Laktační psychóza – příznaky a léčba
Valná část maminek nebo žen, které se na mateřství teprve připravují, o laktační psychóze již slyšela. Zmiňovaná duševní porucha je závažným stavem, před kterým je třeba se mít na pozoru. Při tom všem je důležitá zejména pozornost nejbližšího okolí ženy, které může změny v chování včas vypozorovat a v případě potřeby zajistit pomoc. Na místě je tedy všímavost ke změnám v chování, které jsou neobvyklé, výrazné či obecně nepřijatelné.
Obsah článku
Co je to laktační psychóza?
Jedná se o závažný duševní stav, pro který jsou typické výkyvy nálad, splíny, epizody pláče, deprese, v některých případech nezájem o dítě, myšlenky na sebevraždu nebo ublížení dítěti. Po porodu se vyvine přibližně u 1–2 žen z 1 000. Nejde tedy o častou poruchu, ale ani o zanedbatelné číslo vzhledem k tomu, jak vážné následky může neléčená laktační psychóza mít.
Příznaky laktační psychózy
První příznaky nemusí být až tak výrazné a lze je snadno zaměnit s relativně běžnými poporodními trápeními kojících žen – únavou či zhoršeným spánkem. Právě únava a nespavost patří mezi průvodní projevy této poruchy. Zároveň i jakýsi duševní neklid, nepohoda nebo kognitivní nedostatky jsou dalším z projevů, které mohou naznačit, že něco není v pořádku.
V některých situacích se samozřejmě může jednat o běžnou únavu způsobenou novou rolí maminky a nedostatek spánku vyvolaný noční péčí o novorozence. Tyto stavy do určité míry zažívá většina maminek, protože příchod miminka na svět je velkou událostí a zároveň novou zkušeností, na kterou se nelze kompletně připravit.
U laktační psychózy však můžeme pozorovat signály, které nám naznačí, že se nejedná o běžný poporodní stav. Zpozornět je třeba, pokud se k uvedeným projevům přidá i nadměrná a bezdůvodná plačtivost a také významné kolísání nálady. U některých psychotických poruch se objevuje podezřívavost, která právě u laktační psychózy obvykle následuje. Někdy se mohou přidat i iracionální řečové projevy a zmatenost. Všechny tyto uvedené projevy mohou dále přejít až k halucinacím a bludům.
Léčba laktační psychózy
Je-li u ženy podezření na laktační psychózu, je třeba bez odkladu provést psychiatrické vyšetření. Pokud se potvrdí psychotická porucha, přistupuje se obvykle k hospitalizaci. Následuje medikamentózní léčba antipsychotiky, což obnáší přerušení kojení a zastavení laktace. Právě zastavení laktace v organismu ženy vyvolá hormonální změny, které přispějí k celkovému léčebnému efektu.
Prevence
Každá žena po porodu, bez ohledu na to, zda se léčí s duševním onemocněním či nikoliv, by měla mít takové podmínky, které ji umožní poporodní období (a zejména šestinedělí) překonat v pohodě a harmonii. K tomu je zásadní pomoc rodiny a okolí.
Pro novopečenou maminku je důležité pečovat o duševní zdraví, nepřetěžovat se nadměrnými úkoly a perfekcionismem. Je naprosto normální, že se žena po porodu věnuje především svému miminku a velká část dne se točí okolo zajišťování jeho potřeb. Není proto nic mimořádného, pokud je čerstvá maminka v poledne ještě v pyžamu. Faktem je, že to tak má řada žen, nejčastěji prvorodiček. Rodina je v nové situaci, vítá nového človíčka a než se vše sladí a zajede do určitého řádu, nějaký čas to trvá.
Každá rodička by měla myslet i na sebe a neodmítat pomoc okolí. Nejdůležitější je kromě péče o miminko též pravidelný jídelníček maminky, rovněž pak spánek. I ve dne, kdykoliv je to jen trochu možné, by se maminka neměla ostýchat si odpočinout s miminkem. Sice možná méně v domácnosti uklidí, na druhou stranu si odpočine a nabere sil. S domácími pracemi může pomoci partner a další členové rodiny.