Péče o kůži při diabetu
Věděli jste, že kůže je největším lidským orgánem? Pokrývá lidské tělo a plní mnoho funkcí. Mezi ty nejdůležitější patří ochrana před vnějšími vlivy, udržování tělesné teploty, vnímání bolesti, tepla a chladu. Kůže diabetika je citlivější, velmi často suchá a popraskaná. Zároveň je mnohem náchylnější ke kožním onemocněním (kvasinkovým, houbovým, bakteriálním) než kůže zdravého člověka. Také rány se hojí hůře. Proto je zapotřebí o pokožku pravidelně a důkladně pečovat a případná onemocnění kůže začít co nejdříve léčit.
Jak správně pečovat o pokožku při cukrovce?
- Je vhodné používat pH neutrální mýdla, která pokožku nedráždí a nevysušují.
- Dávejte přednost sprchování před koupáním.
- Po mytí je důležité kůži vždy pečlivě osušit. Zvýšenou pozornost věnujte zejména oblastem kožních záhybů.
- Pro promazávání kůže a další péči o ni existuje speciální kosmetika pro diabetiky. O jejím správném výběru se lze poradit v lékárně.
- Pokud dojde k poranění kůže, je nutné ránu umýt čistou vodou a překrýt nepřilnavým sterilním obvazem.
- K dezinfekci ran není vhodné používat přípravky s obsahem jódu, peroxidu nebo alkoholu – mohou podráždit kůži.
U diabetiků je zvláště důležitá péče o nohy
Projevy „diabetické nohy“ patří k nejobávanějším komplikacím diabetu. V 75 % případů je však možné jim zabránit. Jak na to?
- Nohy je vhodné každý den důkladně prohlédnout, pečlivě umýt a osušit. Zvýšená pozornost by měla být věnována oblastem mezi prsty.
- O kůži na nohou pečujte mastnými nebo hydratačními krémy. I v tomto případě je nejvhodnější používat speciální kosmetiku pro diabetiky.
- Ztvrdlá kůže se odstraňuje pemzou a nehty se stříhají vždy rovně.
- Nedoporučuje se chodit naboso z důvodu možného poranění ostrými předměty.
- Velmi důležitá je ochrana před otlaky z bot. Před každým obutím je nutné zkontrolovat, jestli v botě nejsou kamínky, shrnutá vložka nebo ponožka.
- Nezbytný je výběr vhodné obuvi. Ta by měla mít tuhou podrážku, měkkou vložku a neměla by nikde tlačit. Ideální je obuv bez vnitřních švů, z prodyšného materiálu a s výškou podpatku do 2 cm. Speciální obuv pro diabetiky je k dostání v některých lékárnách a v prodejnách zdravotnických potřeb.
- Vždy je důležité nosit ponožky. A to i v případě, že se jedná o otevřenou obuv.
- Pozor na vysoké teploty. Příliš horké koupele nohou nejsou doporučovány. Stejně tak je nutná opatrnost při používání nejrůznějších elektrických vyhřívacích podušek. Z důvodu snížené citlivosti končetin při diabetu existuje velké riziko případného popálení.
- Chodidla by měla být prohlédnuta při každé návštěvě u lékaře.
- Pokud dojde ke změně barvy kůže, jejímu olupování, vzniku puchýře či praskliny, je nutné neprodleně navštívit lékaře. I malé zranění může vést k závažným komplikacím, v krajním případě až k amputaci končetiny.