Hemoroidy – příčiny, projevy a léčba
Nepříjemné, bolestivé, obtěžující, choulostivé. Tak by se daly stručně charakterizovat problémy s hemoroidy. Jednou za život řeší potíže s hemoroidy každý druhý člověk, jejich četnost stoupá s věkem. Jaké jsou příčiny a projevy hemoroidální nemoci a jaké komplikace mohou způsobit? Odpovědi na tyto otázky včetně informací o možnostech léčby a prevence najdete v našem článku.

Obsah článku
Co to jsou hemoroidy?
Hemoroidy jsou uzlovitě rozšířené cévní pleteně v oblasti konečníku a řitního kanálu, které napomáhají při kontrole vyprazdňování. Působením zvýšeného tlaku může dojít k jejich zduření, zvětšení, zanícení, případně až k jejich výhřezu. Takový stav se správně označuje jako hemoroidální nemoc, my se však v článku pro zjednodušení přidržíme pojmu hemoroidy, který je rozšířen v souvislosti s onemocněním žilních pletení nejen v obecném povědomí, ale běžně i mezi lékaři. Nemoc velmi často doprovází svědění konečníku, pálení, bolest, přítomnost jasně červené krve na toaletním papíře po stolici nebo potíže s vyprazdňováním. Může se objevit drobné slizniční výklenutí či vyboulení žíly v okolí konečníku. Vzhledem k citlivosti, intimitě potíží může být také narušena psychická pohoda jedince.
Související kategorie produktů:
Typy hemoroidů
Podle umístění a převažujících příznaků rozlišujeme dva typy hemoroidů:
Setkat se můžeme i se smíšenými hemoroidy, jež vznikají splynutím vnějších a vnitřních hemoroidů.

Rizikové faktory pro vznik hemoroidů
Zvýšený tlak v žilních pleteních v dolní části konečníku může způsobit:
- dlouhé sezení či stání
- chronický průjem nebo zácpa
- usilovné vyprazdňování
- zvedání těžkých předmětů
- nadváha nebo obezita
- dieta s nízkým obsahem vlákniny
- těhotenství
- vyšší věk
- genetická predispozice
Léčba hemoroidů
Účinnou úlevu od nepříjemných příznaků souvisejících s hemoroidy poskytují léčivé rektální masti či krémy a čípky, které působí lokálně. Vedle místně aplikovaných přípravků se hojně využívají také přípravky perorální s účinkem celkovým. Příznivý vliv na hemoroidální onemocnění mají venofarmaka (léky na žíly), přičemž některé léčivé přípravky může předepisovat pouze lékař, zatímco jiné jsou volně prodejné.
Pokud hemoroidy neustoupí použitím lokálních přípravků, venofarmak a úpravou životního stylu (viz dále), jsou k dispozici semiinvazivní a chirurgické výkony. Do metod semiinvazivní léčby počítáme ambulantně prováděné výkony, jako jsou ligace, sklerotizace, laser terapie či fotokoagulace. Semiinvazivní terapie je určena výhradně pro řešení vnitřních hemoroidů. Metody nelze využívat u zevních nebo smíšených hemoroidů, výkony by byly bolestivé. Z chirurgických metod se provádí Longova metoda nebo klasické odstranění hemoroidů skalpelem či nůžkami určené k řešení vnitřních hemoroidů o velkém rozsahu nebo pro smíšené hemoroidy.
Nejvhodnější léčbu pro vás vybere lékař po provedeném vyšetření a stanovení formy hemoroidálního onemocnění.

proktolog, Chimare clinic, Praha
„Cílem léčby je úleva od obtěžujících příznaků. Základem jsou vždy režimová opatření. K nim dle potřeby připojujeme konzervativní farmakoterapii (místní aplikace antihemoroidálních mastí, krémů nebo čípků, která má zklidňující efekt a ochraňuje sliznici před dalším poškozením), dále semiinvazivní terapii (jako např. sklerotizaci, kryoterapii, infračervená fotokoagulaci atd.), jenž je prováděna většinou ambulantně bez nutnosti anestezie, popř. operační léčbu.“
Doplňková pomoc z lékárny

Hemoroidy v těhotenství
Hemoroidy po porodu
Hemoroidy u dětí
Jak na prevenci?
- Přijímejte dostatek potravin s vysokým obsahem vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, luštěniny). Vláknina pomáhá změkčit stolici a zvětšit její objem. Předcházíte tak zácpě a omezujete zvýšený tlak při vyprazdňování.
- Ze stejného důvodu dbejte i na dostatečný pitný režim.
- Na toaletě nebuďte příliš dlouho, snažte se vyhnout usilovnému vyprazdňování.
- Pravidelně se hýbejte, pohybem pomáháte předcházet hemoroidům, dalším zdravotním obtížím a regulujete i svou tělesnou hmotnost. Nevhodné jsou však sporty, při nichž dochází ke zvedání těžkých břemen, a sedavé sporty (veslování, cyklistika).
- Omezte delší sezení. Při delším sezení (např. při práci na počítači) se běžte každou hodinu alespoň na chvilku projít.

proktolog, Chimare clinic, Praha
„Typické hemoroidální krvácení je malé intenzity, není provázené větší bolestivostí a periodicky se opakuje. Příčinou bolestivého krvácení bývá řitní trhlina. Je-li krev smíchaná se stolicí se sraženinami a je tu ještě přítomnost hlenu nebo dochází k odchodu krve i bez vyprazdňování, může jít o závažnější onemocnění, například nádor. Důležitá je vždy návštěva lékaře, který provede odborné vyšetření, odhalí zdroj krvácení a rozhodne o vhodné léčbě.“
Mohou hemoroidy samy zmizet?
Ačkoliv bývají příznaky onemocnění zpravidla nepříjemné a obtěžující, obvykle nepředstavují větší zdravotní riziko. Ustupují při správně vedené léčbě a současné úpravě životního stylu. V některých případech hemoroidy mizí i samovolně do 1–2 týdnů.