Pihy – příčiny, druhy a jak o ně pečovat
Pihy jsou malé světle hnědé tečky či skvrnky na kůži, které jsou způsobeny zvýšenou produkcí melaninu, pigmentu odpovědného za barvu pokožky, vlasů a očí. Tvoří se nejvíce na obličeji, ramenou, pažích a zádech, tedy na místech nejvíce vystavených slunci. Proč a komu se pihy tvoří a jak o pihovatou pokožku pečovat? Na tyto a další otázky najdete odpověď v následujícím článku.
Obsah článku
Co jsou to pihy?
Pihy jsou malé, ploché, světle hnědé skvrny na kůži, které jsou způsobeny zvýšenou produkcí melaninu, pigmentu odpovědného za barvu naší pokožky, vlasů a očí. Obvykle se objevují na místech, která jsou nejvíce vystavena slunečnímu záření, jako je obličej, ramena, paže a záda. Četnost a vzhled pih se mění v závislosti na ročním období - v létě mohou být tmavší a výraznější, zatímco v zimě obvykle vyblednou. Pihy se tvoří v dětství a přibývají přibližně do 20 let, poté se již jejich množství příliš nemění.
Jak vznikají pihy?
Pihy vznikají vlivem genetických faktorů a slunečního záření. Pihovatost je dědičná a často se vyskytuje u lidí, jejichž rodiče nebo prarodiče mají také pihy. Hlavním spouštěčem tvorby pih je však sluneční záření, konkrétně ultrafialové (UV) paprsky. Když je pokožka vystavena slunci, melanocyty (buňky produkující melanin) reagují zvýšenou produkcí melaninu, což vede k tmavnutí existujících pih nebo ke vzniku nových.
Pihy se začnou výrazněji objevovat až poté, co bude vaše pokožka po určitou dobu vystavena slunečnímu záření – u dětí mezi 2. a 4. rokem života, k jejich zvýraznění dochází obvykle kolem šestého roku roku věku.
Pihy a jejich druhy
Existují dva hlavní typy pih: běžné pihy, odborně nazývané efelidy a lentigo (solární lentigo, stařecké/jaterní skvrny). Jak se tyto dva druhy pih liší?
Pihy, mateřská znaménka, červené pihy
Mateřská znaménka a pihy jsou často zaměňovány, jedná se však o dva odlišné kožní útvary.
Jak se starat o pihy?
I když klasické pihy nejsou pro organismus nijak škodlivé a většinou jsou považovány spíše za slušivé, je vzhledem k typu pokožky (nízký fototyp) důležité věnovat jim náležitou péči a chránit pokožku před nadměrným slunečním zářením. Tak předejdete nežádoucímu vzniku nových pih nebo přílišnému tmavnutí těch stávajících. Zde je několik základní tipů pro péči o pokožku s pihami.
V případě lentiga se doporučuje kosmetické krytí, krémy se zesvětlujícími účinky, po poradě s lékařem je možné aplikovat peeling s AHA kyselinami, dále je možné využít kryoterapii, event. nechat si lentigo odstranit pomocí laseru.