Papilomy – příčiny a léčba

7. 6. 2024 · 3 minuty čtení

Papilomy jsou bradavičnaté kožní výrůstky, které jsou způsobeny lidským papilomavirem. Mohou se objevit na krku, rukou, v kožních záhybech, v okolí očních víček i jinde na těle. Většinou představují „pouze“ estetický problém, někdy však způsobí i další zdravotní komplikaci. Jak papilomy vznikají? Kdy je potřeba je odstranit a jaké jsou možnosti léčby?

Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Papilomy – příčiny a léčba

Co je to papilom?

Papilomy jsou nezhoubné kožní útvary, které jsou – jak napovídá název – způsobeny lidským papilomavirem (HPV, Human Papilloma Virus). Zpravidla se jedná o vystouplé výrůstkyšpičaté, hráškovité nebo visící. Barva papilomu může být v barvě kůže, rovněž může být hnědá nebo červená. Ve většině případů papilom nebolí. Komplikace může nastat v případě rozvoje zánětu. Papilomy na krku se snadno otírají o oblečení s vysokým límcem. Rankami na povrchu výrůstku mohou proniknout bakterie, vyvolat zčervenání, otok, bolestivost a krvácení papilomu.

Jak se liší papilomy a bradavice?
Někdy se zaměňují pojmy papilom a bradavice. Jako bradavice zpravidla máme na mysli plošší, tužší a hrubší útvary. Nejčastěji se nacházejí na chodidlech, prstech nohou nebo rukou, mohou se ale objevit i jinde po těle. Genitální bradavice se označují jako kondylomata. Papilomy, bradavice a kondylomata jsou nejčastěji způsobeny různými druhy lidského papilomaviru.

Nejčastější výskyt

Často se s nimi setkáváme na krku, kolem očí, na rukou a v oblasti kožních záhybů (v podpaží, pod prsy, v tříslech). Mnohé jsou nenápadné a jsou skryty běžnému pohledu, jiné mohou negativně ovlivnit sebevědomí dotyčného jedince, obzvláště pokud se vyskytují v blízkosti obličeje:

Na krku
Na nose
Kolem oka

Metody léčby papilomů

Papilom je často neškodný, nešíří se, není agresivní. Léčba je nutná pouze v některých případech nebo se k ní přistupuje, pokud papilom způsobuje estetické potíže. Záleží na typu, velikosti, umístění papilomu a na případných zdravotních komplikacích plynoucích z jeho přítomnosti. Papilom může v některých případech i samovolně zmizet.

Léčba se vždy řeší ve spolupráci s lékařem. Ve vzácných případech může být papilom maligní, jeho neodborným odstraněním se může dotyčný člověk vystavit zbytečnému riziku vzniku rakoviny kůže.

Dostupné jsou následující metody:

Kryoterapie (zmrazení tkáně)
Kauterizace (odstranění za pomoci vysokofrekvenčního elektrického proudu)
Laserová terapie
Chirurgické odstranění
Odstranění papilomu
Po odstranění papilomu obvykle vznikne v místě ošetření drobný stroupek, který po několika dnech sám odpadne. Stroupek není vhodné aktivně odstraňovat. Ošetřené místo je třeba překrýt náplastí na několik dní a chránit jej před sluncem po dobu několika měsíců.
Papilom detail
Barva kožních papilomů je obvykle stejná jako okolní pokožka, existují ale také ​​papilomy s tmavším zbarvením.

Odstranění papilomů – kdy je vhodné?

Které papilomy je vhodné odstranit?

  • umístění na viditelných oblastech těla (estetický problém)
  • některá riziková umístění (např. intimní oblast)
  • narušování oděvem, šperky nebo hřebenem
  • šíření se do okolí, změny velikosti, tvaru či barvy
  • bolest, svědění, krvácení

Papilomy obvykle nezpůsobují obtíže. Bývají kaňkou na kráse, kterou je vhodné mít pod kontrolou. Pokud objevíte na svém těle podezřelý kožní výrůstek, poraďte se o vhodnosti jeho ponechání nebo odstranění s kožním lékařem.


Články k tématu Papilomy – příčiny a léčba

O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora