Návaly horka – příčiny a pomoc

17. 8. 2024 · 4 minuty čtení

Návaly horka jsou krátkodobé pocity intenzivního vnitřního tepla, které jsou nezávislé na okolní teplotě. Bývají doprovázeny zčervenáním, nadměrným pocením, bušením srdce nebo úzkostí. Ačkoliv mohou návaly horka souviset s řadou zdravotních potíží, nejčastěji se s nimi potýkají ženy v období menopauzy. Projevy mohou být mírné, ale i natolik obtěžující, že ovlivňují každodenní život. Jaké mohou být další příčiny jejich vzniku a jak návaly horka zvládnout?

Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Návaly horka – příčiny a pomoc

Proč vznikají návaly horka?

Návaly horka vznikají v důsledku hormonální nerovnováhy, která ovlivňuje mozkové centrum zodpovědné za regulaci tělesné teploty. To se nachází v hypothalamu (podvěsku mozkovém) a jeho úkolem je mimo jiné udržovat tělesnou teplotu v poměrně úzkém rozmezí. Kvůli výkyvů hormonů (zejména estrogenů, testosteronu, kortizolu), případně neurotransmiterů, reaguje hypothalamus přecitlivěle. Přehnaně reguluje i mírné vzestupy tělesné teploty a spouští řetězec reakcí, které mají za cíl ochladit tělo. Jde zejména o:

Rozšíření kožních cév
Pocení
Intenzita a délka návalů horka
Intenzita a délka trvání návalů je variabilní. Jednotlivé epizody mohou trvat 1–2 minuty, v některých případech i více jak 5 minut. Pokud se při tomto procesu ztratí až příliš mnoho tepla, mohou následovat pocity chladu až zimnice.

Příčiny návalů horka

  • hormonální výkyvy během menopauzy (nejčastější příčina)
  • hormonální výkyvy během menstruačního cyklu, těhotenství
  • obezita
  • virové infekce (např. nachlazení, chřipka, Covid-19), bakteriální infekce
  • spánkové potíže (často spojené s obstrukční apnoe)
  • úzkost, panická porucha, posttraumatický syndrom
  • nadměrná činnost štítné žlázy
Jaké jsou další možné příčiny návalů horka?
Mezi další možné příčiny patří úrazy míchy a páteře, nádorová onemocnění, ale také nežádoucí účinky některých léčiv, nadměrná konzumace alkoholu nebo zneužívání návykových látek (kokain, heroin).

K častým spouštěčům návalů horka patří:

  • horké prostředí
  • kouření
  • stres
  • upnuté oblečení
  • některé typy potravin – kořeněná jídla, potraviny s vysokým obsahem cukru
Návaly horka postihují jak ženy, tak muže.
Zatímco u žen jsou návaly horka nejčastěji spojené s menopauzou, u mužů k nim dochází spíše v důsledku stresu, psychických poruch nebo nádorového onemocnění prostaty.

Návaly horka u mužů a žen

Jak u žen, tak u mužů je termoregulační centrum v hypothalamu ovlivňováno pohlavními hormony. U žen hrají v tomto ohledu významnou roli estrogeny. V období kolem menopauzy dochází k prudkému poklesu tvorby estrogenů ve vaječnících. K poklesu hladin těchto pohlavních hormonů však může dojít i v důsledku chemoterapie nebo po chirurgickém odstranění vaječníků. Náhlý propad v hladinách estrogenů je až v 80 % případů doprovázen návaly horka.

U mužů je situace odlišná, protože hladiny pohlavního hormonu testosteronu klesají pozvolna (po 30. roce zhruba o 1 % ročně). Tělo se tak může snáze přizpůsobit probíhající změně. Pokles testosteronu muži častěji pociťují jinými příznaky – erektilní dysfunkcí, ztrátou libida nebo změnami nálad. K návalům horka dochází spíše v důsledku stresu, deprese nebo úzkostných poruch.

Liší se projevy návalů horka u žen a u mužů?
Návaly horka pociťují muži i ženy stejně – náhlý pocit tepla nebo zrudnutí, který je nejintenzivnější nad hlavou a trupem, často doprovázený viditelným zarudnutím kůže a pocením, které může být silné. Návaly horka jsou nejčastější v noci.

Návaly horka v těhotenství

Návaly horka a menopauza

Návaly horka v noci

Pomoc při návalu horka

K mírnění intenzity návalů horka se využívá poměrně široká paleta léčiv. Výběr závisí na příčině potíží. Pokud je důvodem pokles hladiny estrogenů (menopauza), využívá se hormonální substituční terapie. Obvykle se jedná o kombinaci estrogenu a progesteronu. Z nehormonálních léčiv lze využít antidepresiva (venlafaxin, fluoxetin, citalopram, escitalopram), antiepileptika (gabapentin, pregabalin), případně lék, který se primárně používá k léčbě inkontinence (oxybutin). V závažných případech lze uvažovat o zákroku, při němž se aplikuje injekce s anestetikem do nervového shluku na krku (blokáda ganglion stellatum).

V méně závažných případech návalů horka nacházejí uplatnění bylinné preparáty. Tradičně se používají především rostliny s obsahem izoflavonů, což jsou látky, které svou strukturou připomínají estrogeny a částečně je mohou v těle zastoupit. Používají se sójové boby, červený jetel nebo ploštičník hroznatý.

Z dalších přístupů, jak mírnit návaly horka, lze jmenovat kognitivně-behaviorální terapii, případně akupunkturu.

Jaká je prevence u návalů horka?

  • Upřednostňujte volné oblečení z přírodních materiálů, jako jsou bavlna nebo len. Ideální je nosit více tenčích vrstev, ať se můžete dobře přizpůsobit aktuálním teplotním podmínkám.
  • Obohaťte svůj jídelníček o tofu a další výrobky ze sóji. Pijte dostatek tekutin.
  • Omezte konzumaci potravin, které mohou návaly horka spouštět (kořeněná nebo velmi sladká jídla). Vyměňte ranní kávu za bezkofeinovou variantu nebo bylinný čaj.
  • Nekuřte a snižte konzumaci alkoholu.
  • Vyvarujte se horkým koupelím a sprchám.
  • Udržujte si optimální tělesnou hmotnost.

Návaly horka u dětí

Návaly horka mohou postihnout také děti, nejčastěji se tak děje v důsledku probíhající infekce. Na vině však může být také nedostatek vápníku a vitaminu D, úzkostné stavy, poruchy štítné žlázy, diabetes nebo arytmie. Intenzivní noční pocení u nejmenších dětí často souvisí s přehřátím v teplé místnosti nebo kvůli nevhodnému oblečení. Pokud návaly horka přetrvávají nebo jsou intenzivní, je na místě se na dalším postupu domluvit s lékařem.


Články k tématu Návaly horka – příčiny a pomoc

O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora

Upozornění