá venkovní vycházka představuje teplotní šok, někdy i o více než 30 °C. Tehdy je u malých a středních plemen, ale i u některých větších krátkosrstých plemen zcela namístě řešit oblek pro psa. I pro citlivou kůži na tlapkách je pak přechod z vyhřátých místností na mrazivý povrch velmi náročný, navíc pokud je povrch posolený. Pak může dojít k prasklinám a následnému zánětu. Psí tlapky před mrazem a solí mohou ochránit psí ponožky nebo gumové psí návleky/boty. Při delším stání venku, například při čekání před obchodem, může dojít k prochladnutí i k mírným omrzlinám, které už sami doma nevyřešíte, musí je vždy léčit veterinář.

Psi venkovní

Příroda nadělila pejskům velmi chytře řešený kožíšek i způsob udržování tělesné teploty. Pokud tedy nepanují dlouhé extrémní mrazy, značná část plemen, obecně s výjimkou především trpasličích ras, může v zimě bydlet venku. Při silných mrazech pod –10 °C už je ale vhodné pejska pozvat dovnitř, ideálně však ne do obytné části, kde panují teploty kolem 20 °C. 


Zateplení boudy


Bouda by měla být už na začátku vybírána s ohledem na zimní měsíce, takže s předsíňkou, aby přímo do boudy nefoukalo. Na zimu je nejlepší vystlat ji slámou, seženete ji v každém venkovském zemědělském družstvu za pár korun. Sláma na rozdíl třeba od molitanu tolik nenavlhne a je vysoce izolační, dokonce i méně náchylná k cizopasníkům, jako jsou blechy nebo všenky. Vstup do boudy opatřete oponou z filcu nebo nějaké těžší, třeba vlněné textilie. Pokud je však Váš pejsek nenapravitelný trhač, holt bude mít boudu bez dveří.

Ohřívané jídlo

Pro některé chovatele samozřejmost, pro jiné nehorázný luxus. V chladném počasí ale Váš pejsek ohřívanou stravu ocení jako blahodárný „dvojzdroj“ – tepla a energie. V dnešní době je dokonce možné zakoupit vyhřívané misky na vodu, která by jinak zamrzla. Napít se je totiž v mrazech pro zvířata komplikované. Při konzumaci ledového sněhu si mohou uhnat žaludeční problémy a tekutá voda zamrzá. Proto někdy chovatelé zcela správně rozdělují denní jídlo do dvou porcí a obě ještě zalijí teplou vodou nebo vývarem. U venku žijících pejsků to rozhodně můžete praktikovat celou zimu.


Mladí, staří nebo nemocní pejskové v zimě

Jak asi správně tušíte, pro štěňata, psí veterány či pejsky, kteří se potýkají s nemocí nebo jsou v rekonvalescenci, není pobyt v mrazivém počasí vhodný. Štěňátka ještě nemají plně dovyvinutou termoregulaci a rovněž jejich kožíšek, byť nebesky heboučký, jim zatím neposkytuje plnohodnotnou ochranu před mrazem a mohla by se (i vlastní vinou řádění ve sněhu) zbytečně prochladit.

Starší pejskové teoreticky chladem nemusí nijak trpět, ale zejména pokud už u pejska pozorujete potíže s kloubním aparátem, pak prochladnutí může tyto problémy významně akcelerovat. U starších pejsků, jsou-li bez obtíží, zvažte alespoň zimní oblek a obutí, pokud dlouhodobě žijí v domácnosti. Samozřejmě tato opatření platí pouze pro silnější mrazy pod –10 °C.

Obecně vždy přistupujte k „zimním opatřením“ s ohledem na aktuální zdravotní stav svého pejska. Není potřeba mazlíčky zbytečně hýčkat a rozmazlovat, ale je zcela namístě věnovat péči o ně zvýšenou pozornost během období, kdy ani Vy nevyjdete bez čepice a rukavic.

Trápí Vašeho mazlíčka blechy? Jak na ně, Vám poradíme v článku zde

Články k tématu Připravte pejska na zimu

O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora

Upozornění