Pihy – příčiny, druhy a jak o ně pečovat

5. 8. 2024 · 5 minut čtení

Pihy jsou malé světle hnědé tečky či skvrnky na kůži, které jsou způsobeny zvýšenou produkcí melaninu, pigmentu odpovědného za barvu pokožky, vlasů a očí. Tvoří se nejvíce na obličeji, ramenou, pažích a zádech, tedy na místech nejvíce vystavených slunci. Proč a komu se pihy tvoří a jak o pihovatou pokožku pečovat? Na tyto a další otázky najdete odpověď v následujícím článku.

PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
Pihy – příčiny, druhy a jak o ně pečovat

Co jsou to pihy?

Pihy jsou malé, ploché, světle hnědé skvrny na kůži, které jsou způsobeny zvýšenou produkcí melaninu, pigmentu odpovědného za barvu naší pokožky, vlasů a očí. Obvykle se objevují na místech, která jsou nejvíce vystavena slunečnímu záření, jako je obličej, ramena, paže a záda. Četnost a vzhled pih se mění v závislosti na ročním období - v létě mohou být tmavší a výraznější, zatímco v zimě obvykle vyblednou. Pihy se tvoří v dětství a přibývají přibližně do 20 let, poté se již jejich množství příliš nemění.

Jak vznikají pihy?

Pihy vznikají vlivem genetických faktorů a slunečního záření. Pihovatost je dědičná a často se vyskytuje u lidí, jejichž rodiče nebo prarodiče mají také pihy. Hlavním spouštěčem tvorby pih je však sluneční záření, konkrétně ultrafialové (UV) paprsky. Když je pokožka vystavena slunci, melanocyty (buňky produkující melanin) reagují zvýšenou produkcí melaninu, což vede k tmavnutí existujících pih nebo ke vzniku nových.

Pihy se začnou výrazněji objevovat až poté, co bude vaše pokožka po určitou dobu vystavena slunečnímu záření – u dětí mezi 2. a 4. rokem života, k jejich zvýraznění dochází obvykle kolem šestého roku roku věku.

Pihy a  jejich druhy

Existují dva hlavní typy pih: běžné pihy, odborně nazývané efelidy a lentigo (solární lentigo, stařecké/jaterní skvrny). Jak se tyto dva druhy pih liší?

Efelidy (klasické pihy)
Lentigo (solární lentigo, stařecké nebo jaterní skvrny)
Pihy a fototyp
Lidé s nižším fototypem (typ I a II), kteří mají světlejší pleť, zrzavé či blond vlasy a světlé oči (modré, zelené), jsou mnohem náchylnější k tvorbě pih, protože jejich kůže produkuje méně melaninu a je citlivější na UV záření.

Pihy, mateřská znaménka, červené pihy

Mateřská znaménka a pihy jsou často zaměňovány, jedná se však o dva odlišné kožní útvary.

Pihy
Mateřská znaménka
Červené pihy
Na trhu jsou dnes běžně krémy a make-upy, které zároveň obsahují vysoký ochranný faktor. Tyto přípravky jsou pro ženy s pihami ideální jako součást denní rutiny v péči o pleť.
Pihy ve tváři krásně sjednotí tónovací krém či make-up s ochranným faktorem (obvykle 50+), který ochrání pleť před hyperpigmentací.

Jak se starat o pihy?

I když klasické pihy nejsou pro organismus nijak škodlivé a většinou jsou považovány spíše za slušivé, je vzhledem k typu pokožky (nízký fototyp) důležité věnovat jim náležitou péči a chránit pokožku před nadměrným slunečním zářením. Tak předejdete nežádoucímu vzniku nových pih nebo přílišnému tmavnutí těch stávajících. Zde je několik základní tipů pro péči o pokožku s pihami.

Používejte opalovací krém s vysokým SPF (SPF 30 a vyšší)
Vyhýbejte se přímému a prudkému slunci
Noste klobouk a sluneční brýle
Používejte hydratační krémy obsahující antioxidanty
Nepravidelné rozmístění pih v obličeji – co dělat?
Pokud vám vadí nepravidelně rozmístění pih na obličeji, můžete si jich pár přimalovat tužkou na obočí a jejich rozložení tak jednoduše vyladit.

V případě lentiga se doporučuje kosmetické krytí, krémy se zesvětlujícími účinky, po poradě s lékařem je možné aplikovat peeling s AHA kyselinami, dále je možné využít kryoterapii, event. nechat si lentigo odstranit pomocí laseru.

Často kladené otázky

Jak probíhá vyšetření pih?
Jsou pihy bezpečné?
Mohu zabránit rozvoji pih?

Články k tématu Pihy – příčiny, druhy a jak o ně pečovat

O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém materiálu. V rámci úspěšného týmu jsem se zúčastnil řady mezinárodních projektů včetně publikací v odborných zahraničních časopisech. Po obhájení disertační práce vedla má cesta do lékárny. V roce 2016 jsem nastoupil na pozici lékárníka v liberecké pobočce Dr. Max. Moje zaujetí a záliba v číslech, moderních trendech a technologiích mě v rámci společnosti postupně dovedly k novým projektům – aktuálně zajišťuji odborné a provozní vedení několika e-shopových poboček. Současně se jako autor podílím na publikování článků se zdravotní tematikou, což mi pomáhá sledovat aktuální dění v oboru. Ve volném čase se věnuji cestování a počítačovým hrám. V pracovním i osobním životě zastávám přístup „Když už něco děláš, dělej to pořádně!“.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém...
Číst více od autora