Odsávačky mateřského mléka – jak vybrat tu pravou pro vás?
Manuální, nebo elektrická odsávačka? Jakou značku vybrat? Je odsávání bezpečné? A je vůbec potřeba? V dnešním článku vám poradíme, jak vybrat odsávačku mateřského mléka, a zároveň zodpovíme (nejen) všechny výše uvedené otázky.
Obsah článku
Co je odsávačka mléka?
Jak jistě víte nebo tušíte, pomocí odsávačky mateřského mléka můžete ze svých prsou účinně a bezpečně dostat mateřské mléko, které se v nich tvoří a které z nějakého důvodu nevypije miminko přímo. Většinou odsávačky nějakým způsobem simulují opravdové kojení a odsáté mléko pochopitelně zachytávají, aby ho později mohlo dostat děťátko.
Kategorie souvisejících produktů:
Odsávačka – pomocník při kojení
Pokud právě nemůžete nebo nechcete kojit miminko přímo z prsu, nemusíte hned přecházet na umělou výživu. Pomocí odsávačky můžete vlastní mateřské mléko odsát do hygienických nádob a děťátku ho dát z lahvičky, až to bude možné.
Poradíme vám, jaké parametry nabízejí různé odsávačky mléka a jakou byste si měli vybrat právě vy.
Proč vůbec odsávat?
Je spousta dobrých a naprosto legitimních důvodů, proč můžete chtít odsávat:
Jakou odsávačku vybrat?
Vše se odvíjí od toho, jaké máte potřeby a preference. Budete odsávat příležitostně nebo snad odsávačku kupujete vysloveně pro jistotu, abyste ji měli doma? Nebo hodláte odsávat často, a tím pádem budete při výběru náročnější? Až druhotnou roli tentokrát hrají finanční možnosti – odsávačky jsou naštěstí obecně relativně dostupné.
Manuální odsávačka mléka
Elektrická odsávačka mléka
Odsávačky 2 v 1
Další parametry elektrických odsávaček mléka
Jak bezpečně odsávat?
V tomto článku nechceme vysloveně rozebírat lékařské rady, jako je například střídání prsů apod. Zmíníme ale aspoň základní pravidla ohledně vašeho komfortu a hygieny.
Kojení jako takové nemusí být právě fyzicky příjemné, ale nemělo by být bolestivé, nemělo by vám být špatně, neměla byste pozorovat zranění na bradavce ani zbytku prsu. Problém by mohl být nejen medicínský (např. zánět), ale také ryze „technický“ – ověřte, že odsávačku správně používáte, tedy se správně velkým nástavcem, správně nasazenou a se správnou intenzitou odsávání. A připomínáme, že i samotné sezení nebo ležení u odsávání by pro vás mělo být pohodlné – je zbytečně pak ještě chodit na fyzioterapii kvůli bolavým zádům.
Dbejte také na hygienu. Vy byste měla mít čisté ruce i samotné prso, a všechny klíčové (omyvatelné) díly odsávačky by měly být pravidelně umývané a vyvařované.
Oblíbené značky odsávaček
Odsávačky vyrábějí velké značky, jež pravděpodobně už znáte, protože prodávají také další dětský sortiment. Patří sem Philips Avent, Tommee Tippee, Canpol babies, NUK či výrobci elektroniky jako Concept a Beurer. Další výrobce možná každý nezná, ale to opravdu neznamená, že by jejich odsávačky nebyly kvalitní – popravdě se naopak řadí mezi nejlepší modely. Z mnoha značek stojí za zmínku například švýcarská Medela s více než 60letou tradicí či španělský Suavinex.
Jako obvykle doporučujeme, abyste si našli kategorii odsávaček v našem e-shopu, podle potřebných kritérií odsávačky vyfiltrovali a porovnali více modelů. Podívejte se, jaká je ta úplně nejlepší, v čem vyniká ta nejdražší, jak vybavená je ta, jež se vám nejvíc líbí na pohled apod. Výběr v tomto případě opravdu nebude složitý.
Nejčastější otázky ohledně odsávaček mléka
Je nutné kupovat odsávačku?
Je lepší koupit odsávačku manuální, nebo elektrickou?
Je potřeba čištění odsávačky?
Doufáme, že jsme vám pomohli s výběrem. Dobrá zpráva je, že vybírání odsávačky vám nezabere týden, nýbrž spíš jen pár (desítek) minut, a že bývají obecně dost dostupné. V porovnání s postýlkami, autosedačkami a dalšími potřebami patří k levnějším doplňkům.