Poznejte přednosti kozího kojeneckého mléka
Konzumace výrobků z kravského mléka může u některých citlivých jedinců včetně kojenců vyvolávat podobné příznaky trávicích potíží, jaké se vyskytují u nesnášenlivosti laktózy. Vhodnou alternativu představuje v takovém případě kozí mléko. Jak se kojenecká výživa na bázi kozího mléka liší, jaké má benefity a při jakých potížích může miminkům vyhovovat lépe než tradiční kojenecká výživa? Přečtěte si více v našem článku.
Proč je dobré kozí mléko pro kojence?
Kravské mléko se skládá ze dvou základních typů bílkovin – syrovátky a kaseinu. V kaseinové složce kravského mléka se vyskytuje β-kasein A1, ze kterého při metabolismu vzniká látka, která může vyvolat nepříjemné trávicí potíže, jako je bolest břicha, zácpa, průjem nebo zvracení. Tento β-kasein A1 se ale nevyskytuje v kozím mléce. To obsahuje téměř výhradně jen β-kasein A2, a ten tyto nepříjemné příznaky nevyvolává. Jde o takzvané kozí A2 mléko, které kojenci a děti lépe tráví, přičemž mají i měkčí stolici. Kozí mléko je také méně alergizující, a může být proto vhodnou variantou výživy ke kravskému mléku.
Kozí mléko je svým složením blíž mateřskému mléku než mléko kravské a oproti němu obsahuje i větší množství některých vitamínů a minerálů. Najdeme v něm například o 46 % víc vitamínu A, o 37 % vitamínu C a může se pochlubit i vyššími hodnotami vitamínů D, B2 nebo B6. Z minerálů je to o 33 % vyšší podíl hořčíku nebo o 10 % více vápníku. Ten mimochodem přispívá k dobrému zdraví kostí. Ani tím ale přednosti kozího mléka nekončí. Je v něm také více jódu, selenu nebo taurinu. Kozí mléko ve srovnání s kravským mlékem obsahuje až 6× víc prebiotických oligosacharidů a také HMO (Human Milk Oligosaccharides), což jsou oligosacharidy mateřského mléka, které jsou mimo jiné potravou pro probiotické bakterie.
Kozí mléko má lehce stravitelný mléčný tuk
Jednou ze základních složek každého mléka je tuk. Ten je snadno dostupným zdrojem energie a u dětí ovlivňuje i vývoj jejich imunitního systému. V mléce se vyskytuje v podobě drobných kuliček obalených lipo-proteinovou membránou. U kozího mléka jsou tukové kuličky oproti kravskému mléku menší, což je další důvod, proč jej lidé lépe tráví. Kozí mléko navíc obsahuje i větší množství MCT tuků (oleje s jednodušší strukturou), které miminkům poskytují potřebnou energii a která miminka rychleji vstřebávají. Všechny zmíněné benefity využívají kojenecká kozí mléka. Tato mléka mají velmi dobrou stravitelnost. V žaludku se díky němu vytváří jemná hmota, kterou snadněji zpracovávají bříška dětí citlivých na křeče a nadýmání.
Zdroje:
- Kulkarni PS, Dole KK. Investigations in viscosity of milks. J. Dairy Sci. 1956; 9: 68–79.
Attaie R, Richter R. Size Distribution of Fat Globules in Goat Milk J Diary Sci. 2000; 83: 940-944. - Clark S, Sherbon JW Alpha s1-casein, milk composition and coagulation properties of goat milk Small Ruminant Research 2000; 38(2): 123–134.
- Pattanayak S. Regular lactation in non-estrus and nonpregnant goat for years – a cesa report. Exploratory Animal and Medical Researc 2013; 3(2): 190–192.
- https://www.prolactal.com/specialty-baby-formula-ingredients-benefits-of-goats-and-a2-milk/
- https://www.hipp.cz/mleko/pruvodce/nahradni-kojenecka-vyziva/kozi-mleko-dobrota-a-superpotravina-uz-pro-nejmensi/
- https://www.news-medical.net/news/20220608/Study-confirms-benefits-and-safety-of-goat-milk-based-infant-formula.aspx