Péče o dětskou pokožku při koupání
Jak často miminko koupat a posléze správně pečovat o jeho citlivou pokožku zajímá prakticky každou novopečenou maminku. Jaké zásady jsou potřeba při koupání vašeho drobečka dodržet a další informace kolem koupání novorozenců a miminek jsme pro vás shrnuli v novém přehledném článku.
Koupání novorozence a miminka
Názory na četnost koupání se opravdu různí. Dříve bylo koupání miminkům doporučováno denně, ale zhoršená kvalita vody i nárůst alergických projevů u dětí názory na frekvenci koupelí (zejména novorozenců) změnily. Denní koupání sice odstraní nečistoty a je zároveň příležitostí ke hře a bližšímu kontaktu mezi maminkou a miminkem, ale současně může dojít k nadměrnému vysušování pokožky a tím i ke ztrátě potřebného ochranného filmu pokožky. U zdravých dětí denní koupání v zásadě nevadí při dodržení určitých níže uvedených pravidel.
U miminek s výrazně suchou kůží nebo s výskytem atopické dermatitidy v rodině se doporučuje koupat s frekvencí 1x týdně. Četnost koupání tedy určíme individuálně. I pro děťátko, které se nekoupe denně, to ale neznamená, že o pokožku zbytek týdne nepečujeme.
Jak koupat miminko?
- Děťátko koupeme nejlépe večer hodinu před krmením.
- Před samotnou koupelí si nachystáme vše potřebné k ruce: dětský mycí přípravek, šampon, žínku, osušku, tělový olej nebo mléko, ochrannou mast na zadeček, plenu, kartáček na vlásky, vatové tyčinky nebo čtverečky z buničité vaty a čisté oblečení.
- Připravíme si koupel. Teplota vody by se měla pohybovat kolem 37 °C. Do vaničky nalijeme nejprve studenou a pak teplou vodu a promícháme. Množství vody ve vaničce nemá být větší než 10 cm. Koupeme nejlépe v čisté vodě s použitím dětských mycích přípravků s neutrálním pH, bez parfémů a konzervantů. U dětí se suchou kůží nepoužíváme pěny (protože vysušují), ale speciální olejové přísady do koupele. Koupel nemá přesáhnout dobu 5 minut. Teplota v místnosti by měla být 24–25 °C. Jak děťátko roste, teplotu vody a místnosti postupně snižujeme, abychom ho otužovali. Později můžeme koupat i ve vaně, v prvních měsících života dítěte to není vhodné z důvodu možného přenosu jakékoliv infekce.
- Miminko svlékneme a před samotnou koupelí mu očistíme zadeček a genitálie.
- Děťátko přesuneme z podložky do vaničky tak, že ho uchopíme pevně a bezpečně přes od nás vzdálenější ramenní a kyčelní kloub oběma rukama. Hlava spočívá na předloktí jedné ruky a hýždě na předloktí druhé. Miminko položíme do vaničky. Rukou, která nepodepírá hlavičku, děťátko myjeme. Při koupání můžeme využít i speciální lehátko – tím se nám uvolní obě ruce.
- Nejprve si namočíme žínku v teplé vodě a umyjeme obličej. Začínáme u očí. Jedním rohem žínky otřeme jedno oko, druhým rohem druhé. Poté umyjeme nos, ústa, tváře a čelo. Namydlenou žínkou poté umyjeme celou hlavičku, krka tělíčko tak, že s mytím končíme v místech pod plenkami. Zvýšenou pozornost věnujeme kožním záhybům. Šampon používáme jenom jednou za týden, jinak
hlavičku oplachujeme čistou vodou. - Pamatujeme, že dokud není pupík zcela zahojen, je lepší, aby se bříško dítěte neponořovalo do vody.
- Po umytí děťátko opláchneme vodou, opět směrem od hlavičky.
- Děťátko přesuneme na podložku již zmíněným uchopením přes ramenní a kyčelní kloub a osušíme poklepáváním, nikoliv třením osušky o kůži. Pokožka je velmi citlivá a tenká a třením bychom ji mohli poškodit. Důkladně osušíme zejména kožní záhyby.
- Po vykoupání ošetříme pokožku olejem, tělovým mlékem nebo krémem.
- Miminko učešeme kartáčkem s měkkými štětinami.
- Uši vytřeme pouze zevně.
- Nos vyčistíme podle potřeby smotkem z buničité vaty.
- Miminku ošetříme suchý zadeček tenkou vrstvou ochranné masti, zabalíme do velikostí vhodné pleny a oblečené miminko je po nakrmení připravené na dobrý noční spánek.
Jak pečovat o pokožku v dnech, kdy nekoupeme?
Novorozenecká a kojenecká pokožka vyžaduje každodenní očistu a následné ošetření. Tato očista zahrnuje jemné otírání všech kožních záhybů vlažnou vodou, nejde-li očistit záhyby vodou, použijeme buničitou vatu navlhčenou v minerálním nebo slunečnicovém oleji. V kožních záhybech se shromažďují odumřelé zbytky kůže a výměšky z potních a mazových žláz, které se rozkládají a jsou živnou půdou pro mikroorganismy.
Opruzeniny u miminka
V krajním případě může dojít až ke vzniku opruzenin. Na opruzeniny jsou náchylné krk, záhyby za ušima, loketní jamka, podpaždí, podkolení, třísla, zadeček a genitálie. Celé tělíčko po očistě alespoň jednou denně důkladně promažeme, abychom kůži zvláčnili a vytvořili na ní ochranný film.