Atopický ekzém: Jaké kosmetické přípravky používat?
Atopický ekzém či atopická dermatitida je dědičně podmíněné chronické onemocnění kůže, kterým trpí kojenci, děti i dospělí. Atopický ekzém má velmi nepříjemné projevy a může být velkou zátěží i z psychologického hlediska. Vhodně zvolené kosmetické přípravky vyvinuté speciálně pro atopickou pokožku vám pomohou udržet ekzém pod kontrolou a zabránit opakovaným vzplanutím. Co dalšího vám může ulevit a jaká je správná péče o atopickou pokožku, vám poradíme v našem článku.
Co se děje při atopickém ekzému?
Vznik atopického ekzému souvisí s narušením funkce kožní bariéry. Ochranná kožní bariéra, která nefunguje, jak má, nadměrně propouští vodu ven z organismu a zároveň nedostatečně chrání před průnikem dráždivých látek, alergenů nebo původců kožních onemocnění do organismu. Vzhledem k tomu, že kůže atopiků reaguje nepřiměřeně i na běžné podněty, jsou výsledkem různé kožní projevy, jako je zarudnutí či otok, mokvání či výsev ložisek ekzému nebo drobných pupínků.
Typické je rovněž záchvatovité svědění. Tuto akutní fázi ekzému označujeme jako vzplanutí. I v klidovém stavu je pokožka pacientů s atopickým ekzémem velmi suchá, napnutá, svědivá, šupinatá, olupuje se a snadno se v ní tvoří trhlinky.
Při vzplanutí ekzému se používají léky na předpis (kortikoidy nebo lokální imunomodulátory). Tyto léky jsou určeny výhradně ke zvládnutí kritického období. Základem léčby atopického ekzému v klidovém stádiu je pravidelné ošetřování pokožky vhodnými přípravky a dodržování režimových opatření (vhodné oblečení, hygiena, nedráždivá strava, vhodná volba volnočasových aktivit).
Pravidelná péče o atopickou pokožku
Recidivy vzplanutí atopické dermatitidy jsou ovlivňovány mnoha vnějšími i vnitřními faktory, proto i přes tu nejlepší každodenní péči jim někdy není možné stoprocentně zabránit. Určitě je ale možné jejich výskyt omezit. Pomůže v tom pravidelná každodenní péče o pokožku i v klidové fázi ekzému. Ve fázi klidové jste bez akutních projevů onemocnění. Pokožka je sice sušší a citlivá, ale její stav snadno zlepšíte pomocí dermokosmetických přípravků pro atopickou pokožku.
Základem péče o atopickou pokožku je promazávání
Promazávání je alfou a omegou péče o atopickou pokožku. Velmi důležitý je i výběr vhodného emoliencia, tedy přípravku pro zvláčňování a hydrataci pokožky. Emoliencia zmírňují suchost kůže a mírní i svědění, posilují kožní bariéru, upravují kožní mikrobiom, a mohou přispívat i ke snížení spotřeby „záchranných léků“ při vzplanutí, zejména kortikoidů.
Při pravidelném používání emoliencií od prvních týdnů života se snižuje riziko rozvoje atopické dermatitidy. Emoliencia volte bez parfemace a bez obsahu látek dráždících pokožku atopika. Ideálně s vyživujícím složením, aby pokožka dostala potřebné látky, které ji zklidní a zabrání olupování. Chladivý a zklidňující efekt emoliencia podpoříte, pokud jej budete nanášet vychlazené z lednice. Zvláčňujícími přípravky ošetřujte pokožku ihned po koupeli. Jedná se tzv. o pravidlo 3 minut, kdy je pokožka schopná pojmout co nejvíce vyživujících látek. Natírejte jej ve směru růstu chloupků, protože v opačném případě je riziko vzniku folikulitidy (zánět vlasových váčků). Je důležité jej aplikovat pravidelně a v dostatečném množství. Aplikace vhodného emoliencia je efektivnější, když je nanášeno v dostatečném množství. Uvádí se, že kojenec by měl spotřebovat 100 g týdně, dítě 250 g týdně a dospělý 500 g promazávadla během jednoho týdne. řešíte-li atopický ekzém u dětí, pořiďte si přípravky pro dětskou pokožku.
Na malé problematické plochy používejte krémy a masti. U větších ložisek potom mléka a balzámy. Na hrubou kůži krémy, masti a v případě pokožky se sklonem k popraskání ještě navíc i pasty. V letním období vybírejte takové přípravky, po kterých kůže nebude tolik mastná a potit se – je ideální sáhnout po lotiích a mlécích. V zimě zvolte intenzivnější výživu v podobě tělového mléka, krémů a mastí. Na den vybírejte vždy lehčí formy a na noc varianty mastnější.
Vhodná hygiena při atopickém ekzému
Další důležitou součástí péče o atopickou pokožku je vhodná hygiena. Pro každodenní péči, ať už jste ve fázi klidové nebo ve fázi vzplanutí, volte vždy velmi jemné mycí přípravky. Vybírejte přípravky bez obsahu mýdla (syndety) a pěnivých látek, bez parfemace a parabenů, optimálně s aktivními látkami, které mají vyživující schopnost pro suchou pokožku se sklonem k atopii. Kromě syndetů se se doporučují koupelové oleje. Výhodou olejů nebo gel-olejových přípravků je to, že se pokožka po koupeli již nemusí promazávat. Sprchování by u lidí s atopickou pokožkou mělo trvat maximálně 5 minut, anebo 10-15 min v případě koupele. Pokožku po koupeli jen lehce osušte, nikdy ji usilovně netřete a použijte jemný měkký ručník.
Podpořte atopickou pokožku i zevnitř
O pokožku je třeba pečovat nejen zvenku, ale i zevnitř. Dbejte na vyváženou a pestrou stravu. Zařadit můžeme doplňky stravy, které pomáhají udržovat dobrý stav pokožky a podporují imunitní systém. Doporučit lze přípravky s obsahem omega-3 mastných kyselin, které vám pokožku pomohou vyživit i zevnitř. K dobrému stavu pokožky může přispět například užívání biotinu, obzvlášť v případě projevů zhoršujících se v zimním období. Nezapomínejte rovněž na dostatek vitamínu C a B.